Wydrukuj tę stronę
sobota, 07 wrzesień 2019 19:58

Piłkarski weekend: Tempo wygrywa w Suchej Beskidzkiej , Joker Kwaśniewski, Lachy na szóstkę, Błyskawica i Strzelec na piątkę!

Gol w doliczonym czasie gry zdobyty przez rezerwowego Jakuba Zawadę przypieczętował szóste ligowe zwycięstwo Tempo Białka. Lider oświęcimskiej okręgówki wygrał w Suchej Beskidzkiej 3:1. O wyniku spotkania przesądziła pierwsza połowa zdominowana przez gości i udokumentowana dwoma trafieniami autorstwa Mateusza Balcera i Michała Puzika. Inna też sprawa, że Babia Góra popełniła dwa takie indywidualne błędy, że grzechem byłoby ich niewykorzystanie. Honorowe trafienie dla suszan zdobył Grzegorz Kmiecik, ale działo się to dopiero w 85 minucie. W doliczonym czasie gry gola na wagę wygranej, ale już mowa o meczu Niwy z Garbarzem zdobył Kamil Kwaśniewski i Garbarz odegrał się na Niwie Nowa Wieś za trzy poprzednie mecze w Zembrzycach (Niwa wygrała dwa, jedno zremisowała). To było drugie trafienie w tym meczu Kwaśniewskiego, który pojawił się na murawie w 62. minucie w miejsce strzelca pierwszego gola dla Garbarza - Damiana Kowalczyka. Nie powiodło się Halniakowi, który jedną bramką przegrał w Jaworznie - gospodarze już w 6. minucie zapewnili sobie, jak się później okazało, trzy punkty. Halniak kończy mecz zatem bez punktów i z kontuzjami kolejnych zawodników: Piotra Bagnickiego oraz Michała Pająka. Z punktem z wyjazdu do Czarnego Dunajca wraca Jordan - remis 1:1 zapewnił gościom Hubert Hanusiak. W A-klasie pierwszą wygrana odniosła Błyskawica Marcówka - i to jaką! 5:1 z Żurawiem Krzeszów. Mniej efektownie, ale równie pewnie, zwycięża w Lanckoronie Naroże Juszczyn. Równie dobrze podopieczni Marcina Ferka mogli w tym starciu zdobyć i trzy razy goli więcej! Bramkę w 88 minucie na 2:2 traci Jałowiec Stryszawa i wywozi punkt z Wieprza. T był mecz z... 18 żółtymi kartkami i 3 czerwonymi WOW! W B-klasie hokejowe wyniki - zaczęło się o 15, bo na prośbę Łukasza Miki zmieniono godzinę rozegrania meczu Huraganu Skawica ze Spartakiem Skawce. Goście szybko wyszli na dwubramkowe prowadzenie, ale do przerwy był remis. W drugiej połowie najpierw Przemysław Ogorzałek nie wykorzystał rzutu karnego, kolejnego już tak i zrobiło się 3:2. Goście grali w końcówce w osłabieniu, ale mimo to potrafili doprowadzić do wyrównania. Sześć goli to niezbyt spotykana ilość goli jak na mecz, ale w tych z udziałem Lachów, Strzelca z Bystrą padło ich jeszcze więcej! Lachy Lachowice gromią w Izdebniku miejscowego Jubilata zwyciężając aż 6:2. W Bystrej lepszy Strzelec - wynik bardzo hokejowy, 3:5 dla gości.

WIĘCEJ O MECZACH WE WTOREK - ZAPRASZAMY :)

IV-LIGA MAŁOPOLSKA KOBIET - GRUPA ZACHÓD:

Smuda wcale nie musi czynić cuda

Wśród widzów oglądających niedzielny mecz Tempo Białka z Victorią Gaj był Franciszek Smuda. Tak, były selekcjoner reprezentacji, były trener Wisły, Legii, Widzewa czy Lecha, który miał swoje długie pięć minut w historii polskiej piłki, ot tak sobie siedział na ławeczce i oglądał zawody. Jak, skąd, dlaczego? - To była jego pierwsza, ale nie ostatnia jego wizyta podczas meczu w Białce. W rundzie jesiennej jeszcze dwa razy pojawi się na naszym stadionie, na meczu Ladies, oraz seniorów Tempo. Franciszek Smuda to mój znajomy, który chciał na żywo zobaczyć, jak grają nasze dziewczyny. Podobała mu się ich gra - powiedział wiceprezes Tempo Białka, Mariusz Sałaciak.

