Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
poniedziałek, 07 październik 2019 08:26

Pochówek bliskich w godnych warunkach

Napisane przez

Cmentarz Komunalny, który funkcjonuje w Bystrej Podhalańskiej zarządzany jest przez Gminę Bystra- Sidzina. Na przestrzeni ostatnich lat dużym problemem był brak domu pogrzebowego.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Wójt Gminy wspólnie z radnymi podjął działania by zaspokoić tę istotną potrzebę.  Budowę domu pogrzebowego pierwotnie planowano na części parkingu obok cmentarza, jednak  po konsultacjach także z ks. proboszczem  Adamem Byrskim podjęto decyzję, że na potrzeby domu pogrzebowego zostaną zaadaptowane dotychczas niewykorzystywane pomieszczenia dolnej części kościoła parafialnego w Bystrej Podhalańskiej. Ustalono, że gmina wykona prace adaptacyjne piwnicy z kolei parafia wykończy dojście do domu pogrzebowego. Gmina zobowiązała się wykonać tę inwestycję na mocy umowy użyczenia zawartej 16 listopada 2018 roku pomiędzy Gminą a Parafią Rzymskokatolicką pw. św. Marcina w Bystrej Podhalańskiej. Na podstawie tego porozumienia inwestycję zaplanowano na łącznej powierzchni 122,60 m2.

Na sfinansowanie inwestycji przeznaczono środki z budżetu Gminy Bystra-Sidzina oraz z funduszu sołeckiego na 2019 rok. Wykonano następujący zakres prac: ściany wewnętrzne, izolację i wylewki betonowe, na których ułożono płytki, wykonano instalację wodno-kanalizacyjną oraz centralne ogrzewanie, instalację elektryczną, tynki wewnętrzne ścian i sufitów, zabudowane zostały rury wentylacyjne i wykonano malowanie. Kolejnym etapem inwestycji był zakup oraz montaż stolarki drzwiowej wewnętrznej,  zakup i montaż lamp oświetleniowych oraz zakup dwukomorowej komory chłodniczej. W efekcie powstał przestronny utrzymany w jasnych barwach dom pogrzebowy wraz z niezbędnym zapleczem sanitarnym, przedsionkiem i pomieszczeniem gospodarczym. Łącznie z budżetu Gminy Bystra-Sidzina wydatkowano na ten cel 119.780,16 zł, w tym z funduszu sołeckiego 44.145,30 zł.                       

Wystrój domu pogrzebowego stanowi drewniany krzyż, zdobiący wcześniej Kaplicę św. Brata Alberta, obraz Jezusa Miłosiernego przeniesiony z kaplicy na cmentarzu, a także obraz autorstwa Adolfa Hyły „Jezu Ufam Tobie”, ufundowanego pod koniec lat 50-tych XX wieku przez rodzinę L.S. Bachul z Roli Matyjaskowej.

Nie jest to koniec finansowania ze środków gminnych potrzeb związanych zarówno z domem przedpogrzebowym jak i cmentarzem komunalnym, ponieważ na Zebraniu Wiejskim dnia 20 września 2019 r. podjęto decyzję, że fundusz sołecki sołectwa Bystra Podhalańska na 2020 rok w całości zostanie przeznaczony właśnie na te cele. Z funduszu zakupione zostaną nowe ławki do domu pogrzebowego oraz rozbudowane będzie nagłośnianie na cmentarzu.

 Na początku października br. wójt gminy Stanisław Tempka przekazał wykonany przez Gminę dom pogrzebowy w bezpłatne użytkowanie mieszkańcom bystrzańskiej Parafii. Jesteśmy przekonani, że spełniona została jedna z najpilniejszych potrzeb mieszkańców Bystrej Podhalańskiej. Wyrażamy nadzieję że dom pogrzebowy będzie spełniał swoje cele, a jego wystrój będzie służył skupieniu i zadumie w chwilach pożegnania najbliższych osób.

źródło: UM Bystra-Sidzina/(S.T.)

asdasdasdasdas
klimatyzator

Gazetki Promocyjne

 

HomeWydarzeniaBystra-SidzinaPochówek bliskich w godnych warunkach