sobota, 08 czerwiec 2019 21:19

Pierwsza akcja po przerwie w spotkaniu Sokoła Przytkowice z Babią Górą Sucha Beskidzka przyniosła suszanom gola na 2:0. Po raz drugi na listę strzelców wpisał się Gabriel Janiczak. Kto wtedy mógł przypuszczać, że w tym spotkaniu piłkarze lidera nie odniosą zwycięstwa? Na pewno piłkarze Sokoła, którzy wykazali stuprocentową skutecznością po przerwie (dwa strzały, dwa gole). W Przytkowicach wielkiego meczu nie było, ale wielkie emocje już tak. Nie wiadomo, jak zatem opisać emocje, które towarzyszyły meczowi, który był rozgrywany przeszło 20 kilometrów dalej w Spytkowicach? Astra, depczącą po piętach Babiej Górze, prowadziło 2:0 i 4:2 z Żurawiem Krzeszów. Goście jednak pokazali, że forma zwyżkowa z ich ostatniego spotkania z Sokołem nie była przypadkowa. Dwa gole zdobył Paweł Wajdzik i drugi remis Żurawia w tym sezonie na wyjeździe stał się faktem. Goście mieli jeszcze niezłą okazję do zdobycia piątego gola, ale... - Cieszymy się z tego jakże ważnego dla nas punktu. Jeżeli w dwóch ostatnich meczach zaprezentujemy się tak, jak z Sokołem i Astrą, to będzie dobrze. 4:4? Uważam, że remis jest sprawiedliwy - powiedział Bartłomiej Sałapatek, trener Żurawia. W A-klasie zatem wyścig o miejsce pierwsze trwa. Zakończył się on tymczasem w klasie okręgowej - Tempo Białka zremisował na wyjeździe w Jaworznie i tym samym na kolejkę przed zakończeniem sezonu LKS Rajsko ma cztery punkty przewagi nad białczanami. Cztery punkty Tempo wywalczył w dwumeczu z zespołem z Rajska - analiza dlaczego nie udało się awansować, wydaje się prosta. Kolejnej porażki przed własną publicznością doznał Garbarz - tym razem trzy punkty z Zembrzyc wywiózł Nadwiślanin Gromiec. Drugie zwycięstwo przed własną publicznością notuje Halniak Maków Podhalański, który wygrywa 2:1 z Sosnowianką Stanisław Dolny. Derbowy pojedynek Naroża z Huraganem zakończył się wynikiem 2:0 dla gospodarzy - dwa gole zdobył Marcin Kuszyk. Mecz odbył się o 15, bo już o 18 obie drużyny wraz z drużynami młodzieżowymi udały się do Bielska-Białej na mecz RPA-Senegal w ramach MŚ U-20. W B-klasie ostre strzelanie w Zebrzydowicach urządziła sobie KS Bystra. Już do przerwy goście prowadzili czterema bramkami. W drugiej połowie dołożyli jeszcze jednego.

WIĘCEJ O MECZACH W PONIEDZIAŁEK  - ZAPRASZAMY :)

V-LIGA:

Garbarz Zembrzyce - Nadwiślanin Gromiec 0:1 (0:1)

Gol dla Nadwiślanina: Palka.

Skład Garbarza: Bruzda - Żurek, Stachnik, Abubakar, Kania, Cieślak (70' Janik), Sobański, Porębski, Mackiewicz, Kwaśniewski, Balogun.

Halniak Maków Podhalański - Sosnowianka Stanisław 2:1 (1:1)

Gole dla Halniaka: Burzyński, Popowicz.

Victoria Jaworzno - Tempo Białka 1:1 (1:0)

Gol dla Tempo: Pająk.

Skład Tempo: Koper - Gruca, Mentel, Bryła, Ostrowski (75' Żak), Wróblewski (46' Frączek), Puzik, Ficek, Bisaga, M. Balcer (68' Woźny), Pająk.

A-KLASA WADOWICE:

Naroże Juszczyn - Huragan Skawica 2:0 (1:0)

Gole dla Naroża: Kuszyk (dwa).

Naroże: Białończyk - Szmalcel, Marek (60' K. Świder), R. Drobny, Kardaś, Ferek, Klimowski, Baziński, Kuszyk, D. Świder, M. Drobny (80' Bachul).