Franek Smuda czyni cuda - tak przed laty mówiono o popularnym Franzie. W niedzielę żadnych cudów nie musiał czynić - cudownie to zagrały same Ladies Tempo Białka.

- Podchodzimy do naszej pracy bardzo obowiązkowo i sumiennie. Dziewczyny z treningu na trening robią postępy, co mnie bardzo cieszy i mobilizuje do lepszej pracy. Wspólnie się nakręcany i o to chodzi. Zaczynamy wspólnie się docierać - mówi tymczasem trener białczańskich Ladies Jarosław Gąstała i dodaje: - Pojawiają się zgrzyty, jak w każdej drużynie, ale na tą chwilę w swoim gronie poprzez rzeczową dyskusję je rozwiązujemy. I o to chodzi.

Mecz z Victorią Gaj rozpoczął się dla Ladies idealnie. W 3. minucie ze środkowej strefy zagrała Dominiki Dyrdy, piłkę przejęła Oliwia Skowron i uderzeniem z lewej nogi w długi róg otworzyła wynik spotkania. Na 2:0 podwyższyła Anna Basiura, która przeprowadziła indywidualną akcję zakończoną strzałem z 12 metrów.

Na kolejnego gola dla Ladies kibice, w tym oczywiście i Smuda, musieli czekać do 54 minuty. Własnie wtedy 54' wysoki pressing Ladies spowodował odbiór piłki przez Basiurę, następnie futbolówka trafiła do Dyrdy, która jak rutyniarz czy jak kto woli przymierzyła w długi róg.

Cztery minuty później piłkę przejęła Skowron, wykorzystała sytuację sam na sam z bramkarką z Gaju i było 4:0. Trzecią bramkę w tym spotkaniu zdobyła w 73 minucie Skowron i tym samym skompletowała swojego pierwszego hattricka w barwach Ladies - po dośrodkowaniu z rzutu rożnego i lekkim kotle na przedpolu bramki Victorii, zachowała się najsprytniej i umieściła piłkę po strzale z sześciu metrów.

Dwa mecze i dwa zwycięstwa - zawodniczki Ladies Tempo Białka mają powody do zadowolenia. W sobotę czeka je pierwszy, historyczny mecz na obcym terenie - o godzinie 10 zagrają w Skawinie z zawodniczkami Skawinki.

Ladies Tempo Białka - Victoria Gaj 5:0 (2:0)

Gole dla Ladies: Skowron (trzy), Basiura, Dyrda.

Skład Ladies: Ryś (80' Kutek) - Pułczyńska, Sala, Kaczmarczyk (75' Trybała), Basiura, Frydel (75' Zguda), Murzyn (46' Woźna), Skowron(84' Koziana), Rzepka (80'Chorąży), Dyrda (79' Moćko).

Lider błędów nie wybacza

Dwa fatalne w skutkach indywidualne błędy zadecydowały o wyniku derbowego spotkania Babiej Góry Sucha Beskidzka z Tempo Białka. Goście do przerwy prowadzili przy ulicy Mickiewicza 2:0 i w drugiej połowie nie zamierzali forsować tempa. Mogło się to dla nich skończyć stratą punktów, bo oprócz strzelonego gola przez Grzegorza Kmiecika, Babia Góra stworzyła jeszcze kilka niezłych okazji. Koniec końców gol rezerwowego Jakuba Zawady uspokoił nastroje w szeregach gości, czego najlepszym dowodem była ogromna radość wszystkich bez wyjątku osób związanych z białczańskim klubem. Więcej o meczu Babia Góra-Tempo TUTAJ

Ż. K. / CZ. K. 2/0 2/0

Babia Góra Sucha Beskidzka - Tempo Białka 1:3 (0:2)

Gol dla Babiej Góry: Kmiecik.

Gole dla Tempo: M. Balcer, Puzik, Zawada.

