Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

czwartek, 11 lipiec 2019 20:56

Sidzina. Traktorzyści, drwale i pilarze

Sidzina. Traktorzyści, drwale i pilarze Foto: Jan Motor

Trzecia edycja Formuły Traktor, czyli wyścigów ciągników rolniczych w Sidzinie, cieszyła się jeszcze większym powodzeniem niż poprzednie. Ale trudno się dziwić. Przybyło na nią wiele osób, które w poprzednich latach słyszały relacje obserwatorów tej emocjonującej zabawy i chciały tym razem na własne oczy obejrzeć zmagania traktorzystów.

 

A było na co patrzeć. Do rywalizacji przystąpiło 15 uczestników na maszynach różnej mocy i w różnych wieku. Były wśród nich zarówno nowoczesne modele, jak i takie, które zasługują na miano zabytków. Najstarszym okazał się ponad sześćdziesięcioletni Deutz, wyprodukowany w 1958 roku, należący do Tomasza Szerszenia z Tarnowa. Niewiele młodszy był Ursus z 1965 roku, zwany Retro Ciapkiem, którym kierowała Milena Klimczak z Jaworzna – jedyna kobieta startująca w wyścigach. Traktorzystka wzbudziła powszechne zainteresowanie obecnych na Traktoriadzie mężczyzn – zwłaszcza gdy wyszło na jaw, że jest stanu wolnego…

Zawody otworzył wójt gminy Bystra-Sidzina Stanisław Tempka, który sam wykonał pokazowy przejazd trasą slalomu. A pokonanie jej było niełatwe, bowiem na śmiałków czekały przeszkody, w tym dołki z mętną wodą, których głębokość trudno było ocenić, zanim się do nich wjechało… Traktory grzęzły w błocie, a jednemu nawet odpadło koło. Rywalizację wygrał Stanisław Mrózek z Sidziny, drugie miejsce zajął Grzegorz Marfiak z Bystrej Podhalańskiej, a trzecie - Mirosław Kamiński z Naprawy.

Formuła Traktor towarzyszyła sidzińskiemu Świętu Drzewa, w ramach którego odbył się również konkurs drwali i pilarzy. To zawody dla nielicznych już dziś mężczyzn, którzy doskonale potrafią posługiwać się piłą ręczna, siekierą i młotkiem. Pierwszą nagrodę zdobył team złożony z Andrzeja Gałki i Marka Trzopa, drugą Marek Stramek i Stanisław Mrózek z OSP w Sidzinie, zaś trzecią Jarosław Wójtowicz i Tadeusz Trzop.

Nie brakowało też innych atrakcji, na przykład urządzeń rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży oraz występów artystycznych. Tegoroczną nowością był koncert rockowego zespołu Ostatni w Raju. Co ciekawe, w imprezie brali udział ciemnoskórzy delegaci z Uniwersytetu Bahir Dar w Etiopii.

Edyta Łepkowska

 

 

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaBystra-SidzinaSidzina. Traktorzyści, drwale i pilarze