Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
czwartek, 24 listopad 2016 17:42

Ranking najbardziej szanowanych zawodów. Pierwsze miejsce dla strażaka, dziwi zawód plasujący się w końcówce rankingu.

Napisał

Ankieterzy CBOS-u postanowili sprawdzić kogo społeczeństwo darzy największym zaufaniem. Okazało się, że niezmiennie od lat na pierwszym miejscu znajduje się strażak (87%), a więc zawód o dużej użyteczności, mogący jednoznacznie uosabiać  ideę zaangażowanego i bezwarunkowego służenia społeczeństwu. Na drugim miejscu uplasował się profesor uniwersytetu, któremu przyznano 82% deklaracji dużego szacunku, a za nim trzecią i czwartą pozycję zajmują robotnicy wykwalifikowani np. murarz, tokarz oraz górnik i uzyskali oni odpowiednio: 81% i 80% głosów.

Wysoko w rankingu znajdują się również zawody mające dużą użyteczność społeczną. pielęgniarki 78%, nauczyciela 74% oraz lekarza 71% wysokiego szacunku. Dlaczego zawód pielęgniarki lokuje się wyżej niż zawód lekarza? Być może wiąże się to z bardziej krytycznymi ocenami pracy lekarzy (nagłaśniane przez media błędy lekarskie, łamanie etyki zawodowej, korupcja). Do prestiżowych i zasługujących na duży szacunek zawodów zalicza się również zawód rolnika, jednak jak stwierdzili ankietowanie, chodzi im o osoby prowadzące samodzielnie małe gospodarstwa, a nie wielkohektarowe gospodarstwa rolne.

Z kolei słabo cenionymi zawodami jest sprzedawca, robotnik niewykwalifikowany czy też referent w biurze. Zaś na samym końcu zestawienia znaleźli się ksiądz, minister, makler giełdowy, radny, poseł na sejm oraz działacz partii politycznej. O ile nie dziwi niska pozycja zawodów związanych z polityką, to pozycja księdza na samym dole zestawienia jest nowością.

A jak Wy uważacie? Jaki zawód darzycie największym zaufaniem? Weźcie udział w naszej sondzie

 

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaNasze sprawyRanking najbardziej szanowanych zawodów. Pierwsze miejsce dla strażaka, dziwi zawód plasujący się w końcówce rankingu.