Babia Góra: Kachnic - Rzepka, P. Burliga, J. Talaga (82' Żmuda), G. Talaga (75' Chrząszcz), Wójtowicz (65' Kmiecik)), Mika (50' K. Burliga), Dyduch, Kubasiak (53' Kociołek), Stróżak, Janiczak

Tempo: Koper - Ł. Balcer (68' Bisaga), Mentel, Bryła, Gruca, Puzik, Młynarczyk, Rupa (84' Wróblewski), Frączek, M. Balcer (75' Zawada), Pająk (90' Żak).

Wejście Kwaśniewskiego

Był taki film "Wejście smoka" z Brucem Lee w roli głównej. Po sobotnim meczu  z Niwą Nowa Wieś śmiało można ten tytuł poddać lekkiej modyfikacji i wyjdzie "Wejście Kwaśniewskiego". Były zawodnik Naroża Juszczyn pojawił się na murawie w 62 minucie, zdobył dwa gole i odmienił losy rywalizacji. Z 2:1 dla Niwy zrobiło się 3:2 dla Garbarza.

Niwa nie leży Garbarzowi - w poprzednim sezonie dwukrotnie wygrał z Garbarzem, a z trzech ostatnich wizyt na boisku w Zembrzycach wywiózł aż siedem punktów. Przez długi czas zapowiadała się powtórka z rozrywki - goście prowadzili bowiem i 1:0 i 2:1.

Prowadzenie dla Niwy uzyskał Mariusz Piskorek, który wykorzystał fatalny błąd Saniego Abubakara i pokonał Klaudiusza Pykę. Do wyrównania doprowadził Damian Kowalczyk strzelając celnie z dwunastu metrów. Wielka zasługa przy tym trafieniu była defensywy Niwy - po prostu "zrewanżowali się" za asystę Abubakara.

W tej części gry Garbarz miał jeszcze dwie niezłe okazje stworzone w odstępie kilku minut - Kowalczyk minął dwóch zawodników Niwy, oddał strzał, lecz świetnie instynktownie nogami zażegnał niebezpieczeństwo golkiper gości. Bliski powodzenia był również Mateusz Stachnik - piłka po jego strzale głową minęła słupek bramki z Nowej Wsi.

Po godzinie gry Niwa ponownie wyszła na prowadzenie - po dośrodkowaniu w pole karne celną główką popisał się Paweł Lesik. Wyrównał Kamil Kwaśniewski bardzo ładnym, nie do obrony strzałem z 25 metrów.

Niwa miała dwie piłki meczowe - piłkę po strzale jednego z piłkarzy Niwę z linii bramkowej wybił jeden z zawodników Garbarza. Wcześniej minimalnie pomylił się Dawid Nycz. I tak nadeszła 90 minuta, a w niej koronkowa akcja, w której brali udział Józef Boczkaja, Ismalia Balogun i Kwaśniewski. Ten ostatni będąc już w szesnastce Niwy zapewnił Garbarzowi drugą wygraną w tym sezonie wygraną na swoim stadionie.

Garbarz Zembrzyce - Niwa Nowa Wieś 3:2 (1:1)

Gole dla Garbarza: Kwaśniewski (dwa), Kowalczyk.

Gole dla Niwy: Piskorek, Lesik.

Skład Garbarza: Pyka - Sapoń, Żurek, Marek, D. Elżbieciak, Burliga (62' Targosz), Sobański, Stachnik, Balogun, Sani (72' Boczkaja), Kowalczyk (62' Kwaśniewski).

Szybko poszło

Piłkarze na dobrą sprawę nie zdążyli się nawet rozgrzać, a już Victoria zdobyła gola, jak się później okazało, na wagę końcowej wiktorii. W 6. minucie po błędzie z lewej strony Piotra Bacha ruszył do piłki bramkarz Halniaka Michał Pająk, lecz uprzedził go zawodnik gospodarzy, a Mariuszowi Mastalerzowi nie pozostało nic innego jak skierować piłkę do pustej już bramki.

Duże kontrowersje wzbudziła sytuacja z 12 minuty - Halniak sygnalizował faul w polu karnym na Piotrze Bagnickim, a sędzia nakazał grać dalej. Jak się okazało, uraz, którego w tej sytuacji doznał doświadczony napastnik okazał się na tyle poważny, że Bagnicki musiał opuścić niebawem boisko. Mało tego, zawodnik Halniaka został jeszcze ukarany upomnieniem za symulowanie...

To nie był koniec kłopotów zdrowotnych makowian - po pół godzinie gry kontuzjowanego Pająka w bramce zamienił Przemysław Kubas.

