Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

wtorek, 19 sierpień 2014 22:10

ZABYTKOWE SANKTUARIA – KOŚCIÓŁ W JORDANOWIE

Wybudowany został w latach 1908 – 1913 według projektu znakomitego architekta Jana Sas – Zubrzyckiego, profesora Politechniki Lwowskiej. Kamień węgielny położono 17 października 1908 roku. Budowniczym kościoła był ks. Ludwik Choróbski. Dom Boży poświęcono 8 grudnia 1912 roku. 15 lat później ukończono ołtarz główny. Na jego szczycie umieszczona jest figura Matki Bożej Niepokalanej.

 

            Kościół pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej posiada 50 metrów długości i 30 metrów szerokości. Zbudowany został z czerwonej cegły, z kamiennym cokołem, w stylu neogotyckim. Nad nawą główną usytuowana  jest sygnaturka z czteroma wieżyczkami.   W dużej wieży umieszczone są obecnie trzy dzwony, które zakupiono tuż po II wojnie światowej. Jeden dzwon posiada napis: „Królowo Korony Polskiej, módl się za nami – Królowi wieków nieśmiertelnemu cześć i chwała”, drugi – „Królowo Polski, Ciebie za patronkę narodu polskiego uznajemy. Pomnij na oddany Tobie naród”. Trzeci zaś dzwon poświęcony został Trójcy Przenajświętszej.

            Wewnątrz świątyni znajduje się wiele obrazów i rzeźb. Najstarsze z nich pochodzą  z XVI stulecia. Przeniesione zostały z poprzedniej, nieistniejącej już, drewnianej świątyni, która wzniesiona była w Jordanowie w latach 1576 – 1579. Najcenniejsze obraz w jordanowskim kościele przedstawiają Trójcę Świętą oraz Nawiedzenie. Oba pochodzą    z 1580 roku. Na ścianach świątyni wiszą także siedemnastowieczne obrazy przedstawiające św. Annę Samotrzeć i Chrystusa w cierniowej koronie. W kaplicy sióstr Prezentek znajdują się obrazy powstałe w XVIII stuleciu Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus i Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia.

            W ołtarzu głównym umieszczony jest słynący łaskami obraz z wizerunkiem Matki Bożej Trudnego Zawierzenia – Pani Jordanowskiej. Pochodzi on najprawdopodobniej  z 1. połowy XVII wieku. Namalowany jest na płótnie naklejonym na sosnową deskę, utrzymany w typie Matki Bożej Częstochowskiej. W jordanowskim duszpasterstwie już od lat dwudziestych XVII stulecia cieszy się kultem. Ukoronowany został 25 września 1994 roku. Rokokowy ołtarz boczny mieści obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z przełomu XVI i XVII wieku.

            Konsekracji kościoła dokonał ks. kardynał Karol Wojtyła 8 grudnia 1972 roku. Powiedział on wówczas znamienne słowa: „W tym roku, w którym minęło 60 lat od pierwszej Mszy świętej, tu właśnie na tym miejscu, w dniu 8 grudnia odprawionej, zgromadziliśmy się licznie rozradowani obecnością wielu kapłanów, nie tylko naszych parafialnych, ale także dekanalnych i z sąsiednich parafii, rodaków i dawnych tutejszych duszpasterzy. A najbardziej rozradowaliśmy się tym, że nasz kościół parafialny został dzisiaj poświęcony i konsekrowany na wzór samej Bogarodzicy. Bo przecież to jest dzień Jej poczęcia Niepokalanego. To jest dzień, w którym stała się nie tylko dzieckiem swoich rodziców, ale najwspanialszą świątynią Bożą. Wolna od grzechu pierworodnego, pełna łaski w samej chwili swego poczęcia była przysposobiona przez Przenajświętszą Trójcę, żeby dać życie ludzkie synowi Bożemu  w swoim czasie. I w tym dniu świątynia nasza przyjmując konsekrację dała nam wzór tej świątyni Bożej, jaką stawać ma się każdy człowiek. Bo przecież tak powiedziano do nas  i o nas: „ Czy nie wiecie, że jesteście świątynia Bożą, i że Duch Święty mieszka w was?”.

            13 czerwca 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II, w czasie swej pielgrzymki do Polski, w Warszawie, ogłosił błogosławionymi 108 polskich męczenników z okresu II wojny światowej. Dwóch z nich pochodzi z jordanowskiej parafii. Są nimi: ks. Piotr Dańkowski (1908 – 1942), aresztowany za udział w ruchu oporu w Zakopanem, prześladowany   w nazistowskim obozie Auschwitz – Birkenau, zginął z kłodą na ramieniu w Wielki Piątek,  3 kwietnia 1942 roku oraz ks. Stanisław Pyrtek (1913 – 1942), aresztowany na Wileńszczyźnie za potajemne katechizowanie, zginął rozstrzelany w lesie koło Berezwecza,      4 marca 1942 roku.

 

                                                                                                                   Kazimierz Surzyn

 

Źródła:

  1. Kuria Metropolitarna w Krakowie.
  2. Ks. D. Głuszko, Matko, do Jezusa prowadź nas, Kraków 2006.
  3. Jordanów: monografia miasta pod redakcją Stanisława Bednarza i Piotra Sadowskiego, Bielsko – Biała 2013.
  4. Józef Hampel, Jerzy Mydlarz, Ziemia jordanowska w latach wojny i okupacji 1939 – 1945, Jordanów 2004.

 

HomeWydarzeniaKulturaZABYTKOWE SANKTUARIA – KOŚCIÓŁ W JORDANOWIE