Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
czwartek, 24 listopad 2016 15:54

Dlaczego wentylacja pomieszczeń jest taka ważna?

Napisał

Zapewnienie komfortowych warunków mieszkaniowych, a także odpowiednich warunków do wykonywania przez pracowników pracy fizycznej lub biurowej nie jest rzeczą tak prostą, jak mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka. Poza takimi oczywistościami, jak prawidłowe zaprojektowanie samego pomieszczenia, wyposażenie go w odpowiednie instalacje oraz urządzenie jego wnętrza w sposób przyjazny i ergonomiczny, w grę wchodzi także wiele z pozoru błahych i często pomijanych czynników, które wspólnie dopełniają obraz przyjaznego pomieszczenia, w którym człowiek jest w stanie bądź to odpoczywać i relaksować się (pomieszczenia mieszkalne), bądź też komfortowo i wydolnie pracować (pomieszczenia biurowe i produkcyjne).

Spośród wielu uwarunkowań, które przez niedoświadczonych inwestorów pomijane są przy projektowaniu i wykonywaniu zamierzeń budowlanych, jednym z najważniejszych jest zapewnienie prawidłowej wentylacji wszystkich pomieszczeń, co wydatnie wpływa na komfort przebywania w tych pomieszczeniach oraz zapobiega szeregowi negatywnych oddziaływań i zjawisk, jakie mogą zajść w przypadku pomieszczeń, w których dochodzi do nieprawidłowego obiegu powietrza. Jakie są natomiast podstawowe powody, z uwagi na które nie wolno zaniedbywać wentylacji pomieszczeń i z powodu których jest ona szczególnie ważna?

Zapewnienie odpowiedniego obiegu powietrza wewnątrz pomieszczenia wpływa przede wszystkim na komfort przebywania w nim, a także prawidłowe dotlenienie organizmów przebywających w nim ludzi. Całkowite odcięcie zewnętrznego dopływu powietrza wywoływać może u wielu osób dolegliwości zdrowotne, bóle głowy, poczucie duszności oraz zwiększoną wrażliwość na zmęczenie, stres, temperaturę oraz różnego rodzaju inne czynniki zewnętrzne. Systemy wentylacji mają też za zadanie usuwać z wnętrza pomieszczeń zanieczyszczone powietrze, pozwalając napłynąć do niego nowym partiom świeżego tlenu. Odprowadzenie zanieczyszczonego powietrza z pomieszczeń szczególne istotne jest zwłaszcza tam, gdzie z uwagi na procesy wytwórcze lub przetwórcze dochodzi do skomplikowanych procesów chemicznych lub też podwyższania temperatury powietrza, co może wywoływać niekorzystne skutki dla otoczenia.

W przypadku pomieszczeń mieszkalnych szczególnie często zauważanym problemem jest natomiast zwiększanie się wilgotności wewnątrz pomieszczeń, co skutkuje powstawaniem „rosy”, a także powstawaniem oraz rozwojem bakterii, pleśni i grzybów, a także różnego rodzaju innych drobnoustrojów. Często dochodzi też do zawilgocenia ścian oraz tracenia pierwotnych właściwości przez użyte przy budowie domu materiały budowlane. Podstawowym celem wentylacji pomieszczeń jest w takich wypadkach zapewnienie prawidłowego obiegu powietrza oraz usunięcie nadmiaru wilgoci z wnętrza pomieszczeń. Nieprzerwana wymiana powietrza jest także niezwykle istotna dla zapewnienia komfortu termicznego i tlenowego mieszkańców i użytkowników budynków. W ten sposób dochodzi bowiem do wymiany zużytego, wydychanego powietrza na świeże i suche powietrze z zewnątrz, a także do odprowadzenia substancji zapachowych oraz szkodliwych dla ludzkiego układu oddechowego. Brak takich działań prowadzić może do wzmożonej wrażliwości zdrowotnej oraz zachorowań.

Więcej na stronie www.Kliwent.eu

artykuł sponsorowany

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaNasze sprawyDlaczego wentylacja pomieszczeń jest taka ważna?