Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
środa, 17 październik 2018 19:17

Aktywny Gospodarz - rozmowa z Michałem Bartyzelem

 

Za nami gorący okres kampanii wyborczej, podczas której w Gminie Zawoja o głosy wyborców starało się kilku kandydatów. W przeddzień wyborów rozmowę zacząć wypada od najprostszego pytania: dlaczego Pan kandyduje??
Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Powodów, dla których zdecydowałem się wziąć udział w tych wyborach jest kilka. Przede wszystkim jest to sposób w jaki dzisiaj zarządza się Gminą, sposób w jaki wydaje się publiczne pieniądze. Zanim podjąłem decyzję o starcie w wyborach spotkałem się z bardzo wieloma mieszkańcami. Niemal wszyscy jednoznacznie oceniają, że sytuacja w naszej Gminie nie idzie w dobrym kierunku. Zamiast planu rozwoju – rządzi nami przypadek. Zamiast nadrabiać zaległości pogłębiamy się w zaniedbaniach. Zamiast inwestować w turystykę stajemy się miejscowością noclegową, nie turystyczną. A najgorsze w tym wszystkim, że osoba której najbardziej powinno na tym wszystkim zależeć, czyli wójt, mam takie wrażenie zupełnie nie dostrzega tych wszystkich problemów. Decyzja o starcie w wyborach wcale nie była łatwa. Jestem człowiekiem, który ma na co dzień aż nadto zajęć. Podjąłem się jednak tego wyzwania z szacunku do naszej Gminy, z szacunku do wszystkich mieszkańców.


W takim razie urząd wójta będzie dodatkowym absorbującym zajęciem. Czym aktualnie się Pan zajmuje?
Niemalże od uzyskania pełnoletniości jestem aktywny zawodowo. Od 16 lat związany jestem z branżą turystyczną. Wpierw prowadziłem w Górnej Zawoi Ośrodek Wczasowy, a od 2010 roku prowadzę pizzerię a także sklep w Zawoi Składy. Ponadto od kilku lat we współpracy z Babiogórskim Parkiem Narodowym prowadzę Punkty Informacji Turystycznej na Markowej i na Krowiarkach.


Nie jest tajemnicą, że w swoim bogatym życiorysie jest również etap, w którym pracował Pan w zawojskim samorządzie.
Jeżeli chodzi o doświadczenie samorządowe – przez 4 lata pracowałem w Urzędzie Gminy w Zawoi pełniąc funkcję asystenta wójta, rzecznika prasowego Urzędu, oraz specjalisty do spraw zarządzania kryzysowego. Mimo młodego wieku posiadam już spory bagaż doświadczeń zawodowych i osobistych, które spożytkuję z korzyścią dla całej Gminy.


Czy prowadzenie własnej działalności gospodarczej nie będzie dla Pana przeszkodą w podjęciu nowych obowiązków, jeśli tak zadecydują wyborcy?
Jestem przedsiębiorcą. Funkcjonuję na rynku od wielu lat. Z roku na rok się rozwijam i śmiało mogę powiedzieć że dobrze sobie radzę. Jestem przy tym człowiekiem bez końca zakochanym w Zawoi i dlatego swoje doświadczenie pragnę wykorzystać nie tylko dla rozwoju swojej firmy, ale całej Gminy. Zawoja potrzebuje nie urzędnika chowającego się przed problemami w urzędzie, ale aktywnego gospodarza, który zajmie się uporządkowaniem najprostszych problemów mieszkańców oraz zadba o rozwój infrastruktury , zwłaszcza drogowej i turystycznej.
To, że jestem przedsiębiorcą daje mi niezależność finansową. Zdecydowanie nie kandyduję na wójta dla pieniędzy. Póki ręce mam zdrowe potrafię zadbać o siebie i o rodzinę i robię to dobrze. Zdeklarowałem już zresztą publicznie, że gotów jestem pracować dla dobra wspólnego za dużo mniejsze pieniądze niż obecny wójt. Jeżeli Mieszkańcy zechcą bym dla nich pracował, oczywiście zmuszony będę zlikwidować działalność gospodarczą i w 100% poświęcić się pracy w Gminie.


