Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
niedziela, 03 luty 2019 12:03

Grzegorz Guzik: Indywidualnie oraz w drużynie zmierzam w dobrym kierunku

Napisane przez

Pierwszą część sezonu ma za sobą Grzegorz Guzik. Pochodzący z Juszczyna zawodnik jest optymistą przed dalszą fazą sezonu, w której docelową imprezą są mistrzostwa świata w szwedzkim Ostersrund. - Stać mnie na to, żeby znaleźć się wśród trzydziestu najlepszych biathlonistów podczas mistrzostw świata - mówi.

Przed rozpoczęciem sezonu doszło do zmiany, kolejnej można napisać, na stanowisku trenera kadry. Pierwszym trenerem został Adam Kołodziejczyk, który największe sukcesy odnosił z reprezentacją kobiet w biathlonie. - Oceniam tą zmianę na plus. Trener Adam miał przerwę w szkoleniu,dzięki czemu trochę inaczej spojrzał na sport, na to co się robi. Obejmując teraz kadrę wprowadził dyscyplinę i porządek - wszystko jest przygotowane i bardzo dobrze zorganizowane. Mamy rozplanowany cały dzień, od 7 do 20. Wiemy nawet, co będziemy robić za tydzień. Nasz poprzedni trener Mikołaj Panitkin pewnie dużo wniósł do naszej pracy, ale w pewnym momencie zaczęło brakować stuprocentowego profesjonalizmu. Trener Adam widząc jak trenujemy przekonał się do nas mówiąc: chłopaki można coś z tego zrobić, więc działamy! Znaliśmy się, bo był trenerem kobiet, a męska kadra była wtedy bardziej na doczepkę. Obecnie mamy swoją grupę, którą tworzą sami faceci. Jeżeli nasze plany się powiodą, będziemy fizycznie zdrowi, to każdy kolejny trening, sezon będzie nas przybliżał do coraz lepszych miejsc. Wraz z wiekiem i nabytym doświadczeniem widzę, jak wiele detali składa się na końcowy rezultat. Nawet najlepsi zawodnicy potrafią wylądować na 60-80 miejscu. Czasem o gorszym wyniku może przesądzić choroba, co przerabiałem w tym sezonie przed  zawodami w Hochfilzen, kiedy miałem zatrucia i rano obudziłem się lżejszy o 3 kilogramy. Chciałem wystartować, ale na strzelnicy zabrakło spokoju, drżały ręce, pojawiła się runda karna - mówi Grzegorz Guzik.

Jedną z kluczowych zmian wprowadzoną przez nowego trenera jest zmniejszenie czasu pobytu na strzelnicy podczas zawodów. - Naszym celem było to, żeby czasy oddawania przez nas strzałów były bliskie czołowych zawodników. Bardzo się cieszę, że to nam się udało. Jeżeli ktoś przeanalizuje czas strzelania, pobytu na strzelnicy, czyli od wbiegnięcia do wybiegnięcia z niej, to zobaczy, że te czasy całej naszej startującej trójki mieszczą się w pierwszej dwudziestce, trzydziestce zawodników. To są bardzo dobre czasy. Kiedyś na takim elemencie potrafiliśmy tracić dziesięć sekund. Cztery strzelnice to już strata czterdziestu sekund. Poprawiliśmy to i mamy cały czas w głowach, żeby nad tym pracować. Przed mistrzostwami mamy czas, żeby to jeszcze sprawdzić, poprawić, zobaczyć co i gdzie można jeszcze urwać. - dodaje Guzik.

