Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
poniedziałek, 11 marzec 2019 23:10

Dlaczego warto zapisać dziecko do przedszkola?

Napisał

Wielu rodziców zastanawia się, co zrobić, gdy skończy się urlop rodzicielski. Muszą wrócić do pracy, ale co z dzieckiem? Kto zaopiekuje się nim przez kilka godzin w ciągu dnia? Nie zawsze jest przecież możliwość oddania go w ręce kochającej babci i dziadka czy innej bliskiej osoby. Jednym z rozwiązań jest zapisanie malucha do żłobka, gdzie spędzi czas z rówieśnikami, pod czujnym okiem wykwalifikowanych opiekunów.

Rodzic nie musi się też wówczas martwić o odpowiednio zbilansowane posiłki dla swojej pociechy, ponieważ menu zawsze jest tak układane, by dostarczyć dzieciom potrzebne witaminy i minerały. Maleństwo nauczy się również myć zęby, korzystać z nocnika, używać sztućców, ubierać buty itd. Kiedy dziecko skończy trzy lata, przysługuje mu już miejsce w przedszkolu. Od roku 2017 miejsce obowiązek przedszkolny obejmuje sześciolatki, ale jeśli rodzice chcą, mogą zapisać również pięcio-, cztero- i trzylatki. Jak wybrać odpowiednie przedszkole? Do jakiego przedszkola zapisać dziecko? Nie zawsze sprawa jest prosta. Jeśli maluch już uczęszczał do przedszkola i chcemy, by pozostał w tej samej placówce, wystarczy złożyć deklarację. Trudniej jest w przypadku dzieci, które dopiero będą rozpoczynać tę przygodę. Musimy nieraz sporo się natrudzić, by znaleźć odpowiednie miejsce.

Niebawem rozpocznie się rekrutacja do przedszkoli i żłobków. Warto więc zrobić wcześniejsze rozeznanie, sprawdzić warunki, jakie dziecko będzie miało w poszczególnych placówkach, porozmawiać z nauczycielami, a także poprosić o opinię rodziców dzieci, które już do danego przedszkola uczęszczają. Ważna jest też odległość od miejsca zamieszkania czy miejsca pracy rodziców. To jednak nie wszystko. Następnie trzeba przebrnąć przez proces rekrutacji. Musimy mieć świadomość, że przedszkola, które cieszą się lepszą opinią, na pewno będą miały więcej kandydatów. Czy warto się tak starać? Tak. I nie chodzi tu tylko o to, by zapewnić dziecku opiekę w czasie, gdy rodzice są w pracy. Uczęszczanie dziecka do przedszkola wpływa na jego szybszy rozwój intelektualny, uczy obowiązkowości, daje możliwość nawiązania znajomości z rówieśnikami, jak i osobami dorosłymi. Warto zapisać dziecko do przedszkola Czas pobytu dziecka w przedszkolu to minimum pięć godzin w ciągu dnia. To czas, gdy maluch, który być może do tej pory przebywał wyłącznie z domownikami,  poznaje nowe otoczenie i nowych ludzi. Przełamuje swoją nieśmiałość, by nawiązać kontakty z nowymi kolegami i koleżankami. Bada ich zachowania i przekonuje się, jak różnorodny może być świat. Przedszkolak poznaje dzieci w swoim wieku. Uczy się współpracować, dzielić zabawkami. Prawdopodobnie pojawią się pierwsze konflikty, np. walki o lepsze zabawki, o kredki. To ważny moment, by nauczyć się je rozwiązywać.

Istotna jest też współpraca przy sprzątaniu sali czy podawaniu posiłków. Nieraz konieczna będzie nauka wypracowania kompromisów, rozwiązań, które będą najlepsze dla grupy. Dziecko ma także kontakt z pracownikami przedszkola – nie tylko z nauczycielami, ale i woźnymi czy kucharzami. Dodatkowo widuje rodziców innych dzieci. Poznaje w ten sposób zasady współżycia w społeczeństwie, uczy się szacunku do starszych i dobrych manier. To ważne. W przedszkolu dziecko powoli zaczyna się usamodzielniać. Przykładowo jeśli wcześniej nie potrafiło zawiązać sznurowadeł, to obserwując inne dzieci, na pewno szybko się tego nauczy. Zaczyna zdawać sobie sprawę, że nie zawsze wszystko zrobi za niego mama czy tata. Pod czujnym okiem wychowawców dzieci w przedszkolu ćwiczą pamięć – uczą się piosenek, wierszy. Występują w akademiach przygotowywanych np. z okazji Dnia Babci i Dziadkach. Urządzają teatrzyki i odgrywają role. Ważne są też wszelkiego rodzaju zajęcia manualne oraz pierwsze próby pisania. Dodatkowo przedszkolaki mają też zajęcia z logopedą, zajęcia z rytmiki, a nawet uczą się języków obcych. Pracując codziennie z dzieckiem, nauczyciele są w stanie zauważyć jego zainteresowania. Obserwując, jak się zachowuje, oceniają stopień jego rozwoju i dostosowują odpowiednie metody pracy.

Jeśli zauważą jakieś braki, odpowiednio wcześniej podejmą działania, by wyeliminować je, nim dziecko pójdzie do szkoły. Pod tym względem rola przedszkola jest nieoceniona. Nim jednak zapiszemy dziecko do przedszkola, powinniśmy je odpowiednio przygotować. Nastawić na tę znaczącą zmianę, która niewątpliwie początkowo może być dość trudna. Koniecznie trzeba maluchowi wyjaśnić, że rozstanie się z rodzicami zaledwie na kilka godzin w ciągu dnia, a w tym czasie pozna nowych kolegów i koleżanki. Warto też wziąć udział w dniach otwartych, które niejednokrotnie organizują przedszkola. Wówczas dziecko ma możliwość pobawić się z innymi dziećmi, poznać nowe miejsce. Gdy zostanie później przedszkolakiem, na pewno będzie mu łatwiej zaakceptować zmiany.

asdasdasdasdas
HomeWarto wiedziećPrzedszkola