Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę
sobota, 21 grudzień 2019 01:36

Ulubione prezenty Polaków 2019

Napisał

Jak co rok w okresie przedświątecznym Instytut Badawczy Mobile Institute przygotował na zlecenie właściciela największe portalu aukcyjnego w Polsce firmę Allegro, raport „Ulubione Prezenty Polaków”.

Zapytano 1330 użytkowników Internetu o przygotowania do zbliżających się świąt. Zestaw podzielono na trzy kategorię: prezenty zakupy świąteczne i budżet. Dzięki raportowi dowiadujemy się jak wyglądają i jak zmieniają się przyzwyczajenia i zachowania świąteczne Polaków.

 

Prezenty

Okazuje się, że co piąty z nas tworzy listę prezentową, która ma ułatwić trafienie z podarunkiem. 29% osób wprost mówi swoim bliskim jaki prezent jest im potrzebny i jaki chcieliby znaleźć pod choinką. Badani wskazywali, że najwięcej trudności sprawia im zakup odpowiedniego prezentu żonie oraz teściowej. Nie powinno to zaskakiwać jeśli spojrzymy na wyniki innego pytania w tym samym badaniu, ponieważ okazuje się, że kobiety lubią być preferują być zaskakiwane prezentami pod choinką. Publikacja przygotowana przez Instytut Badawczy informuje nas także o tym jakich prezentów lepiej nie kupować. Respondenci wskazywali, że najbardziej niechcianym prezentem są skarpetki, drobne przedmioty wyposażenia wnętrz oraz kosmetyki do kąpieli. Na drugim biegunie króluje elektronika. Na czele najlepiej wspominanych prezentów z lat ubiegłych króluje elektronika: smartfony, laptopy oraz tablety.

 

Zakupy świąteczne

W tym roku obradujemy ok. 4-5 znajomych i jest to więcej niż w ubiegłym roku, ponieważ wówczas najczęściej wskazywaną odpowiedzią były 3 osoby. 78% osób, które obchodzą Święta Bożego Narodzenia zadeklarowało, że w tym roku kupi prezent swoim najbliższym. Okazuje się, że platforma, za pomocą której najwięcej Polaków kupi prezent jest właśnie zlecające badanie Allegro. Coraz więcej osób decyduje się na zakup prezentu właśnie za pomocą Internetu. W przypadku zakupów online, respondenci zwracają uwagę świąteczny wygląd witryny (27%), inspiracje przygotowywane przez markę (19%) oraz gwarancję dostawy zakupu przed świętami (19%).

 

Budżet

Badani przyznawali, że w tym roku planują przeznaczyć wyższy budżet na prezenty niż rok temu. Średnio zarezerwowali na ten cel 482 złote i jest to o 31 złotych więcej niż w roku ubiegłym. Okazuje się, że w tym roku znacznie wcześniej planujemy zrealizować niektóre zakupy świąteczne i związane jest to coraz bardziej popularnymi akcjami zniżkowymi typu Black Friday i Cyber Monady, dzięki którym możemy skorzystać ze specjalnych kodów promocyjnych. Na pojedynczy prezent Polacy wydadzą w tym roku ok. 100-150 złotych i jest to kwota niższa niż deklarowana w zeszłym roku, ale należy pamiętać, że planujemy zrobić więcej prezentów. Oczywiście może to ulec zmianie, bo wyznaczony budżet przekracza aż 42% z nas.

asdasdasdasdas