Huraganu: Malik - Sumera, Gasek ( 65' Fujak ), Żywczak, Gigoń, Marek, I. Ogorzałek, B. Pacyga (46' M. Pacyga), Wojtyczko (75' Kudzia), P. Ogorzałek, Matyja ( 46' S. Pacyga ).

Astra Spytkowice - Żuraw Krzeszów 4:4 (2:1)

Gole dla Żurawia: Wajdzik (dwa), Bańdura, Mika.

Skład Żurawia: Krupczak (20' Młyński) - Sałapatek, Zawora, R. Pilarczyk, Skrzypek, Piątek, Nowak, Ćwiertnia, Bańdura, Mika (75' B. Targosz), Wajdzik (90' M. Targosz).

Byli mili do czasu

Autobus z kibicami, oprócz tego dobrych kilkanaście samochodów - w sobotę Przytkowice przeżyły istny najazd sympatyków Babiej Góry. Źle na tym nie wyszli - pani ze sklepu naprzeciwko stadionu miała mieć czynne do 16, ale z wiadomych względów ta pora nie została utrzymana. I pewnie zarobiła jak za kilka sobót z rzędu. Okazało się również, że miejscowi to bardzo mili i pomocni ludzie. Problem z zaparkowaniem samochodów niektórzy kibice z Suchej Beskidzkiej załatwili w prosty sposób parkując na podwórku okolicznych domów - oczywiście za zgodą gospodarza (pozdrowienia dla jednego z nich od niżej piszącego). Do pewnego momentu mili dla Babiej Góry byli także zawodnicy Sokoła Przytkowice - kiedy w 47. minucie po akcji Jakuba Talagi gola na 2:0 zdobył Gabriel Janiczak to wydawało się, że już nic złego suszanom nie może się w tym dniu stać. Wydawało się...

Trener Grzegorz Kmiecik musiał totalnie przemeblować obronę na to spotkanie. Brak Szymona Żaczka i Michała Chrząszcza spowodował, że na prawej obronie zagrał Grzegorz Talaga, a na lewym skrzydle Jakub Talaga. Jak pokazał mecz, gra skrzydłami to była bardzo mocna strona gospodarzy, chociaż gole dla Sokoła nie zostały zdobyte po akcjach lewą czy to prawą flanką. Sokół również nie wystąpił w optymalnym składzie - brakowało zwłaszcza tego, który w przeszłości napsuł wiele krwi suszanom czy to w barwach Cedronu Brody czy ostatnio Żarka Barwałd Górny Gabriela Wolskiego.

Pierwsi groźnie zaatakowali gospodarze – w pole karne wbiegł ze skrzydła kapitan Sokoła Paweł Godawa, lecz jego strzał broni Kachnic. Kilka minut później oko w oko z Kachnicem znalazł się Damian Rzeszutko, ale bramkarz Babiej Góry nie musiał nawet interweniować – zdążył wrócić Artur Rzepka i wybił piłkę zawodnikowi z Przytkowic. W przypadku Sokoła nie potwierdziła się reguła do trzech razy sztuka – z prawej strony zacentrował Arkadiusz Monica i piłkę nad poprzeczką przeniósł Piotr Monica.

Babia Góra owszem – starała się, ale była niedokładna. Tak było w przypadku podania prostopadłego Janiczaka w kierunku Piotra Pacygi – pomocnika Babiej Góry ubiegł bramkarz Sokoła Karol Hartabus. W 23. minucie Janiczak już nie szukał podaniem żadnego kolegów, lecz zdecydował się na samotne wykończenie akcji. Najpierw w sytuacji sam na sam z Hartabusem trafił w słupek, ale dobitka biła już celna.

Chwilę po wznowieniu gry Babia Góra mogła podwyższyć prowadzenie. Strzał zza pola karnego Janiczaka odbił się jeszcze od jednego z zawodników gospodarzy i Babia Góra miała tylko rzut rożny. Po jego wykonaniu z ostrego kąta strzelał Kamil Dyduch, lecz Hartabus zdołał odbić tą piłkę.

Pierwsza połowa mogła zakończyć się mocnym akcentem dla Sokoła. Sytuacji sam na sam z Kachnicem nie wykorzystuje Piotr Monica.

