Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
piątek, 05 lipiec 2019 08:22

Cezary Zamana: Nie popadamy w rutynę

W czwartek w Stryszawie rozpocznie się najdłuższa kolarska impreza w naszym powiecie - Gwiazda Południa. Będzie to czwarta edycja zawodów, których organizatorem i pomysłodawcą jest reprezentant Polski, Mistrz Polski z 1999, zwycięzca Tour de Pologne z 2003 roku i niech będzie bardziej swojsko, trzykrotny triumfator Memoriału im. Henryka Łasaka (1999, 2002, 2003 - przyp. red.) - Cezary Zamana. W tym roku impreza ta przejdzie gruntowne odświeżenie nie tylko ze względu na to, że nie rozpocznie się czasówką jak to było do tej pory z boiska Jałowca do Beskidzkiego Raju. - Trasy w 40-50 procentach zostały zmodyfikowane - mówi Cezary Zamana.

Maciej Krzyśków/Sucha24.pl: Zanim kolarze ruszą na trasę kolejnej, czwartej już odsłony Gwiazdy Południa w powiecie suskim, organizatorzy muszą podjąć wcale nie mały trud organizacyjny

Cezary Zamana: - Trzeba się spotkać z gospodarzami terenów, po których będziemy jeździć. Trasy będą przechodzić przez drogi publiczne, niepubliczne, rzadziej, ale jednak, i prywatne. Z każdym zarządcą drogi trzeba to uzgodnić. Bardzo ważnym dla nas, jako organizatorów, jest to, żeby zapewnić startującym bezpieczeństwo. Nikt by nie chciał, żeby w trakcie danego etapu nagle na trasie pojawił się np. ciągnik (śmiech).

- Cezary Zamana i Gwiazda Południa są już na naszych terenach rozpoznawalni i to ułatwia rozmowy?

- Z jednej strony tak, ale z drugiej sami zmodyfikowaliśmy trasy i nie opieramy się na tym, co było w poprzednich latach. Nie chcemy też popadać w rutynę. W tym roku delikatnie zahaczymy o Orawę na Słowacji. Otwieramy się na inne tereny, a na rowerze jest łatwiej niż pieszo je przemieszać, przynajmniej czasowo (śmiech). Chcemy być wszędzie mile widziani.

Pojawia się już adrenalina, wyczekiwanie? Pierwszy etap już w czwartek 11 lipca.

- Skupiamy się na pracy, a jej efekt przyjdzie w postaci ilości osób, które w tym roku zawitają na trasy do Stryszawy oraz Makowa Podhalańskiego.  I ich zadowolenia z tego, co w tym roku spotka ich na Gwieździe Południa. To przyjemna praca.

Rok temu na zakończenie Gwiazdy Południa mówił pan, że w przyszłym roku planowane są zmiany. W sumie to hasłem tegorocznej edycji GP mogło by być słowo zmiana.

- Odświeżamy Gwiazdę Południa. Z jednej strony cały czas się uczymy pewnych rzeczy - byłem w przeszłości kolarzem zawodowym, chociaż nie terenowym, ale szosowym, potem organizowałem różne imprezy na równych trasach, a Gwiazda Południa to jest jedyna nasza etapówka rozgrywana w górach. Wchodzimy na wyższy poziom zadowolenia dla uczestników poprzez stworzenie stałej bazy do naprawy rowerów, na masaży, rekonwalescencje. Wszystko po to, aby na następny dzień być sprawnym i gotowym. Baza będzie mieścić się w Stryszawie. Odległości między miejscowościami nie są duże. Pod względem samej trasy, to poprowadzi ona przez mniej uczęszczane części szlaków rowerowych. Będzie to z jednej strony bardziej odkrywcze, a z drugiej na uczestników czekają niesamowicie malownicze tereny do zobaczenia. Baza zawodów w Makowie również się zmieni - będzie się mieścić koło stacji PKP. Nie będzie problemu z zaparkowaniem samochodu - logistyka jest dla nas bardzo ważna. 

Gwiazda Południa to również Gwiazdka Południa, czyli coś dla najmłodszych.

- W tym roku będzie ona trwała przez dwa dni - w sobotę oraz w niedzielę.  W poprzednim roku w każdym etapie mieliśmy po setkę dzieciaków na starcie. W Stryszawie nadal najmłodsi będą ścigali się po obiekcie Jałowca, ale już w Makowie będzie nowość - boisko za torami kolejowymi.

