niedziela, 20 październik 2019 20:34

Po bramkach zdobytych przez Gabriela Janiczaka i Grzegorza Kmiecika, Babia Góra Sucha Beskidzka wygrywa z Halniakiem Maków Podhalański 2:0. To pierwsza derbowa wygrana suszan w tym sezonie po przegranych lokalnych wcześniej spotkaniach z Tempo Białka i Garbarzem Zembrzyce. Wygrana jednak w najbardziej z prestiżowych starć, bo nazwa Halniak o wiele bardziej elektryzuje w stolicy powiatu suskiego niż nazwy innych lokalnych rywali.

Porażki z Garbarzem i Tempo siedziały w głowach działaczy, piłkarzy i kibiców Babiej Góry to fakt. Nie ma też co ukrywać, że na hasło Halniak Maków Podhalańska inne też było wszystkich nastawienie - w niedzielne popołudnie miało nie być żadnej kalkulacji i liczyła się tylko wygrana.

To, że ten mecz był inny niż wszystkie wskazywały też wydarzenia z poprzednich czy już meczowego dnia. Bilety za siedem złotych, dodatkowa ochrony, "bęben Lenina" dudniący na osiedlu Na Stawach już od godzin południowych, wizyta na stadionie tych kibiców, którzy zazwyczaj oglądają je z balkonów (bo mają taką możliwość), wizyta też na stadionie przy ulicy Mickiewicza zawodników, których drużyny w tym samym czasie rozgrywały swoje mecze czy wreszcie obecność na tym spotkaniu tych, którzy po raz pierwszy nie tylko w tym, ale i może w życiu, pojawili się na obiekcie Babiej Góry.

Pokazuje to też, że lokalne klasyki są w cenie i potrafią wzbudzać zainteresowanie niezależnie od tego, jakie miejsca w tabeli zajmują drużyny. Babia Góra i Halniak w ostatnich spotkaniach punktowały jednak aż miło (Babia Góra zdobyła siedem punktów w ostatnich trzech spotkaniach, Halniak dopisał do swojego konta sześć punktów za trzy ostatnie mecze) i tym ciekawiej zapowiadało się to spotkanie.

Mecz pierwotnie miał się odbyć w sobotę, lecz został przesunięty na niedzielę z powodu śmierci Julii Kmiecik, 91-letniej babci trenera Babie Góry Grzegorza Kmiecika, wielkiej fanki Wisły Kraków i piłki nożnej w ogóle. Tu warto dodać, że zgodę na przesunięcie spotkania na niedzielę wyrazili działacze, sztab szkoleniowy i zawodnicy Halniaka. Podczas minuty ciszy ku jej pamięci, na stadionie panowała absolutna cisza. To też było wymowne.

Wraz z rozpoczęciem pierwszego gwizdka arbitra Pawła Wadowskiego, wszystkie przewidywania można było odłożyć na bok. Co się okazało? Że suszanie już po 17 minutach prowadzili 2:0 i kontrolowali przebieg wydarzeń na boisku. W 8. minucie Maciej Stróżak podał do Gabriela Janiczaka, a ten mocnym strzałem w krótki róg pokonał Michała Pająka. Dziewięć minut później Janiczak świetnie powalczył do końca i wywalczył rzut rożny dla Babiej Góry. Krótko rozegrany korner, centra Grzegorza Talagi i zupełnie niepilnowany (niebywałe!) Kmiecik w polu karnym popisuje się celnym uderzeniem głową.

- Wszyscy chodźmy - dodając jeszcze soczysty epitet na literę k chciał Piotr Bagnicki zmotywować swoich kolegów z drużyny do śmielszych ataków. Na próżno - bliższa strzelenia trzeciej bramki była Babia Góra. Po mocnym uderzeniu z rzutu wolnego Kmiecika skuteczną interwencją popisał się Pająk. W kolejnej akcji Stróżak prostopadle podał do Kmiecika, ale szybszy od napastnika gospodarzy był bramkarz Halniaka.

W drugiej połowie Babia Góra skupiła się na obronie wyniku. Mogła za to zapłacić słoną cenę. W 65. minucie po ładnej wymianie podań dobrym uderzeniem z dystansu popisał się Adam Piskorz, lecz Kacper Loranc był na posterunku. Minutę później Szymon Bobek zagrał do Bagnickiego, a ten przegrał sytuację sam na sam z Lorancem - dobitka zaś byłego zawodnika Korony Kielce czy Cracovii nie trafiła w bramkę. Cóż, dziesięć lat i 15 kilo mniej temu mogło się to udać. Do tych okazji dla makowian trzeba też dodać bardzo mocny, ale niecelny, strzał Bobka. To były momenty, które mogły być zwrotne w tym spotkaniu i sprawić, że końcówka spotkania będzie ciekawsza. Nic jednak z tego.

Babia Góra dopiero po pół godzinie gry zaakcentowała to, że jej ofensywa dalej przebywa na boisku. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego w pole karne źle stopę ułożył Stróżak i piłka zapewne nie skręciła tam, gdzie strzelec by tego sobie życzył. Na dziesięć minut przed zakończeniem spotkania dobrą kontrę wyprowadził Janiczak, który w końcowej jej fazie oddał strzał na opuszczoną przez Pająka bramkę makowian. Tuż sprzed linii bramkowej wybił futbolówkę Maciej Furman. Jeszcze odnotować trzeba dobrą próbę z rzutu wolnego Stróżaka i interwencję Pająka i mecz można uznać za zakończony.

Babia Góra wygrywa derbowe spotkanie zasłużenie. Halniak za to bardzo szybko będzie mógł sobie humory poprawić w kolejnych derbach, które czekają go już za tydzień - do Makowa przyjedzie Tempo Białka, które nie potrafi od czterech spotkań wygrać spotkania. Ale o tych derbach dopiero za tydzień.

ZOBACZ TAKŻE: Piłkarski weekend: Wicelider skarcił Jordana, efektowna końcówka Garbarza, być skutecznym jak Naroże, Unia zdobywa Chabówkę, zamiast meczu Huragan miał gierkę