Druga połowa rozpoczęła się od szybkiego podwyższenia prowadzenia przez suszan. Na 3:0 mógł trafić Rzepka lub Przemysław Burliga – koniec końców po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Dyducha obaj sobie przeszkadzali i piłka poszybowała nad poprzeczką. Mecz się uspokoił – Sokół wydawał się pogodzony z porażką, Babia Góra nie kwapiła się z szaleńczymi atakami bo i po co. Przełomowym momentem był gol na 2:1 – gol z rzutu wolnego Rzeszutki po fatalnym błędzie Kachnica.

W tym momencie bardziej intensywniej zaczął rozgrzewać się trener gości, który ostatecznie pojawił się na placu gry w 80. Minucie. Pięć minut później było już jednak 2:2 – po najładniejszej akcji w całym meczu Sokoła sytuację sam na sam z Kachnicem wykorzystuje Rzeszutko.

Babia Góra w samej końcówce częściej przebywała na połowie Sokoła, ale nie stworzyła żadnej groźnej sytuacji. Strzał Kmiecika z rzutu wolnego obronił bramkarz Sokoła, kolejny strzał grającego trenera Babiej Góry poszybował wysoko nad poprzeczką.

Końcowy gwizdek sędziego, niektórzy zawodnicy Babiej Góry padają na murawę i niedowierzają. Prowadzić 2:0 i zremisować 2:2 na trzy kolejki przed zakończeniem sezonu -  taka a nie inna reakcja dziwić nie mogła. Kibice Babiej Góry podziękowali zawodnikom za mecz, ci podziękowali za doping. – Doping lepszy niż w Gliwicach – dopiekał swojemu bratu bliźniakowi Michał Mak jeszcze w pierwszej połowie. Wychowankowie Babiej Góry pojawili się w Przytkowicach i wspierali Babią Górę, w której nadal występuje wielu ich kolegów. Po chwili wesoła nowina nadeszła ze Spytkowic, gdzie Żuraw Krzeszów niespodziewanie zremisował z Astrą 4:4. Do końca sezonu zatem dwa mecze – Babia Góra ma nadal trzy punkty przewagi nad Astrą. Wszystko wskazuje na to, że w sobotę czeka suszan po prostu mecz o ligę okręgową.

Faule 18 10

Sokół Przytkowice - Babia Góra Sucha Beskidzka 2:2 (0:1)

Gole dla Sokoła: Serwin, Rzeszutko.

Gole dla Babiej Góry: Janiczak (dwa).

Sokół: Hartabus - Maniek, A. Monica (85' Pacułt), Rzeszutko, Pilch, Serwin, P. Monica, Kubas, Pacułt, Piwowar (60' Kantor), Godawa.

Babiej Góry: Kachnic - P. Burliga, Rzepka, J. Talaga, G. Talaga (40' Krystian Burliga), Pacyga (80' Kmiecik), Wójtowicz, Kociołek, Żmuda, Dyduch, Janiczak.

Jałowiec Stryszawa - BCS Zawoja 2:1 (0:1)

A-KLASA PODHALE:

Zapraszamy na relację ze spotkania Jordana Jordanów z Orkanem Raba Wyżna. Link : Jordan blisko, coraz bliżej okręgówki

Jordan Jordanów - Orkan Raba Wyżna 2:0 (0:0)

Gole dla Jordana: Pietrzak, Ferek.

Skład Jordana: Teper - Pietrzak, Ryś, Kołodziejczyk, Brzana (59' Hanusiak), Szklany (32' G. Tyrpa), Samek, Wróbel (87' Kulak), Romaniak (63' Hanusiak), Ferek (90' Tyrpa), Madziała.

B-KLASA WADOWICE:

Olimpia Zebrzydowice - KS Bystra 0:5 (0:4)

Gole dla Bystrej: Basiura, K. Urbański (obaj po dwa gole), Hyciek.

Skład Bystrej: Kulka (70' Pustuła) – Ptaś, Wnętrzak (46' Migas), Drozd, P. Urbański, Sz. Sroka (65' Lipa), Karol Szewczyk (75' Bala), Różycki, K. Kaczmarczyk (60' Hyciek), K. Urbański, Basiura.

Grom Grzechynia Dąb Sidzina 6:4 (2:4)

Gole dla Gromu: P. Surmiak, Ceremuga (obaj po dwa gole), Paździora, Gruszeczka.

Gole dla Dębu: G. Motor (trzy), Staszczak.

Korona Skawinki - Błyskawica Marcówka 4:3 (3:1)

Gole dla Korony: Lempart , Kania (dwie), Gwizdż.

