Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę
środa, 22 styczeń 2020 08:30

Jak wybrać odpowiednie pióra wycieraczek?

Napisał

Nieodpowiednie, zużyte pióra wycieraczek mogą zamienić podróż w deszczu w prawdziwy koszmar. Wycieraczki zaleca się wymieniać minimum raz na rok, kiedy tylko przestaną one należycie zbierać wodę z przedniej szyby pojazdu. Producenci idą czasami nawet o krok dalej i sugerują wymianę piór dwa razy w roku – po zimie oraz po lecie. W końcu wycieraczkom szkodzi zarówno mróz, jak i bardzo wysokie temperatury. Czym zatem należy sugerować się wybierając pióra wycieraczek?

Jak wybrać pióra wycieraczek do swojego samochodu?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że pióra wycieraczek przedniej szyby są dostępne w sprzedaży w różnych rozmiarach. Dodatkowo jeden samochód może posiadać kilka pasujących do niego rozmiarów wycieraczek. Dobrze jest więc zajrzeć do instrukcji obsługi pojazdu. Jeśli jest to niemożliwe, można zmierzyć pióra wycieraczek, które są aktualnie zamontowane w samochodzie. W razie problemów pomocą służą zawsze sprzedawcy w sklepach takich jak iParts.pl. Wystarczy poinformować ich o roku produkcji, a także marce i modelu swojego samochodu, aby znaleźć odpowiednie pióra wycieraczek.

Jak rozpoznać, że wycieraczki wymagają wymiany?

Pierwszym objawem zniszczenia piór wycieraczek jest oczywiście powstawanie na szybie brzydkich smug. Jednak nie można przy tym popaść w przesadę, gdyż nawet nowe wycieraczki mogą nie radzić sobie z odprowadzaniem za jednym razem całej wody spływającej po szybie. Dodatkowo smugi, które powstają za centralnym polem widzenia kierowcy, nie muszą wymuszać od razu zakupu nowych piór wycieraczek. Gorzej, gdy ślady pojawiają się przed samym kierowcą. Kolejną istotną rzeczą są dźwięki wydawane przez wycieraczki. Z założenia pióra powinny działać bezgłośnie. Wszystkie odgłosy tarcia oznaczają, że pióra są zużyte i wymagają wymiany.

Częstotliwość wymiany wycieraczek w praktyce zależy głównie od sposobu eksploatacji samochodu oraz od jego modelu. Auta garażowane z założenia są bezpieczniejsze. Nie oznacza to jednak, że ostrożne używanie wycieraczek i garażowanie pojazdu sprawi, że pióra będą sprawnie służyć przez wiele lat.

Jak dbać o pióra wycieraczek na co dzień?

Wprawdzie pióra wycieraczek nie są zbyt drogie, jednak nikt chyba nie chce wymieniać ich częściej niż to konieczne. Dlatego warto też pamiętać o podstawowych sposobach na przedłużenie ich życia. Przede wszystkim wycieraczek nigdy nie wolno włączać, gdy szyba jest sucha. Wówczas guma jest bowiem mocno ścierana, co może skończyć się jej szybkim zerwaniem. Ponadto, wycieraczek nie należy włączać na szybie mocno oblodzonej. Przymarznięte pióra mogą bowiem spowodować awarię całego mechanizmu. Dodatkowo lód i zamrożony śnieg szybko prowadzą do wyszczerbienia gumy. Wielu kierowców zapomina także o tym, że wycieraczki wcale nie służą co mycia szyby i nie zastępują tej czynności. Wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia takie jak kurz, zaschnięte owady czy ptasie odchody należy zawsze usuwać ręcznie za pomocą gąbki czy szczotki. Zastosowanie wycieraczek jest w końcu zupełnie inne. Polecamy również kupować jedynie najlepsze elementy u sprawdzonych sprzedawców. Przykładowo, wycieraczki w iParts.pl to szeroki wybór produktów o potwierdzonej jakości.

asdasdasdasdas