Podczas kampanii wyborczej punktuje Pan dotychczasowego wójta wskazując jego błędy w sprawowaniu urzędu. Jaka jest wizja dobrego wójta według Michała Bartyzela?
Prócz bardzo ambitnego, lecz realnego programu szczególny nacisk kładę na to jak pracować powinien wójt. Wójtem nie można być przez kilka godzin dziennie, gdy jest się w urzędzie. Wójtem trzeba być cały czas. Trzeba być między ludźmi słuchać ich problemów i je rozwiązywać. Dobry wójt powinien dbać o wizerunek Gminy, powinien dostrzegać wszystkie mankamenty, z którymi borykają się mieszkańcy i stawiać im czoła. Dobry wójt powinien czuć się odpowiedzialny za to co robi, a także własną postawą motywować do działania innych. I wreszcie prawdziwy wójt powinien potrafić słuchać mieszkańców i ich szanować. Nawet jeśli się z kimś nie zgadza, powinien okazać mu należyty szacunek, a nie traktować wszystkich z góry.


Program, którym zaprezentował się Pan wyborcom jest bardzo rozbudowany i pojawia się w nim dużo różnych zagadnień. Który jest najistotniejszy?
Program, który przedstawiliśmy wyborcom jest tylko wskazaniem kierunków w jakim chcemy prowadzić nasza Gminę. Ogromny nacisk kładziemy na sprawy drobne, ale bardzo istotne dla mieszkańców, min. komunikacja publiczna, służba zdrowia, estetyka Gminy, bezpieczeństwo. Zamierzamy przywrócić w Zawoi posterunek policji, otworzyć żłobek, zwiększyć ilość miejsc w przedszkolach, znacząco zwiększyć finansowanie OSP. Ale prócz drobnych rzeczy stawiamy również na rozbudowę infrastruktury. Oczywiście nie tylko drogi, chodniki, oświetlenie uliczne ale zamierzamy wybudować również basen.


Basen? Słyszymy o tym w Zawoi od dawna, ale na razie brzmi to jak marzenie. Nie boi się Pan oskarżeń o nierentowność takiej inwestycji? Czy jest Pan pewien, że mieszkańcy czują potrzebę otwarcia takiego miejsca w Gminie Zawoja?

Dla nas basen nie powinien być luksusem tylko standardem. Jesteśmy go winni przede wszystkim naszym dzieciom. O potrzebie budowy w Zawoi nie ma co dyskutować tylko trzeba go budować. Im szybciej tym lepiej. A nie zapominajmy przy tym, że chcemy być miejscowością turystyczną. Nie noclegową, a właśnie turystyczną. Basen będzie pierwszym krokiem do stworzenia turystki przez wielkie T. Jestem też przekonany, że dzięki turystom basen nie będzie generował dużych kosztów. Pamiętajmy, że mamy około 3 500 miejsc noclegowych. Jeśli choć 5% naszych turystów skorzysta z basen będzie na nim gwarno i sam na siebie zarobi. Szykując się do wyborów przeprowadziliśmy około tysiąca ankiet z mieszkańcami. Temat budowy basenu przewijał się w nich niezwykle często. Zdecydowana większość mieszkańców będzie z basenu zachwycona.


Wspomniał Pan o dzieciach. Na jakie punkty Pańskiego programu powinni zwrócić uwagę rodzice najmłodszych mieszkańców Zawoi i Skawicy?
Wszystkie nasze działania docelowo ukierunkowane są na nasze dzieciaki. Ale mamy także przedsięwzięcia dedykowane specjalnie dla najmłodszych. Wspomniałem o żłobku, przedszkolach, ale zamierzamy także stworzyć liczne miejsca aktywnego spędzania czasu dla dzieci. Chcemy zapewnić im dostęp do zajęć pozalekcyjnych, do różnorakich form aktywności sportowej. Od niedawna sam jestem ojcem – dzieci powinny być dla nas wszystkich celem nadrzędnym.


Co jakiś czas wraca temat likwidacji małych szkół, a ich utrzymanie jest sporym kosztem w budżecie? Jak wygląda pomysł na system oświaty w Gminie?

Jesteśmy zdecydowanymi przeciwnikami likwidacji jakiejkolwiek placówki oświatowej. Nie ma i nie będzie na to przyzwolenia. Finanse są oczywiście ważne, ale pieniądz nie może decydować o zamykaniu szkół. Szkoły mają uczyć, mają wychowywać, a nie być rentowne. Ktoś kto twierdzi, że jedna czy druga szkoła jest nierentowna i trzeba ją zamknąć zupełnie nie rozumie istoty edukacji i specyfiki działania samorządu. Gmina nie ma za zadanie zarabiać tylko zaspokajać potrzeby mieszkańców. Potrzeba edukacji jest jedną z najważniejszych.


