Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

sobota, 07 październik 2017 10:41

„Wybiegane ścieżki naszych ziomków” – Koszyce, Katowice, Kraków.

Pierwsza niedziela października, corocznie przyciąga do słowackich Koszyc znakomitych biegaczy długodystansowych z całego świata. Tego dnia, od 94 lat ( 1924 – pierwsze zawody) organizowany jest Międzynarodowy Maraton Pokoju.  

 Košice Peace Marathon – to najstarszy bieg na dystansie 42,195km w Europie.  Trasa w Koszycach wiedzie przez zabytkowe centrum miasta, na dwóch pętlach nie ma specjalnych podbiegów, a październikowy termin sprawia, że najstarszy europejski maraton uchodzi za dość szybki. To na pewno propozycja dla tych, którzy lubią się ścigać i poprawiać wyniki. Dla tych, którzy ścigają się mniej, pozostaje do podziwiania imponująca historia miasta. Koszyce leżą zaledwie 90 km od granicy w Polską. Można zatem się wybrać na maraton z rodziną, z przyjaciółmi  i zaprzyjaźnionymi kibicami. Biegowi na królewskim dystansie  towarzyszą różne zawody sportowe: półmaraton, sztafeta 4×1/4km, wyścigi na rolkach, handbike’ach i wózkach na 20 km, minimaraton i krótsze biegi. W Koszycach wystartował p. Roman Bebak z Zembrzyc.

W niedzielę odbyła się również dziewiąta edycja PKO Silesia Marathonu. To jedyny bieg w Europie, którego trasa prowadzi przez 4 miasta: Katowice, Mysłowice, Siemianowice Śląskie i Chorzów. W tym roku imprezaodnotowała rekordową frekwencję. Trasę pomiędzy Katowicami, a Chorzowem pokonało 4704 uczestników maratonu (1800 osób)  i półmaratonu. Meta maratonu znajdowała się na Stadionie Śląskim, który w niedzielę został oddany do użytku. Finisz na jednej z najlepszych bieżni lekkoatletycznych w Europie był niesamowitym  przeżyciem. Jako pierwszy doświadczył go Damian Pieterczyk z Olsztyna, który zwyciężając na królewskim dystansie wyprzedził dwóch Kenijczyków. Polak uzyskał wynik 2:23:35 i drugiego na mecie Korira Willy’ego Kimutai wyprzedził o pół minuty (2:24:09). Trzeci zawodnik Bernard Kipkorir Talam stracił do zwycięzcy ponad minutę (2:24:53). Trasa biegu powszechnie uznawana jest za niezbyt łatwą, chociaż nie brakuje śmiałków bijących na niej rekordy życiowe. W PKO Silesia Marathon wzięli udział Piotr Grajny z Lachowic i Łukasz Stachowski ze Stryszawy.

Aż 2330 osób zameldowało się na mecie Biegu Trzech Kopców w Krakowie - Międzynarodowych Otwartych Mistrzostw Krakowa w Biegu Górskim. To nowy rekord frekwencji imprezy. Bieg Trzech Kopców to jedyny w Polsce bieg górski, który rozgrywany jest w centrum dużego miasta. Uczestnicy mają do pokonania ok. 13-kilometrową, anglosaską trasę prowadząca przez trzy krakowskie wzniesienia: Kopiec Krakusa, Kopiec Kościuszki oraz Kopiec Piłsudskiego. W tym roku z wyzwaniem najlepiej poradzili sobie Kenijczycy. Triumfował z rekordem trasy Hilary Kiptum Maiyo Kimaio (40.04). Tempo rywalizacji było niebywałe - szybciej niż rekord trasy Samuela Kemboi Rutto (40:50) pobiegli jeszcze Cosmas Kyeva i Abel Kibet Rop.Najszybszy z Polaków był Szymon Kulka (40:58), zeszłoroczny zwycięzca.  Wśród kobiet bezapelacyjnie wygrała Stellah Barsosio. Drugą na mecie Polskę Marię Sławik wyprzedziła o ponad półtorej minuty. Trzecia w Krakowie była Katarzyna Golba. Do Krakowa pojechała również można ekipa z powiatu suskiego, m.in.: Jan Cholewa, Stanisław Kramarz, Andrzej Urbaniec, Robert Sarlej, Mariusz Majkrzak, Maciej Sabatowski, Jakub Stanik ze Suchej Beskidzkiej, Gabriela Knapczyk – Kania, Wojciech Pająk, Krzysztof Sarna z Bieńkówki, Adam Pająk z Lachowic, Jacek Smyrak z Zawoi, Beata Wicher z Jordanowa, Krzysztof Borawski , Rafał Paleczny z Zembrzyc, Konrad Bąk, Bogdan Bisaga, Marcin Knużyński, Roman Orędarz, Paweł Skalski, Piotr Zalewski  z Makowa Podhalańskiego.                                                                                                                                     

 11. PZU Bieg Trzech Kopców wchodzi w skład Królewskiej Triady Biegowej. Uczestnicy którzy ukończą wszystkie biegi wchodzące w jej skład, czyli PZU Bieg Trzech Kopców, 4. PZU Cracovia Półmaraton Królewski oraz 16. PZU Cracovia Maraton, na koniec sezonu otrzymają statuetki.

Naszym biegaczom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych zawodach.

 

HomeSportPozostałe„Wybiegane ścieżki naszych ziomków” – Koszyce, Katowice, Kraków.