Najlepszą okazje dla makowian miał Dawid Burzyński, lecz piękną interwencją popisał się młody golkiper gospodarzy, 16-letni zaledwie Tymon Proksa.

Im bliżej końca tego wyrównanego w sumie meczu, tym większe ryzyko zaczęli podejmować makowianie. Skutkowało to groźnymi kontrami dla Victorii - po jednej z nich świetnie zażegnał niebezpieczeństwo Kubas, po następnej Halniaka od utraty gola uratował słupek.

Victoria 1918 Jaworzno - Halniak Maków Podhalański 1:0 (1:0)

Gol dla Victorii: Mastalerz.

Skład Halniaka: Pająk (30' Kubas) - Bach (70' Żarnowski), Krauz, Furman, Burzyński, Malina, Sarnicki, Bobek, Gałuszka, Czubin (70' Kania), Bagnicki (25' Przybylak).

A-KLASA LIMANOWSKA:

Po dwóch porażkach z rzędu Jordan Jordanów w końcu dopisuje do swojego dorobku punktowego coś. To coś oznacza jeden punkt, ale dla trenera Jakuba Jeziorskiego i zawodników Jordana ważne jest coś jeszcze - ten punkt został zdobyty po naprawdę niezłej grze.

Pogoda co prawda nie była idealna do przeprowadzenia spotkania Czarnych Czarni Dunajec z Jordanem, ale skoro mecz musiał się odbyć, to zawodnicy obu drużyn nic sonie nie robili z ciągle padającego deszczu. To spotkanie to była dobra reklama limanowskiej okręgówki.

Zwłaszcza w pierwszej połowie Jordan rozgrywał dobre zawody. Goście przeprowadzili kilka płynnych akcji, dobrze operowali futbolówką. Zaczęło się jednak niefortunnie dla Jordana - po faulu w polu karnym na Marcinie Pająku sędzia podyktował rzut karny, którego na gola zamienił sam poszkodowany. Kilkanaście minut później był już remis - Hubert Hanusiak popisuje się skuteczną dobitką.

Jordan mógł i powinien schodzić na przerwę z zapasem jednego gola - sytuacji sam na sam z Maciejem Marusarzem nie wykorzystał Hanusiak, po strzale z dystansu Grzegorza Ferka piłka przeleciała minimalnie nad poprzeczką bramki gospodarzy.

W drugiej połowie gra była już bardziej szarpana, ale mimo to zarówno Czarni jak i Jordan mogli pokusić się o kolejne bramkowe zdobycze. Czarni już na początku tej części nie wykorzystali dobrej okazji - doświadczony Tomasz Zahora z kilku metrów przymierzył obok słupka. Po stronie Jordana aktywny był Hanusiak - raz popełnił jednak fatalny kiks po zagraniu piłki z bocznego sektora boiska, innym razem popisał się skutecznym dryblingiem, lecz stworzonej przez niego przewagi nie wykorzystali Jarosław Madziała czy Mateusz Kowalcze. Czarni również mieli swoje szanse, chociaż ich pomysł na grę w drugiej połowie opierał się na grze długimi piłkami - mogło zakończyć się to powodzeniem, ale po kiksie Karola Pietrzaka strzał oddany przez Pająka nie znalazł drogi do bramki Jordana. W kolejnej okazji zakotłowało się w polu karnym Jordana, lecz na szczęście dla gości sytuacja ta zakończyła się bez starty bramkowej.

Czarni Czarny Dunajec - Jordan Jordanów 1:1 (1:1)

Gol dla Jordana: Hanusiak.

Skład Jordana: Teper – Pietrzak, Ryś, F. Tyrpa, Brzana (80' Kołodziejczyk), Jochymek, Wróbel, G. Tyrpa (80' Szklany), Ferek, Hanusiak, Madziała (75' Kowalcze).

A-KLASA:

Błyskawica Marcówka - Żuraw Krzeszów 5:1 (0:1)

Gole dla Błyskawicy: Burliga (dwa), Mirek, Kasprzycki, Klimasara.

Gol dla Żurawia: Wajdzik.

Błyskawica: Branka - Klimasara, Dragosz (85' Głuc), P. Paczka, Mirek (70' Traczyk), Malai, Jakub Pindel, Jacek Pindel, Wróbel (81' Kasprzycki), K. Rak, Burliga.