Na chwilę obecną Grzegorz Guzik ma zaliczone 94 starty w zawodach rangi puchar świata. - Sezon zaczął się ciężko, bo forma biegowa dopisywała, strzelecka, na początku, również. Później zaczęło brakować precyzji na strzelnicy. Szczęśliwy dla mnie okres zaczął się w styczniu, po świętach i nowym roku. Może dlatego, bo przyjechałem do domu i miałem chwilę odpoczynku psychicznego, mogłem pobyć z rodziną? Z drugiej strony to nie jest tak, że wtedy nie trenujemy, bo codziennie dojeżdżam na treningi. Następnie wyjeżdżam na zawody ze świeżą głową, świeżymi siłami i wszystko zaczyna grać. Cieszę się, że w tym roku było tak samo. Oberhof był szczęśliwy (Guzik zdobył tam pierwsze punkty w sezonie), w Ruhpolding bardzo fajnie zaprezentowałem się w strzeleniu, czułem się też bardzo dobrze fizycznie. Coś jednak nie zagrało. Bieg mi nie wyszedł. Jadąc do  do Antholz-Anterselva wiedzieliśmy, że tamtejsza strzelnica jest trudna i trzeba bardzo uważać. Żeby dostać się do biegu pościgowego trzeba być bezbłędnym w strzelaniu. Po 3 rundach karnych zabrakło mi 3 sekund do awansu do biegu pościgowego. Podsumowując dotychczasowe starty, to na plus trzeba zaliczyć bieganie i podejście do zawodów, otoczka. Udało się zdobyć kilka fajnych wyników indywidualnie oraz w sztafecie - dodaje Grzegorz Guzik. 

- Nie było miłe słuchać, po co startujemy w sztafecie, skoro jesteśmy dublowani, schodzimy wcześniej z trasy? Cieszę się, że teraz sytuacja się zmieniła. Po raz pierwszy niczego nie brakowało nam podczas przygotowań i to, co mogliśmy zrobić, zrobiliśmy. Zebrała się fajna grupa, która robi postępy. Zajęcie dwunastego miejsca w Oberhofie nie było przypadkowe. Nie stoimy w miejscu, ale dotyczy też to i innych reprezentacji - przyznaje zawodnik rodem z Juszczyna.

Co za Grzegorzem Guzikiem zatem wiadome, a co przed? - W poniedziałek wylatuję do Kanady, gdzie czekają nas zawody w Canmore. Z jednej strony zapowiadają się fajne starty indywidualnie, w sprincie oraz sztafecie, ale z drugiej prognozy pogody pokazują, że nie będzie przyjemnie - ma być bardzo zimno od minus 30 do minus 20. Zawsze lubiłem wyjeżdżać na inne kontynenty i takie wyjazdy mi sprzyjały. Po Canmore przeniesiemy się do Salt Lake City w Stanach Zjednoczonych. Po powrocie do Polski dwa dni odpoczynku w domu i wyjeżdżamy do Szwecji na 10-dniowy obóz. Potem zostają już tylko mistrzostwa świata w Ostersund (7-17 marzec) - przyznaje Guzik.

 

asdasdasdasdas

wyniki - i liga

27-09-2020 13:00
Zawojski.pl 2 : 3 Beton 2
27-09-2020 12:00
Granda 0 : 6 Relax
27-09-2020 11:00
RKS Huwdu 8 : 0 Lachy
27-09-2020 10:00
Woodica 4 : 2 Monter
27-09-2020 09:00
Gamba Furiosa 2 : 5 Los Asfaltos
27-09-2020 08:00
Black Shadows 4 : 2 Mucharz Team

Tabela - I Liga

Team
Played Points
1 Los Asfaltos 5 13
2 Relax 5 12
3 Gamba Furiosa 5 10
4 Mucharz Team 5 10
5 Black Shadows 5 9
6 RKS Huwdu 5 7
7 Monter 5 7
8 Woodica 5 7
9 Lachy 5 5
10 Beton 2 5 4
11 Zawojski.pl 5 1
12 Granda 5 0

zapowiedŹ - i liga

04-10-2020 08:00
Lachy - Granda
04-10-2020 09:00
Relax - Gamba Furiosa
04-10-2020 10:00
Black Shadows - Los Asfaltos
04-10-2020 11:00
Monter - RKS Huwdu
04-10-2020 12:00
Beton 2 - Woodica
04-10-2020 13:00
Mucharz Team - Zawojski.pl

Gazetki Promocyjne

 

HomeSportPozostałeGrzegorz Guzik: Indywidualnie oraz w drużynie zmierzam w dobrym kierunku