Najważniejszy dla mieszkańców jest obecnie rozwój Gminy i jej atrakcyjność dla potencjalnych turystów. Z miejscowości rozpoznawanej w całym kraju, obecnie ranga Zawoi mocno spadła na poczet innych takich jak np. Szczyrk. W czym dostrzega Pan szansę na rozwój Gminy Zawoja i powrót do czołówki w tej dziedzinie?
Rozwój Zawoi – obecnie – jest pojęciem mocno względnym. Większość osób, z którymi rozmawiam zamiast rozwoju widzi regres i to wyraźny. Oczywiście nie oznacza to, że nic się nie dzieje. Wiadomo, życie się toczy więc powstają też różne inicjatywy, ale moim zdaniem nie odpowiadają one potrzebom Zawoi i Skawicy. Podam tylko jeden przykład: budowa nowej biblioteki. Czy to, że będziemy mieli nową bibliotekę zwiększy naszą atrakcyjność turystyczną?? Czy wpłynie w znaczący sposób na poprawę czytelnictwa?? Zapewne nie. Wydamy więc kilka milinów złotych i nie uczynimy ani pół kroku w kierunku rozwoju. Dlatego mówimy, że zamiast biblioteki należy wybudować basen.


Wśród osób z Pana listy jest wiele nowych twarzy nie kojarzonych dotychczas z samorządem, przede wszystkim młodzi, ambitni i wykształceni. Do tej pory kojarzony był Pan jednak z Tadeuszem Chowaniakiem? Czy jest on na Pana liście?

Kandydaci do Rady Gminy, których reprezentuję to ludzie młodzi. Ludzie ambitni, pełni pasji, odpowiedzialni. Ludzie na wskroś kochający Zawoję i Skawicę i gotowi służyć swojej Gminie. Uważam, że zmienić powinien się nie tylko wójt, ale także Rada Gminy. Potrzebne jest nowe spojrzenie, nowe pomysły, nowe otwarcie. Jesteśmy młodzi, ale zupełnie niezależni. Nie stoi za nami żadna partia, żaden biznes, ani Tadeusz Chowaniak. Jak powszechnie wiadomo były wójt kandyduje do sejmiku województwa, natomiast zupełnie nie angażuje się w wybory w Zawoi.


Wyobraźmy sobie teraz, że jest już po wyborach, a mieszkańcy zadecydowali, że to Michał Bartyzel będzie przez 5 lat obejmował urząd wójta. Jakie będą pierwsze kroki?
Dzięki temu, że mam doświadczenie pracy w urzędzie mogę od razu podjąć pracę. Nie muszę się przyglądać, uczyć ponieważ funkcjonowanie samorządu znam od środka.
Pierwsze działania?? Wydrukuję sobie i wszystkim radnym wizytówki i roześlę je do mieszkańców. Każdy ma mieć radnego i wójta na wyciągnięcie ręki. Mamy ludziom służyć, a nie nimi rządzić. Z pewnością poproszę też pracowników urzędu by przedstawili mi stan spraw, które są w realizacji i wymagają najpilniejszego działania. Po 100 dniach chciałbym przedstawić wszystkim mieszkańcom bilans otwarcia, tak by każdy zainteresowany mógł uzyskać szczegółową wiedzę na temat stanu samorządu – Gmina musi być otwarta dla ludzi.
Każdy kolejny dzień pracy będzie realizacją wyborczych zobowiązań – rozwiązywaniem problemów, z którymi borykają się mieszkańcy.


Na koniec zapytam jak spędzi Pan te klika ostatnich dni kampanii??
Dokładnie tak jak przez ostatnie 2 miesiące – od rana do nocy między ludźmi. Mieszkańcy Zawoi i Skawicy czują potrzebę zmian, mówią o tym. I jestem pewien, że ta zmiana niebawem nastąpi. Ja i mój sztab jesteśmy i pozostaniemy otwarci dla wszystkich mieszkańców. Moim współpracownicy wykonali świetną i ciężką pracę. Jestem im winien pełne zaangażowanie, zarówno teraz a zwłaszcza potem, jeśli mieszkańcy Zawoi i Skawicy to mnie obdarzą swoim zaufaniem.

Dziękuję bardzo za rozmowę i życzę powodzenia.
Również dziękuję
                                                                                                                                                                                                                   Rozmawiała Bożena Ferdyn-Janik

 

Artykuł sfinansowany ze środków KWW Twoja Zawoja

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń wyborczych.

 

asdasdasdasdas
HomeOgłoszeniaAktywny Gospodarz - rozmowa z Michałem Bartyzelem