Żuraw: Krupczak - Sałapatek, Skrzypek, R. Pilarczyk, B. Targosz, W. Targosz, Fluder (60' Sz. Pilarczyk), Witek, Ćwiertnia, Wajdzik, Mika.

Zacięty to mało powiedziane

Dużą dramaturgię miał mecz Jałowca Stryszawa z Orłem Wieprz. Nie oddadzą tego suche wyniki - osiemnaście! żółtych kartek, cztery gole, trzy czerwone kartki, jeden rzut karny i jeden gol w doliczonym czasie gry. Zaczęło się dobrze dla Jałowca - w 27. minucie odwrócony tyłem do bramki Orła Mariusz Górny wykonał zaskakujący zwód i strzelił w kierunku bramki gospodarzy. Piłka odbiła się jeszcze od słupka i wpadła do bramki!

Kolejne gole padły już po przerwie - najpierw sędzia podyktował głośno kwestionowany przez zawodników Jałowa rzut karny po faulu Krzysztofa Świerkosza. Chwilę później było już 1:1. Wprowadzony w drugiej połowie Dawid Janeczek wpisał się  76 minucie na listę strzelców i Jałowiec prowadził. Mariusz Mentel podał do Janeczka, a ten huknął z powietrza w kierunku bramki Orła.

Bezpieczniejsze, bo dwubramkowe, prowadzenie Jałowca mógł zapewnić Bartłomiej Iciek. Po podaniu od Mentla wiceprezes Jałowca strzelił z 16 metrów, lecz bramkarz gospodarzy był na posterunku.

Mecz zbliżał się ku końcowi i wtedy to Orzeł wyrównał. Po dośrodkowaniu w pole karne Jałowca jeden z zawodników Orła wyskoczył najwyżej do główki, króciutkie zamieszanie i piłka wturlała się do bramki gości.

Orzeł Wieprz - Jałowiec Stryszawa 2:2 (0:1)

Gole dla Jałowca: Górny, Janeczek.

Czerwone kartki: dwóch zawodników gospodarzy i Mentel (Jałowiec).

Skład Jałowca: Mrowiec - Irzyk, Habowski, Harańczyk, Polak (66' Janeczek), Mentel, Górny, Steczek (72' D. Iciek), Świerkosz, Głuszek (80' Sala), B. Iciek.

Skazani na zwycięstwo

Nie czy, ale jak wysoko - takie pytanie było najważniejsze przed spotkaniem Naroża Juszczyn z Koroną Skawinki. Beniaminek ze Skawinek, który swoje mecze rozgrywa w Lanckoronie po pięciu kolejkach miał na koncie tylko jeden punkt, średnią straconych goli ponad trzy i trudny było przypuszczać, że będzie w stanie zagrozić zespołowi z Juszczyna.

Naroże wygrało 3:0 i to minimalnym nakładem sił - bardziej sprawiedliwym rezultatem byłby wynik 10:0. Wynik w Lanckoronie otworzył Rafał Drobny, który popisał się celnym uderzeniem głową po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Kolejna bramka dla Naroża to efektowne uderzenie z woleja z 25 metrów Radosława Antolaka. Ten sam zawodnik ustalił wynik meczu w drugiej połowie - po podaniu od Patryka Kwiatka nie pozostało Antolakowi nic innego, jak skierować piłkę do pustej już bramki.

Korona Skawinki - Naroże Juszczyn 0:3 (0:2)

Gole dla Naroża: Antolak (dwa), R. Drobny.

Skład Naroża: Białończyk - Bibro, Wróbel, R. Drobny, Gąstala, Stawicki, M. Drobny, Masłowski, Bachul, Antolak, Kwiatek.

Nadwiślanka Brzeźnica - BCS Zawoja 4:0 (1:0)

Gole dla Nadwiślanki: Dziuba (dwa), Kucharczyk, Rybarczyk.

Skład BCS: Staszak (80' D. Ficek) - Świtek (46' Zemlik), Stopka (70' Czarny), Kudzia, Surzyn, Brytan, M. Pasierbek, R. Pasierbek, B. Ficek, Antosiak, Nowak.

Sokół Przytkowice - Skawa Wadowice 1:1

Burza Roczyny - Wisła Łączany 0:3