Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
czwartek, 31 październik 2019 22:24

Jak oświetlić wysokie pomieszczenie?

Oświetlenie wysokich pomieszczeń może doskonale podkreślić ich atuty oraz zwiększyć funkcjonalność. Kluczowe znaczenie ma trafny dobór źródeł światła oraz odpowiednie ich rozmieszczenie. Dowiedz się, jak skutecznie i efektownie oświetlić pokoje z wysokim stropem!

Jak dobrać źródła światła?

Jak przeczytać możemy na stronie hurtowni elektrycznej Alkan, wysoki sufit może być sporym autem pomieszczenia. Optycznie powiększa wnętrze, dzięki czemu nadaje mu przestronności. Gwarantuje też niemałą swobodę pod względem możliwości aranżacyjnych. W pomieszczeniach z wysokim stropem zainstalować można nawet najbardziej nietypowe oświetlenie. Taka przestrzeń najlepiej współgra z lampami, które przekierowują światło na sufit i oświetlają wnętrze z odbicia. Same oprawy oświetleniowe mogą być różnorakie. Niekwestionowaną zaletą jest brak ograniczeń w postaci niedostatecznej ilości wolnej przestrzeni. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby wykorzystać w aranżacji oryginalne i okazałe oprawy oświetleniowe. Pasują do niej duże żyrandole wieloramienne, lampy na ramach i wysięgnikach, oświetlenia rozpięte na linach oraz wiele innych ciekawych rozwiązań.

Jakich źródeł światła unikać?

Niestety, wysokie pomieszczenia bywają problematyczne. Aby odpowiednio oświetlić ich przestrzeń, konieczne jest zastosowanie mocnych i solidnych źródeł światła. Sporo kłopotu sprawiają zwłaszcza te zainstalowane na dużej wysokości, które spełniają funkcję oświetlenia centralnego. Ich regularna pielęgnacja może być kłopotliwa, nie mówiąc już o wymianie żarówek. Dobór miejsca montażu, jak i sam rodzaj oświetlania w pomieszczeniu z wysokim sufitem muszą być zatem bardzo dobrze przemyślane. Aby ułatwić sobie obsługę całego systemu, warto zastosować inteligentne rozwiązania.

Centralne źródło światła

Wysokie wnętrza najczęściej posiadają sporą powierzchnię. Idealnie w takich warunkach sprawdzają się żyrandole, najlepiej bogato zdobione. Posiadają rozłożystą formę, która gwarantuje niezwykły efekt wizualny. Nowoczesne żyrandole najczęściej nawiązują wizualnie do stylu industrialnego. Z rozwiązań awangardowych można jednak zrezygnować, na przykład na rzecz klasycznych żyrandoli z kryształu. Lampy wiszące tego typu należy jednak stosować z rozwagą, nawet w bardzo wysokich wnętrzach. Pasują one przede wszystkim do pomieszczeń o ekskluzywnym charakterze. W prostej aranżacji dużo lepiej sprawdzi się mniej wyszukana, ale za to praktyczna oprawa świetlna z jednym kloszem.

asdasdasdasdas