Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

środa, 17 październik 2018 07:46

Wielka Parada Historyczna Szkoły Podstawowej w Sidzinie

Rok 2018 jest rokiem szczególnym, mija bowiem 100 lat od kiedy Polska odzyskała niepodległość. Po 123 latach niewoli i cierpienia nasz kraj odzyskał suwerenność. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Sidzinie chcieli w sposób zupełnie inny od wszystkich uczcić tę wyjątkową rocznicę i  tak oto  zrodził się pomysł zorganizowania parady historycznej.

We wtorek, 9 października, w szkole zaroiło się od rycerzy, księżniczek ,dam dworu, szlachty. Nie zabrakło również królów i królowych. Na czele uroczystego pochodu stanął sam Marszałek – Józef Piłsudski, który poprowadził orszak w miejsce jakże ważne dla naszej lokalnej historii, do Skansenu. A tam czekały już różne atrakcje.

Najpierw zaprezentowali się  nasi władcy, począwszy od Mieszka I, a na Stanisławie Auguście Poniatowskim skończywszy. Każdą klasę reprezentowała inna para królewska, można było posłuchać różnych ciekawostek związanych z ich życiem oraz zobaczyć, jakie stroje były wtedy modne.

Następnie przyszedł czas na „historyczny poczęstunek” i „zabawy plebejskie”. Uczniowie zaspokoili swój głód, a potem mogli już bez przeszkód brać udział w różnego rodzaju grach i zabawach. Kilka klas skorzystało również z możliwości zwiedzania Skansenu.

Był to niezwykły dzień, który na długo zostanie w pamięci uczniów. Organizatorzy składają  podziękowania wszystkim osobom, które włączyły się w przygotowanie tej uroczystości – Dyrekcji Skansenu, Dyrekcji Szkoły, nauczycielom oraz rodzicom – bez ich pomocy nie byłoby to możliwe. Dobrze, że jest tyle osób, na które można liczyć. Podziękowania należą się również wszystkim uczniom, którzy mimo wielu obowiązków znaleźli czas, aby przygotować stroje i wcielili się w postacie historyczne. Bez wątpienia dla wszystkich była to ciekawa lekcja historii.

 

Źródło: UG Bystra-Sidzina

 

HomeWydarzeniaBystra-SidzinaWielka Parada Historyczna Szkoły Podstawowej w Sidzinie