Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

wtorek, 19 listopad 2019 16:17

Czy Jordanów zapełni się drzewami tlenowymi?

Jeden z jordanowskich radnych proponuje, by obsadzić miasto drzewami o nazwie oxytree, które, dzięki ogromnym liściom, produkują znacznie więcej tlenu niż inne. Pomysł spotkał się z bardzo pozytywnym odzewem pozostałych samorządowców.

 

Oxytree (drzewo tlenowe) to odmiana rośliny znanej jako paulownia, uzyskana przez firmę biotechnologiczną z Hiszpanii. Rośnie wyjątkowo szybko – już w ciągu sześciu lat od posadzenia osiąga 16 m wysokości i 35 cm średnicy pnia! Wytwarza nawet 10 razy więcej tlenu niż inne drzewa liściaste. Co więcej, po wycięciu drzewa, z pnia odrasta nowe. I to nie tylko po pierwszej wycince, ale również po czwartej czy nawet piątej.

Pomysł, aby zadbać o powietrze w Jordanowie, obsadzając miasto drzewkami oxytree, podsunął radny Jan Pasiowiec podczas ostatniej sesji jordanowskiego samorządu. – Pan burmistrz mówił, że czeka nas kara za niedotrzymanie terminów realizacji Programu Ochrony Powietrza. Może byłaby możliwość, aby te pieniądze przekierować na zakup takich sadzonek. Gdybyśmy zasadzili ich sto, to byłoby jak tysiąc innych drzew – sugerował.

Przewodniczący Rady Miasta Konrad Turchan stwierdził, że to bardzo dobra propozycja. – Oczywiście, trzeba się nad nią głębiej pochylić. Musimy się zastanowić, gdzie te drzewka zasadzić, ale myślę, że jakieś miejsca by się znalazły, może wzdłuż naszych ulic – dodał. Z kolei burmistrz Andrzej Malczewski powiedział: – Znam temat tego drzewa. Ono jest wychodowane laboratoryjnie i rzeczywiście w ciągu sześciu lat nadaje się do wycinki. Sprawdza się w każdych warunkach. Naprawdę godne uwagi.

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaJordanówCzy Jordanów zapełni się drzewami tlenowymi?