Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

poniedziałek, 12 sierpień 2019 15:44

Jordanów. Seniorzy w akcji

Jordanów. Seniorzy w akcji Foto: Edyta Łepkowska

23 sierpnia minie rok działalności Miejskiej Rady Seniorów w Jordanowie. Przez ten czas jej członkowie nie próżnowali. Cały czas pracują nad tym, aby starszym mieszkańcom miasta żyło się lepiej. Czy uda im się to osiągnąć, w głównej mierze zależy jednak od władz Jordanowa.

 

Jordanowska Miejska Rada Seniorów pierwsze kroki stawiała pod opieką Fundacji Kultury Chrześcijańskiej Znak, dzięki czemu miała łatwiejszy start niż inne. Fundacja realizowała bowiem projekt „Aktywni seniorzy w akcji”, którego celem było wsparcie rad seniorów w ich działaniach. – Na początku przygotowaliśmy ankietę, aby zdiagnozować sytuację osób starszych w Jordanowie i problemy, z którymi się borykają. Jej wyniki zostały skompilowane przez fundację, a następnie stały się podstawą pracy nad projektem polityki senioralnej na kilka najbliższych lat. W maju tego roku Rada Miasta Jordanowa przyjęła opracowaną przez nas strategię – informuje przewodnicząca Miejskiej Rady Seniorów Anna Czech. Polityka senioralna dla Jordanowa skupia się na głównie na kilku sprawach: dostępności do usług medycznych, zwłaszcza specjalistycznych, profilaktyce zdrowotnej, opiece dla osób niesamodzielnych, bezpieczeństwu w poruszaniu się po mieście (wyboiste chodniki i brak przejść dla pieszych to zmora jordanowian) i docieraniu z informacjami do osób starszych. 

Jak się bowiem okazuje, niełatwo jest przekazać wiadomości tej grupie wiekowej. Na tablicach w mieście oraz na stronie internetowej Urzędu Miasta od miesięcy wiszą zawiadomienia o ogólnopolskiej akcji Koperta Życia, w którą włączyła się Rada Seniorów w Jordanowie. Ma ona na celu ułatwić niesienie pomocy medycznej starszym, samotnym i schorowanym osobom, a polega na tym, by wszelkie niezbędne lekarzom lub ratownikom dane umieścić w łatwo dostępnym i znajdującym się w każdym mieszkaniu miejscu. Przyjęło się, że jest to lodówka, choć w razie, gdyby ktoś jej nie miał, schowkiem może być na przykład odpowiednio oznakowana szafka. Wkłada się do niego pakiet zawierający informacje o leczonych chorobach, przyjmowanych lekach, alergiach na medykamenty, a także PESEL i kontakt do kogoś z rodziny pacjenta. Dla jordanowskich seniorów przygotowano 100 takich kopert, ale ich rozprowadzanie idzie jak po grudzie. – Może dzięki portalowi sucha24.pl dowie się o niej więcej osób – mówi Anna Czech. I dodaje, że każdy, kto chciałby otrzymać Kopertę Życia dla siebie lub kogoś z rodziny, powinien zadzwonić pod jej numer telefonu: 603 543 820.  

Z Fundacją Mapa Pasji jordanowska Rada Seniorów próbuje doprowadzić do stworzenia bardziej przyjaznej dla osób starszych i niepełnosprawnych przestrzeni publicznej. W ubiegłym roku seniorzy, nie tylko ci, którzy działają w radzie, wybrali się na wizję lokalną, by wychwycić bariery architektoniczne i inne przeszkody w poruszaniu się po Jordanowie. - Spisaliśmy rekomendacje, co należałoby zmienić i przekazaliśmy je Radzie Miasta. Część z nich powinna zostać wprowadzona przy odtwarzaniu chodnika po budowie kanalizacji na ulicy Generała Maczka i podczas prac związanych z rewitalizacją Rynku. Obiecał nam to burmistrz – twierdzi Anna Czech. 

Ponadto Miejska Rada Seniorów zamierza włączyć się w organizację wydarzenia planowanego przez Stowarzyszenie Aktywizacji Społecznej i Obywatelskiej Inspiracja. Będzie to Piknik Ekologiczny Ludzi Dojrzałych w Toporzysku, czyli impreza promująca zdrowy styl życia i aktywność fizyczną. – W Jordanowie nie ma obecnie zbyt szerokiej oferty zajęć kulturalnych i rekreacyjnych dla seniorów. Dlatego chcemy wspierać wszelkie inicjatywy adresowane do nich – podkreśla przewodnicząca.

Edyta Łepkowska

 

HomeWydarzeniaJordanówJordanów. Seniorzy w akcji