Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

wtorek, 31 maj 2016 22:24

HARCERSKIE SPOTKANIE Z TRADYCJĄ I KULTURĄ REGIONU

HARCERSKIE SPOTKANIE Z TRADYCJĄ I KULTURĄ REGIONU -  pod takim hasłem, w dniach 27-29 maja 2016 roku odbył się w Sidzinie kolejny biwak Hufca Jordanów.

 

W tym roku pobiliśmy rekord – było nas 214 osób!

Sidzina powitała nas w piątek rano słoneczkiem. Po uroczystym apelu rozpoczęliśmy zaplanowane zajęcia biletowane. Wybór był trudny, gdyż zarówno zuchy jak i harcerze mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach: Malowanie na szkle, Bibułkowe improwizacje, Chlebek z pieca, Zabawki z siana.

W zajęciach trochę pomieszał nam niespodziewany deszczyk a po południu burza –ale udało  się

 i pod fachowym okiem twórców ludowych powstały małe cudeńka, wszyscy spróbowaliśmy Chlebka z pieca i zwiedziliśmy przepiękny Skansen w Sidzinie!

Po kolacji, na wspólnym kominku przedstawialiśmy wyniki  przeprowadzonego  w swoich miejscowościach zwiadu.

Było bardzo wesoło! -Okazało się, że nazwy używanych dawniej w naszych domach przedmiotów

i narzędzi są bardzo trudne!

I ciekawie! -  Harcerze odnaleźli prawdziwe skarby kultury ludowej, zrobili piękne zdjęcia

i wykorzystali je w prezentacjach multimedialnych. Na kominku nie brakowało więc harcerskich okrzyków!

Niestety, rozpadało się na dobre i nie odbyła się  nocna gra dla harcerzy starszych i wędrowników! Za to w sobotę zaplanowana gra terenowa –„Śladami kapliczek sidzińskich” dostarczyła nam niezapomnianych wrażeń! Zadania na trasie łatwe nie były! W lesie było dużo błota- ale mało znaków patrolowych! Jednak dzięki mapie z zaznaczonymi kapliczkami udało się je odnaleźć, sfotografować i wrócić przed nadciągającą burzą na obiad!

Popołudnie upłynęło nam ze śpiewem na ustach! Od godziny 15 do kolacji trwał „Przegląd Piosenki Harcerskiej oraz Piosenki Ludowej  wykonanej gwarą” . Jury „Przeglądu” miało bardzo trudne zadanie! Gromady i Drużyny profesjonalnie przygotowały się do występów, były instrumenty (skrzypce, gitary, akordeon, organki, grzechotki), stroje regionalne, rekwizyty, taniec…

A deszcz padał i padał…

Msza święta, która tradycyjnie na biwaku odbywa się przy kapliczce obok Domu Wczasów Dziecięcych tym razem odbyła się w sali gimnastycznej.

Wieczorem, zamiast przy ognisku spotkaliśmy się na  kominku. Najpierw odbył się konkurs czytania gwarą opowiastek i wierszy, następnie przedstawiając „Sidzińskie echa” drużyny humorystycznie podsumowały biwakowe zmagania.

Noc minęła bardzo spokojnie!  Po śniadaniu szybko zakończyliśmy pakowanie i sprzątanie budynku. Słoneczko przygrzewało więc długi  końcowy apel bez przeszkód odbył się na boisku.

Na apelu 8 Wysoczańska Drużyna otrzymała Akt Nadania Imienia na zakończenie Kampanii Bohater, oraz otrzymała proporzec drużyny. Od 29.05.2015 drużyna ta będzie nosiła imię

8 Wysoczańskiej Drużyny Harcerskiej Błękitni im. Andrzeja "Morro" Romockiego.

Wyniki rywalizacji drużyn zostały ogłoszone, dyplomy i nagrody wręczone …czas się pożegnać!

Sidzino – do zobaczenia za rok!

Wyniki rywalizacji drużyn:

1 miejsce - 1 Jordanowska Gromada Zuchowa „Biedronki”/Bon 50% zniżki na Rajd „Kamyk” 2016/

2 miejsce -  8 Wysoczańska Drużyna Wielopoziomowa „Błękitni” i 4 Wysoczańska

                      Gromada Zuchowa „Pracowite Pszczółki” /Bon 20% zniżki na Rajd „Kamyk” 2016/

3 miejsce -1 Łętowska Drużyna Harcerska „Przyjaciele”/Bon 10% zniżki na Rajd „Kamyk” 2016/

 

Czuwaj! Komendant Biwaku phm. Anna Bala

 

HomeWydarzeniaBystra-SidzinaHARCERSKIE SPOTKANIE Z TRADYCJĄ I KULTURĄ REGIONU