Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
wtorek, 10 grudzień 2019 13:30

Najdroższe śmieci w powiecie

Napisane przez
Najdroższe śmieci w powiecie Foto: Edyta Łepkowska

Są dziedziny, w których Jordanów nie ma sobie równych w całym powiecie suskim. Tylko w tym mieście Rynek wygląda tak, jakby niedawno zakończyły się na nim działania wojenne i tylko w tej miejscowości za wywóz śmieci mieszkańcy będą od stycznia przyszłego roku płacić 23 zł miesięcznie od osoby.

  

Tyle wyniesie stawka za odbiór odpadów zbieranych selektywnie. Rodziny, którym nie będzie się chciało bawić w segregowanie, zapłacą dwa razy więcej, czyli 43 zł od osoby. To opłaty najwyższe w powiecie. Dla porównania w gminie Maków Podhalański stawki wyniosą: 14 zł (jeśli rodzina sortuje śmieci) i 35 zł (gdy wszystkie odpady wrzucane są do jednego kubła lub worka) miesięcznie od osoby. W Suchej Beskidzkiej opłaty te będą miały wysokość odpowiednio 16 i 40 zł.

Jak już wcześniej pisaliśmy, po przetargu, w którym wystartowała tylko jedna firma skłonna wywozić śmieci z Jordanowa, okazało się, że aby pokryć koszty oferowanych przez nią usług, opłata za odbiór odpadów selektywnie zbieranych musiałaby wynieść 26,70 zł od osoby miesięcznie. Radni nie zgodzili się jednak na aż tak dużą podwyżkę dla mieszkańców. Część z nich proponowała wprowadzenie takich dopłat z budżetu miasta, by kwota ponoszona przez jordanowian wyniosła nie więcej niż 20 zł od osoby. Lecz na sesji, która odbyła się wczoraj (9 grudnia) przewodniczący Rady Miasta Konrad Turchan złożył wniosek, żeby stawkę ustalić na poziomie 23 zł. Za jej przyjęciem, oprócz niego samego, zagłosowali: Krzysztof Cieżak, Jadwiga Frątczak-Mróz, Krzysztof Gruca, Tomasz Niewiarowski, Jan Pasiowiec, Iwona Turchan oraz Ewa Wójtowicz. Przeciwni byli: Tadeusz Gacek, Stanisław Kowalcze, Krzysztof Myszogląd, Leszek Nogaj, Dominika Siepak i Andrzej Śliwa. Henryk Pena wstrzymał się od głosu. I właśnie taka stawka znalazła się w uchwale o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami, za podjęciem której głosowali: Krzysztof Cieżak, Jadwiga Frątczak-Mróz, Krzysztof Gruca, Tomasz Niewiarowski, Jan Pasiowiec, Dominika Siepak, Konrad Turchan i Iwona Turchan. Tym razem przeciwni byli: Tadeusz Gacek, Stanisław Kowalcze, Krzysztof Myszogląd, Leszek Nogaj, Henryk Pena i Andrzej Śliwa, zaś od głosu wstrzymała się Ewa Wójtowicz.

Trzeba jednak dodać, że gdyby przegłosowana została ta niższa, dwudziestozłotowa, mieszkańców czekałyby dla odmiany drastyczne podwyżki taryf za wodę i ścieki. A to dlatego, że miasto ma ograniczoną pulę środków przeznaczonych na dopłaty do stawek ponoszonych przez jordanowian. Jeśli więcej dorzuci do jednych, zabraknie, by dołożyć do pozostałych… W ostatecznym rozrachunku opłaty za wodę i ścieki wzrosną, ale nie aż tak bardzo, jak pisaliśmy w poprzednim artykule. Stawka za m3 pobranej wody podskoczy z 6,86 do 8,47 zł, a za taką samą ilość odprowadzonych ścieków - z 8,54 do 10,73 zł.

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaJordanówNajdroższe śmieci w powiecie