Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

poniedziałek, 05 wrzesień 2016 14:04

Dożynki powiatowe, czyli rolnicy dziękują za plony

Piętnaste powiatowe dożynki w tym roku odbyły się w Sidzinie. W niedzielę 4 września 2016 r. na parkingu w centrum Sidziny zebrały się grupy wieńcowe, poczty sztandarowe, delegacje i liczni goście, którzy z tego miejsca w dożynkowym korowodzie przemaszerowali do kościoła pw. św. Mikołaja, gdzie okolicznościową mszę św. koncelebrował proboszcz sidzińskiej parafii ks. Józef Bafia.

Po mszy św. barwny korowód prowadzony przez orkiestrę dętą z Sidziny przeszedł na plac festynowy, gdzie miała miejsce dalsza część dożynkowego święta prowadzonego ze sceny przez Stanisława Czernika, radnego powiatowego, Jadwigę Czarny, dyrektor GOK i Kazimierę Czarny sołtysa Sidziny. Oficjalnego otwarcia dokonali gospodarze dożynek: wójt gminy Bystra - Sidzina Stanisław Tempka oraz starosta suski Józef Bałos, który odebrał tradycyjny bochenek chleba z rąk starostów dożynkowych: Zofii Matyasik i Czesława Kulki.

Następnie głos zabrali: poseł na Sejm RP Marek Polak oraz senator RP Andrzej Pająk. Swoje przesłanie do rolników skierował również starosta Józef Bałos, który podziękował wszystkim rolnikom z naszego powiatu za ich codzienny trud oraz kształtowanie naszych „małych ojczyzn”. Podkreślił też, że zarówno ich praca, jaki i działalność na rzecz lokalnych społeczności jest wyrazem współczesnego patriotyzmu.

Na dożynkach w Sidzinie gościli także m.in. przewodniczący rady powiatu Ryszard Hadka, wiceprzewodniczący Tomasz Spannbauer, wicestarosta Zbigniew Hutniczak, wójtowie i burmistrzowie gmin z terenu powiatu suskiego, członkowie Zarządu Powiatu, radni powiatowi i gminni, oraz przedstawiciele szeregu innych instytucji, organizacji i stowarzyszeń, w tym prezes Regionu Beskidy Zbigniew Michniowski.

Dobiegają końca prace na roli. Rolnicy podczas zwyczajowego święta, Dożynek, dziękują opatrzności za tegoroczne plony. Dożynki to tradycyjnie także okazja do zdrowej rywalizacji. W tym przypadku na wieńce.

W tym roku zaprezentowano wiązanki w dwóch kategoriach. W kategorii Wieńca Tradycyjnego pierwsze miejsce zdobyli członkowie stowarzyszenia "Nasza Skawica". Drugiej miejsce przyznano "Gaździnom" przy Bractwie Zbójników spod Babiej Góry Marcówka a trzecie KGW w Budzowie // KGW "Zawojanki".

Najładniejszy Wieniec Współczesny przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Żarnówce. Tez ładny, ale tak na drugiej miejsce na podium panie z KGW w Kurowie, a na miarę stopnia trzeciego – panie z KGW w Palczy.

Ludzie roli rywalizowali również w konkursie na "powrósło żniwne". Pierwsze miejsce w tej „dyscyplinie” zajęła Zofia Kostka z Sidziny, drugie pani ze Stowarzyszenia "Nasza Skawica" a trzecie pani z KGW Żarnówka. Wyróżnienie przyznano Marii Kordel ze Stowarzyszenia Gospodyń "Sidzinianki".

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaBystra-SidzinaDożynki powiatowe, czyli rolnicy dziękują za plony