Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę
czwartek, 16 styczeń 2020 22:59

Jak wybrać dywan do salonu?

Napisał

Wybór właściwego dywanu wymaga refleksji. Oczywiście, przede wszystkim trzeba będzie wybrać "ulubiony" dywan, który będzie odpowiadał Państwa gustom. Należy jednak zwrócić uwagę, aby wybrać dywan, który będzie w stanie żyć w harmonii z wystrojem salonu.

Wybierz dywan zgodnie z stylem salonu

Dywan może sprawić, że zakochasz się w swoim salonie na nowo! Graficzne, artystyczne, designerskie, czy eleganckie dywany sznurkowe - trendy zawsze wracają do tego istotnego elementu dekoracji salonu. Musimy jednak uważać, aby nie dać się zaślepić trendom, które znikną tak szybko, jak pojawiły się w sferze dekoracyjnej. Musisz wybrać dywan jako inwestycję długoterminową. Podobnie jak sofa czy stolik kawowy, nie będzie mowy o zmianie go co roku. Więc pomyśl o tym!

Aby wybrać odpowiedni dywan, musisz użyć zdrowego rozsądku i zadać sobie właściwe pytania: czy wolisz dywan, który jest w harmonii ze stylem salonu, czy też dywan, który może nadać pokojowi niecodzienny charakter? Najważniejszą rzeczą jest wiedzieć, jak łączyć kolory na dywanie i te w pokoju, jak również nienadużywanie wzorów, gdy masz pokój dzienny, który jest już pełen dekoracji.

Styl dywanu w salonie będzie zależał od ogólnego stylu pokoju i jego lokalizacji. W zestawieniu z kanapą, dywan może na przykład mieć odcień zbliżony do niej. Dodatkowo, w przypadku dywanu, który nie jest monochromatyczny, kolory mogą być wybierane w odcieniach zbliżonych do otaczających elementów: poduszki, zasłony... Jeśli chodzi o wzory, jeśli pokój dzienny jest już przeciążony wzorami na fotelach lub zasłonach, unikniemy dodawania więcej przy obecności wizualnie bardzo obciążonego dywanu.

Wreszcie, dywan, jako dekoracja, może być wsparciem dla Twojej pomysłowości i głównym akcentem w pokoju. Na przykład, w klasycznym salonie, designerski dywan, który na odważny kształt i kolor, wprowadzi do pokoju niepowtarzalną aurę. Dywan jest jednym z tych elementów dekoracyjnych, dzięki którym wnętrze staje się wyjątkowe i wyraziste.

Należy wziąć pod uwagę rozmiar i układ wykładziny

Aby wybrać odpowiedni dywan, oprócz wyglądu, trzeba będzie uważać na jego wymiary i kształt. Powierzchnia salonu, ale także obecne w nim meble będą miały wpływ na wybór wykładziny. Zadaj sobie właściwe pytania dotyczące roli, jaką chcesz nadać dywanowi: czy jego obecność ma na celu zdefiniowanie przestrzeni w dużym salonie, czy po prostu ogrzanie pokoju?

Objętość pomieszczenia i obecne w nim meble będą określać wielkość wykładziny. Nie ma mowy o małym dywanie w salonie, gdy masz dużą sofę i duży stolik kawowy. To samo dotyczy unikania wykładziny, która jest zbyt duża w małym salonie, przez co przestrzeń byłaby jeszcze mniejsza. Podsumowując: dywan musi być proporcjonalny do mebli w salonie. Dodatkowo, w zależności od powierzchni pomieszczenia, ale także jego konfiguracji, konieczne będzie wybranie wykładziny o pełnej długości lub kwadratowej.

Oprócz wymiarów, musisz wiedzieć, jak zaaranżować dywan w salonie. Zasadą jest, że dywan powinien być umieszczony nieco pod meblem, takim jak sofa, bufet lub pod stołem kawowym. W tym przypadku należy upewnić się, że jest idealnie 50 cm wolnego miejsca po obu stronach. W końcu, w małym pomieszczeniu, lepiej jest pozostawić podłogę odsłoniętą i przykryć ją lekko w środku.

Wybierz odpowiedni materiał

Kolejny szczegół, którego nie należy zaniedbywać przy wyborze wykładziny: jej materiał! Ważny jest fakt, że materiał, z którego wykonany jest dywan, musi być bezwzględnie wzięty pod uwagę - pokój dzienny jest jednym z najczęściej odwiedzanych pomieszczeń w domu na co dzień, dlatego trzeba dobrać taki dywan, który ma długą żywotność, a tym samym odporność!

Istnieją trzy opcje: materiały naturalne, takie jak wełna, skóra, materiały roślinne, takie jak bambus, juta, len i wreszcie materiały syntetyczne, takie jak polipropylen lub poliester. Dywany naturalne są najdroższe, ale będą one gęstsze i przyjemniejsze w dotyku.

Ogólnie rzecz biorąc, tańsze, ale mniej wygodne, syntetyczne dywany wydają się być preferowane w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu, takich jak pokój dzienny, ponieważ są łatwiejsze do czyszczenia i będą bardziej odporne na drobne codzienne wypadki.

Zaplanuj konserwację wykładziny

Musisz być realistą: w salonie, dywany mają ciężkie życie! Rozlane jedzenie, brudne buty, włosy zwierzęce: lista rzeczy, które mogą je zabrudzić jest długa.... i normalna w salonie! Dywany szybciej brudzą się i ulegają uszkodzeniu niż jakiekolwiek inne akcesoria dekoracyjne w salonie, zwłaszcza gdy są w jasnym odcieniu. Więc, jeśli nie chcesz się zajmować drobiazgowym czyszczeniem, powinieneś wybrać syntetyczną wykładzinę, która jest łatwa do czyszczenia. Podstawowe czyszczenie takiego dywanu polega na regularnym odkurzaniu w celu utrzymania jego kolorów.

Można również obracać dywan od czasu do czasu, by zapobiec jego zużyciu w tych samych miejscach i regularnie odkurzać całą jego powierzchnię. Do gruntownego czyszczenia można użyć urządzenia do czyszczenia parą, na przykład raz w miesiącu.

asdasdasdasdas