Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

niedziela, 22 kwiecień 2018 12:06

By pomóc niepełnosprawnym – projekt Muwi120

Iwona Pieczara –pochodząca z Budzowa projektantka grafiki, mebli i produktu. Iwona Pieczara –pochodząca z Budzowa projektantka grafiki, mebli i produktu.

Urządzenie wspomagające proces przemieszczania się dla osób niepełnosprawnych Muwi120 to pomysł autorstwa Iwony Pieczary – projektantki grafiki, mebli i produktu, pochodzącej z Budzowa. Projekt ma pomagać w codziennej opiece i pielęgnacji osób niesprawnych ruchowo. Aktualnie można go zobaczyć w Katowicach. Urządzenie było już wielokrotnie nagradzane i z powodzeniem startuje w kolejnych konkursach.

 

Iwona Pieczara to absolwentka wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Wzornictwa i Architektury Wnętrz. W 2017 roku obroniła z wyróżnieniem dyplom magisterski w Pracowni Projektowania Systemów Wzorniczych. Uczestniczyła w wielu wystawach i konkursach. Laureatka nagród i wyróżnień m.in. design32, Prime Time, projekt zagospodarowania osiedla Awangarda Łagiewniki Park, projekt systemów mebli biurowych.

- Wielokrotnie podejmowałam tematykę projektowania prospołecznego dla osób z mózgowym porażeniem dziecięcym, dla dzieci autystycznych, niesłyszących i niewidomych. Są to tematy często pomijane, a zaproponowane rozwiązania w dużej mierze nie są dostosowane do możliwości intelektualnych i ruchowych osób niepełnosprawnych. Projekty te są dużym wyzwaniem, przez co stają się interesujące – komentuje Iwona Pieczara.

Muwi120 ma pomóc opiekunom osób niepełnosprawnych ruchowo w ich podnoszeniu, przesadzaniu i przemieszczaniu. Jego innowacyjność polega na uprzednim zabieraniu pacjenta za pachy, co ułatwia czynności pielęgnacyjne. Jest łatwy w obsłudze i nie wymaga użycia siły. Aby podnieść bezwładną osobę wystarczy ustawić urządzenie tak, by zabrała ją pod pachy, a następnie już tylko nacisnąć przycisk. Można nim sterować z każdej strony, dzięki systemowi obrotowych kół, wyposażonych w blokady. Inne urządzenia/ podnośniki tego nie umożliwiają, przez co w codziennym, domowym życiu są rzadko stosowane ( zajmują też dużo miejsca i nie mieszczą się w małych pomieszczeniach/ mieszkaniach.)

- Moją główną inspiracją projektową była rozmowa z chłopcem cierpiącym na czterokończynowe porażenie mózgowe. Codzienne patrzenie jak mama ręcznie przenosi jego niemal bezwładne, osiemdziesięciokilowe ciało było dla niego największym problemem. Urządzenie zostało już opatentowane. Po wystawach przejdzie fazę testowania, po której zostanie dopracowane i przygotowane do wdrożenia – dodaje projektantka.

Projekt Iwony Pieczary został świetnie przyjęty i wielokrotnie nagradzany.

- W konkursie „Prime Time” - najlepsze dyplomy ASP w Łodzi odebrałam złoty medal.  Zdobyłam główną nagrodę w najważniejszym akademickim konkursie projektowym w Polsce „Design32” - nagrodę rektorów, przyznawaną przez rektorów ośmiu najbardziej prestiżowych szkół projektowych w Polsce (ASP w Gdańsku, ASP w Katowicach, ASP w Krakowie, ASP w Łodzi, UAP w Poznaniu, ASP w Szczecinie, ASP w Warszawie, i ASP we Wrocławiu). Projekt zakwalifikował się również do konkursu międzynarodowego make me!. Obecnie należę do grona 29 laureatów, konkurs zostanie rozstrzygnięty w maju na otwarciu wystawy – argumentuje Iwona Pieczara.

Muwi120 to nie jedyny nagradzany projekt Iwony Pieczary. Jego autorka zdobyła także pierwsze miejsce za projekt gniazdownika (do odpoczynku dla dzieci) w konkursie na najlepszy dyplom ( po studiach licencjackich)- została już wyprodukowana krótka seria produktu. Kilka kolejnych projektów zostało już wdrożonych  do przemysłu. Projektantka stworzyła także koncept m.in sensorycznego placu zabaw, który jest wdrażany i pojawił się na łódzkim osiedlu Awangarda Łagiewniki Park, robota dla dzieci autystycznych, systemy meblowe czy elementy wyposażenia siłowi.

Wystawę, na której prezentowane jest urządzenie Muwi120 można oglądać do 6 maja 2018 roku w Galerii ASP „Rondo Sztuki” w Katowicach.

Joanna Kosman

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaBudzówBy pomóc niepełnosprawnym – projekt Muwi120