Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
wtorek, 12 listopad 2019 21:09

Smog w Sidzinie

Smog w Sidzinie Foto: Edyta Łepkowska

Zdawałoby się, że skoro znaczną część gminy Bystra-Sidzina pokrywają lasy, można w niej bez obaw oddychać pełną piersią. Wszak drzewa to naturalny filtr antysmogowy. Ale choć jest ich tam bez liku, nie radzą sobie z zanieczyszczeniami, które w chłodne dni unoszą się z kopcących kominów. 

 

Kilka dni temu w ramach projektu LIFE „Wdrażanie programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” w centrum Sidziny zamontowany został pyłomierz, który mierzy stężenie pyłu PM10. Jest to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów. Są one bardzo szkodliwe, ponieważ mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc, a przenoszą toksyczne związki chemiczne niebezpieczne dla zdrowia ludzkiego. Dopuszczalny poziom stężenia takiego pyłu w ciągu doby to 50 mikrogramów na metr sześcienny powietrza.

Pyłomierz zainstalowany w Sidzinie wykazał, że przy Szkole Podstawowej ta norma była wyraźnie przekroczona 7 listopada. Dobowe stężenie PM10 wyniosło wtedy 59 mikrogramów na metr sześcienny. Do przekroczenia doszło też 12 listopada (53 µg/). Stężenie pyłu mierzone jest również wewnątrz budynku podstawówki. Okazuje się, że w obiekcie powietrze jest zdecydowanie bardziej przyjazne człowiekowi.

Poziom pyłu zawieszonego w Sidzinie można sprawdzać na stronie: https://bystra-sidzina.pl/aktualnosci/pomiar-zanieczyszczenia-powietrza-w-naszej-gminie . Niestety, pyłomierz został zainstalowany tylko na dwa tygodnie.

 

 

asdasdasdasdas