Gole dla Błyskawicy: K. Rak (trzy).

Korona: J. Gielata – Fabiś, R. Gębala, Skupień, P. Gielata, Norek, A. Kania (80' K. Pająk), D. Słonina (86 'Mlak), Gwiżdż, Lempart (88' R. Słonina), M. Pająk.

Błyskawica: Korczak – Porębski, J. Rak, P. Paczka, Łukasik (25' Zgudziak), M. Paczka, Mirek (85' Kasprzycki), Franik, Sałapat, Jakub Pindel, K. Rak.

Strzelec Budzów - Czarni Koziniec 8:0 (2:0)

Gole dla Strzelca:  M. Daniel (cztery), Sergiel, Jurkowski, Lasek, Korczak.

Skład Strzelca: Lenik - Jurkowski (70' Świątek), Wrzodek, Sergiel, Korczak, Głuc, Pęcek, K. Burliga, Gałuszka (62' Pocielej), Lasek, M. Daniel (75' M. Burliga).

Lachy w dobrym stylu żegnają sezon w Lachowicach

Kto pojawił się na prażonym słońcem lachowickim stadionie z myślą o zobaczeniu kawałka soczystego b-klasowego futbolu, dość szybko musiał znaleźć sobie inne zajęcie. Nie dość, że pogoda oscylowała w granicach, gdzie zimne napoje przechodziły do temperatury pokojowej, to jeszcze stawka meczu przypominała towarzyskie spotkania na szczeblu międzynarodowym sprzed powstania Ligi Narodów. Sytuacja obu zespołów na finiszu rozgrywek nie zachęcała do wykrzesania z siebie dodatkowych litrów potu. Leńczanka w środku tygodnia pozbawiła się szans nawet na matematyczny awans o klasę wyżej, a Lachy z kolei stały już tylko przed wyzwaniem zakończenia sezonu w pierwszej lub drugiej połowie końcowej tabeli. Kibicom nie pozostało nic innego, jak nadrabianie towarzyskich zaległości, łapanie opalenizny lub obserwowanie przelatujących samolotów. Każda z tych czynność była niewiele mniej emocjonująca od wydarzeń na murawie.

W 12 minucie Sekou Camara zdołał wydostać się spod opieki dwójki lachowickich defensorów, jednak przed sobą miał dobrze dysponowanego Szymona Kubielasa. Między słupkami Lachów zabrakło Łukasza Nowaka, który kolejkę temu w Sidzinie został mocno poturbowany podczas jednej z interwencji, a w rolę zastępcy musiał wcielić się do końcowego gwizdka kolega z pola. Wyjątkowo wakacyjną atmosferę niedzielnego popołudnia zdołała przerwać dopiero grupka kibiców ze Skawinek. Na trybunach pojawiła się najwyraźniej w ramach przedłużonego świętowania awansu Korony do wyższej klasy. Ich gromko intonowane prośby o gole zostały wysłuchane przez zawodników na starcie drugiej połowy.

Kto spodziewał się, że po zmianie stron będzie mógł kontynuować piknik na trybunach, ten szybko musiał skierować wzrok na murawę. Po trzech minutach od gwizdka rozpoczynającego kolejne 45 minut reakcję na brak piłki w siatce słyszano wyraźnie nawet w pobliskim kościele, gdzie odbywała się ostatnia niedzielna msza. Daniel Kachel zmarnował nieprawdopodobnym wręcz nietrafieniem przerzut pierwszej klasy od Sebastiana Pyrzyka. Okazja na przeprosiny nadarzyła się już w 50 minucie, gdy 22-letni zawodnik umiejętnie przyjął piłkę po długim dośrodkowaniu ze strefy swoich obrońców, włączył „piąty bieg” w polu karnym i minął bezradnego Marcina Majcherczyka, po czym wpakował futbolówkę do pustej bramki. Po niecałych sześciu minutach wierni w kościele znów mogli usłyszeć, że Daniel Kachel nie wykorzystał nawet nie „setki” a „dwusetki”. Sebastian Pyrzyk jeszcze raz znakomitym przerzutem odnalazł kolegę, a po zmarnowanym efekcie mógł zacząć się zastanawiać, czy podań nie kierować może do innych zawodników.

