Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę
niedziela, 14 lipiec 2019 20:36

Mateusz Maciążka: Mamy świetne warunki do uprawiania kolarstwa górskiego

Cztery razy startował w Gwieździe Południa na dystansie 1/2 Pro Mateusz Maciążka i cztery razy kończył swój udział na miejscu czwartym. - Wiecznie drugi... Postaram się za rok wygrać na swoich terenach - mówi pochodzący z Zembrzyc Maciążka.

Maciej Krzyśków/Sucha24.pl: Prześladują cię te drugie miejsca.

Mateusz Maciążka: - Tak jest za każdym razem. Maciek Ścierski był naprawdę mocnym i trudnym rywalem. Jest dobrze przygotowany do sezonu, w przeciwieństwie do mnie. Z powodu nadmiaru obowiązków nie trenuję systematycznie. Zrobiłem co mogłem i jestem zadowolony ze swojego wyniku.

Trasa na Gwieździe Południe nie ma dla ciebie żadnych tajemnic?

- Z jednej strony tak, znam ją praktycznie na pamięć. Czasami jednak potrafi jeszcze zaskoczyć. Generalnie od 7-8 lat trenuję na trasach, które później trzeba pokonać w tych zawodach.

W naszym powiecie terenów do uprawiania kolarstwa górskiego jest naprawdę wiele.

- Wszyscy powtarzają, że mamy ogromne szczęście, że tutaj mieszkamy. Tereny do uprawiania sportów mamy naprawdę super, są świetne warunki. Możemy być z nich dumni.

Z jednej strony cztery etapy Gwiazdy Południa, ale brałeś też udział w Dare To Be Maraton w Kukowie.

- To dwie różne imprezy, podczas których przygotowania i taktyka są różne. Po DareToBe dwa dni dochodziłem do siebie, tam jest jeden etap. W Gwieździe Południa etapy są cztery i trzeba rozkładać siły oraz kalkulować z dnia na dzień, kiedy np. odpowiadać na ataki, a kiedy kontrować. Porównując najtrudniejszy etap z Gwiazdy i DareTuBe stawiam jednak na zawody w Kukowie. Zdecydowanie wolę trasę na Leskowiec - w naszym rejonie to moja ulubiona. Rok temu tam startowałem, w tym pomagałem chłopakom z drużyny w przygotowaniach.

Zawodnicy, którzy przyjeżdżali na metę czwartego etapu Gwiazdy Południa zwracali uwagę przede wszystkim na zjazd z Beskidzkiego Raju.

- Zaliczyłem tam jedyny upadek podczas zawodów. Byłem zbyt pewny siebie, chciałem odjechać chłopakom na zjeździe. Jechałem "rzeką", która powstała w wyniku opadów, było ślisko, leżały połamane drzewa... Sama "rzeka" nie była zła, ale potem wjechać na asfalt z prędkością 60 km/h, w deszczu, w temperaturze kilku stopni to nie jest nic przyjemnego. Odczuwam tego skutki.

Za rok piąta edycja Gwiazdy Południa i... Nie wkurzają cię te drugie miejsca na swoich terenach?

- (śmiech) Zamierzam przygotować się do nowego sezonu i także do kolejnej edycji Gwiazdy Południa. Chciałbym wreszcie tu wygrać. Takie mam postanowienie.

Byłeś skazany na kolarstwo, czy niekoniecznie?

- Wszystko zaczęło się od zawodów szkolnych w kolarstwie w Jordanowie. Do udziału w nich mnie oraz mojego brata Wojtka namówił nasz starszy kuzyn Marcin Gołuszka. Nie byłem zadowolony wówczas z wyniku, był niedosyt i zacząłem trenować, żeby w kolejnych latach się poprawiać. I zostałem już przy kolarstwie na dłużej.

KLASYFIKACJA GENERALNA 1/2 PRO - GWIAZDA POŁUDNIA 2019 

ZOBACZ TAKŻE: Marian Ingram: Nie schodzę z roweru przez cały rok!

asdasdasdasdas