Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
poniedziałek, 21 październik 2019 23:34

Co należy wziąć pod uwagę wybierając kask bokserski?

Napisał

Chroniąc nasze ciało podczas treningów czy sparingów w sportach walki, często zapominamy, a nawet ignorujemy jego najcenniejszą część, jaką jest głowa. Niestety nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, że mocne ciosy mogą siać spustoszenie w naszym mózgu nawet po kilku latach od uderzenia. Profesjonalna ochrona jest niezwykle istotna ze względu na zdrowie zawodnika. Dlatego tak ważne jest zaopatrzenie się w kask bokserski. Podpowiadamy, jaki model wybrać.

Najpopularniejsze rodzaje kasków bokserskich 

Podstawowym zadaniem kasku jest ochrona przed urazami związanymi z uderzeniem. W boksie nietrudno o złamane nosy, przecięte łuki brwiowe czy podbite oczy. W obrębie dostępnych na  rynku produktów tego rodzaju wyróżniamy: 

  • kask kickbokserski - niezbędny element wyposażenia wszystkich kickbokserów zarówno podczas walk, jak i treningów. Kaski wykorzystywane w tym sporcie zakrywają czoło, uszy, szczękę, a także tylną oraz górną część głowy. Należy jednak pamiętać o tym, aby unikać modeli wyposażonych w metalowe bądź plastikowe zapięcia, 
  • kask MMA - w tym sporcie najbardziej istotne jest idealne przyleganie ochronnego nakrycia do naszej głowy. Dodatkowo ten typ powinien charakteryzować się niewielką wagą, przy czym musi chronić policzki, czoło i podbródek zawodnika, 
  • kask do Muay Thai - w przypadku kasku do Muay Thai niezwykle istotne jest to, aby jak najmniej przeszkadzał on w trakcie walki. Wśród szerokiego asortymentu odzieży ochronnej znajdziemy modele chroniące jedynie górę i boki głowy oraz te, które zabezpieczają także twarz i nos. 


Jakie kryteria warto wziąć pod uwagę? 

Rozmiar 

Przed zakupem kasku bokserskiego ze sklepu Fightershop warto przede wszystkim zwrócić uwagę na rozmiar. Najlepszym rozwiązaniem jest zapoznanie się z ogólnodostępną tabelą rozmiarów danego producenta. Najczęściej podane tam wartości są zakresem obwodów głowy, na które dany produkt powinien pasować. Wbrew pozorom nawet model z najlepszą zabudową chroniącą oczy, policzki i nos nie pomoże, jeśli w trakcie walki będzie się on przemieszczał. Z drugiej strony, nawet idealnie dopasowany kask może się ruszać. Jednak zdecydowana większość producentów stara się zapobiegać temu zjawisku, dodając do niego rzepy oraz sznurki, które służą do regulacji. Następną kwestią, której warto przyjrzeć się bliżej, jest materiał wewnętrzny, najczęściej jest on lekko chropowaty, co pomaga w stabilizacji. 

Materiał zewnętrzny  

Najczęściej wykorzystywaną tkaniną zarówno do wykończenia kasku na zewnątrz, jak i w środku jest skóra naturalna, która zapewnia najwyższą wytrzymałość produktu. Oczywiście na rynku dostępne są także modele, wykonane np. ze skóry syntetycznej lub innych sztucznych materiałów. Produkty wyprodukowane z wyżej wymienionych tworzyw stanowią idealny kompromis pomiędzy dobrą wytrzymałością i niską ceną. 

Wypełnienie 

Wypełnienie jest niezwykle ważne, ponieważ ma ono znaczący wpływ na bezpieczeństwo. Niestety nie może być ono zbyt miękkie, jeżeli tak się stanie, kask nie będzie tłumił uderzeń. Z drugiej strony zbyt twardy materiał sprawi, że cała siła uderzenia zostanie przekazana bez jakiejkolwiek amortyzacji. Jednak w tym przypadku warto zaufać producentom tego rodzaju elementów ochronnych, którzy doskonale wiedzą, jakie proporcje poszczególnych materiałów należy zastosować. 

Głównym zadaniem kasku podczas walki jest ochrona przed ciosami zadawanymi przez rywala. Jednak w kontekście rywalizacji ma on swoje wady. Niestety trafienie w zawodnika w tego rodzaju odzieży ochronnej jest łatwiejsze, ponieważ jego głowa jest większa. Jednak schowanie jej za gardą jest o wiele trudniejsze. Kask ogranicza także widoczność, co ma wpływ na naszą skuteczność.

asdasdasdasdas
ShowMeble
HomeWarto wiedziećPrzedszkolaPolecamy- artykuły sponsorowaneCo należy wziąć pod uwagę wybierając kask bokserski?