Takie myśli zostały jednak rozwiane w 62 minucie po lachowickiej „tiki-tace”, zapoczątkowanej przez Kamila Ponikwię i jegoprzytrzymanie piłki i uwagi rywali po lewej stronie boiska. 20-letni  zawodnik skierował następnie piłkę do Kachla, a ten po krótkim biegu oddał ją w pole karne, gdzie na wolnej przestrzeni czekał już Pyrzyk. 24-letni autor gola ponownie udowodnił, że gdy tylko ma swój dzień, to jest w stanie całkowicie odmienić grę podopiecznych Krzysztofa Chorążego.

Przyjezdni z Leńcz zdołali odpowiedzieć wykorzystanym rzutem karnym, przy którym nie obyło się bez głośnych protestów. Arkadiusz Gwiazdoń w oczach sędziego nieprzepisowo odepchnął swojego rywala w okolicach jedenastego metra, a z przysłowiowego wapna” piłkę do siatki skierował Dawid Gębala. Po trafieniu nie zapomniał zwrócić się uciszającym gestem do kibiców Korony, którzy przez większość spotkania nie odmawiali sobie głośnego wspierania gospodarzy. W 82 minucie piłkę z siatki musiał wyciągać coraz śmielej wprowadzany między słupki Lachów szesnastoletni Michał Sroka, jednak sędzia boczny podniósł chorągiewkę na znak spalonego.

Ostatnie trafienie obecnego sezonu na stadionie Lachów padło w dość kuriozalnych okolicznościach. Na 3 minuty przed końcowym gwizdkiem kompletnie nieudana pułapka ofsajdowa w wykonaniu przyjezdnych odsłoniła aż trójkę graczy Lachów, którzy mieli przed sobą tylko golkipera z Leńcz. Wszyscy z nich wyglądali, jakby pytali o to, kto powinien zapisać sobie gola, jednak w tym momencie w pole karne z impetem wbiegł Daniel Kachel, przejął piłkę przed kolegami, mijając przy tym osamotnionego Majcherczyka i umieścił ją w siatce. Decyzja o uznaniu gola nie spodobała się przyjezdnym, którzy odpuścili dyskusję dopiero po ukaraniu żółtym kartonikiem ich bramkarza. Lachowice zakończyły zatem sezon z siedmioma zwycięstwami, dwoma remisami i czterema porażkami na własnym stadionie.

Tomasz Mielczarek

Lachy Lachowice - KS Leńcze 3:1 (0:0)

Gole dla Lachów: D. Kachel (dwie), Pyrzyk.

Gol dla Leńcz: D. Gębala.

Skład Leńcz: Majcherczyk - Płaczek, D. Oleś, Kołodziej, T. Oleś, Żak, Camara (25' Zabawa), Sz. Gębala (60' Kian Ara), Ryłko, Gajewski, D. Gębala.

Skawa Jaroszowice - Żarek Stronie 2:2 (2:0)

Gole dla Skawy: Listwan, Bucki.

Gole dla Żarka: Janiczak, Flaka.

Czerwona kartka: Młynarczyk (Żarek).

Skład Skawy: K. Żak – Jucha, M. Galas, Żwirkowski, F. Grzyb (81' Wicher), Balon, Słupski,   Bucki,  Pietrzak (56' Błachut), Listwan (46' Mirowski), M. Żak.

Chełm Stryszów - Jubilat Izdebnik 1:2 (1:0)

Gol dla Chełmu: Ogarek.

Gole dla Jubilatu: Bartyzel, Jaworski.

Skład Chełmu: Pawłowski – Bąk (75' Talaga), Stawowy, Żmija, Stypuła, Franik, Ogarek, Mikołajek, R. Marcowski, Kurowski, Worytko.

C-KLASA:

Tarnawianka Tarnawa - Sokół Frydrychowice 4:4 (2:0)

Gole dla Tarnawianki: Ł. Sitarz (trzy), Bury.

Skład Tarnawianki: Talaga - Rybak, D. Zawiła (56' Klimasara), Madejczyk, D. Sitarz, Pęczek (80' Żurek), Elżbieciak, Madej, Paweł Gach, Bury, Ł. Sitarz.

10 Świt 8 0

HomeSportPiłka nożnaPiłkarski weekend: Babia Góra z 2:0 do 2:2, a Żuraw? Od 0:2 i 2:4 do 4:4! Koniec marzeń Tempo Białka, Halniak ponownie zwycięski