Trudność trasy to jedno, ale do tego dochodzą jeszcze warunki pogodowe. Gwiazda Południa w poprzednich latach nie miała raczej szczęścia do pogody, w tym roku słońca i wysokich temperatur nie powinno zabraknąć.

- Im cieplej, tym trudniej. Każdy człowiek w temperaturze powyżej 36 stopni nie funkcjonuje najlepiej, na rowerze tym bardziej. Wszystko jest kwestią nastawienia, przygotowania, odpoczynku, nawodnienia. O nawodnienie organizmu należy zadbać przed startem, a nie w jego trakcie - wtedy tylko trzeba jechać z większą rozwagą, żeby nas nie odcięło i systematycznie dbać o uzupełnianie płynów. Nie powiem, że kolarstwo jest trudniejszą dyscypliną sportu od biegania, ale wymaga większej koncentracji.

Na stronie Gwiazdy Południa można przeczytać, że Cezary Zamana przejechał trasę Gwiazdy Południa. Jak co roku zresztą.

- Tak. Słucham też różnych sugestii, sprawdzam na żywo jak wygląda sytuacja. Była propozycja, żeby między innymi w trakcie czasówki z Makowa Podhalańskiego do Stryszawy zahaczyć o nieistniejącą już skocznię narciarską w Makowie. To są takie smaczki, które odkrywa kolarstwo terenowe - nie każdy może wiedzieć, że taka skocznia w ogóle w tej miejscowości istniała. To jednak jest wyścig, a nie pchanie roweru - trasy oczywiście są trudne, ale nie przesadnie. Rower ma służyć do jeżdżenia - czasami można się podeprzeć, albo ktoś mniej zaawansowany będzie musiał z roweru zejść. Nowy odcinek na trasie pro zahaczy o las bukowy koło Suchej Beskidzkiej. Dbamy o atrakcyjność Gwiazdy Południa, ale też i o element niepewności. Trasy w 40-50 procentach zostały zmodyfikowane. Jak na wyścig etapowy, to sporo. 

Dlaczego Gwiazda Południa?

- Nie przejechane przez wielu rowerzystów górskich trasy, zdecydowanie nie wyeksploatowane powinny stanowić największą pokusę, by zawitać na te cztery dni do powiatu suskiego. Atmosfera na trasie jest bardzo dobra, wielu kibiców można spotkać w górach. To również jedyna etapówka, w której mamy zawody dla dzieci, więc dla każdego coś rowerowego.

ZOBACZ TAKŻE: Cezary Zamana: Powiat Suski to nieodkryty teren

ZOBACZ TAKŻE: Cezary Zamana: Charakter Gwiazdy Południa od trzech lat nie zmienia się

 

 

asdasdasdasdas
ShowMeble

wyniki -Futsal PRO

wyniki -Futsal Amator

25-01-2020 18:40
Wodpol 9 : 2 Beton 2
25-01-2020 17:45
Granda 5 : 15 Bad Boys
25-01-2020 16:50
Legion 5 : 7 Woodica
25-01-2020 15:55
Relax 10 : 5 AKS
25-01-2020 15:00
Mucharz Team 5 : 3 Zbóje

Tabela - Futsal PRO

Team
Played Points
1 Nie Z Całej Pety 9 27
2 The Dreamers 9 22
3 Żuraw 9 16
4 Dzikie Wieprze 9 13
5 HUTATA Team 9 11
6 BCS Zawoja 9 10
7 Gamba Furiosa 9 9
8 Świt 9 9
9 KS Bystra 9 7
10 Golden Street 9 7

Tabela - Futsal Amator

Team
Played Points
1 Wodpol 9 24
2 Legion 9 21
3 Relax 9 18
4 Mucharz Team 9 17
5 Beton 2 9 16
6 Woodica 9 15
7 Bad Boys 9 9
8 AKS 9 9
9 Zbóje 9 3
10 Granda 9 1

zapowiedŹ -Futsal PRO

zapowiedŹ -Futsal Amator

Gazetki Promocyjne

 

HomeSportPozostałeCezary Zamana: Nie popadamy w rutynę