Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

środa, 04 kwiecień 2018 12:18

Niewykoszone trawy mogą stanowić zagrożenie!

Niewykoszone trawy mogą stanowić zagrożenie! pixabay.com

Wójt Gminy Budzów przypomina właścicielom, posiadaczom, zarządcom, użytkownikom wieczystym oraz dzierżawcom gruntów z terenu gminy o obowiązku wykaszania traw i niszczenia chwastów na swoich nieruchomościach.

Zachwaszczone grunty i niewykoszone trawy stanowią zagrożenie dla upraw rolniczych, ogrodniczych, stwarzają niebezpieczeństwo pożarowe dla najbliżej położonych zabudowań i terenów leśnych oraz dla nas samych.

Zaniedbane grunty wpływają negatywnie na estetyczny wygląd krajobrazu naszej gminy, stanowią siedliska szkodników glebowych, gryzoni, jadowitych żmij, ślimaków, sprzyjają ich rozmnażaniu, ale przede wszystkim stwarzają duże utrudnienia w użytkowaniu i pielęgnacji obszarów sąsiednich działek utrzymywanych zgodnie z zasadami dobrej kulturze rolnej.

Likwidacja chwastów powinna być przeprowadzana systematycznie przez cały rok od wiosny do wczesnej jesieni. Obowiązek zwalczania chwastów oraz jego egzekwowanie wynika z ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz. U. z 2017 poz. 1161). Przypomina się również rolnikom, którzy złożyli wnioski w ARiMR o płatności obszarowe, iż jednym z warunków otrzymania dopłaty, jest utrzymanie gruntów rolnych w dobrej kulturze rolnej.

Jednocześnie zwraca się uwagę na fakt, iż wypalanie traw w okresie największego zagrożenia pożarowego, czyli w okresie jesieni i wiosny- jest karane zgodnie z art. 131 pkt. 12 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U.  z 2018 r poz. 142)

źródło: UG Budzów

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaBudzówNiewykoszone trawy mogą stanowić zagrożenie!