Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
piątek, 14 luty 2020 08:03

Muzyka z Jordanowa zabrzmi w Argentynie

Napisane przez
Grzegorz Miśkiewicz Grzegorz Miśkiewicz Foto: Edyta Łepkowska

Światowe premiery utworów Grzegorza Miśkiewicza, znakomitego kompozytora z Jordanowa, to zawsze wielkie wydarzenia artystyczne. Z pewnością nie inaczej będzie w przypadku najbliższej, która odbędzie się 7 kwietnia w prawie półmilionowym mieście Salta w Argentynie. Wykonana zostanie wówczas pieśń „Miserere mei, Deus” w nowej aranżacji.

 

Grzegorz Miśkiewicz skomponował ten utwór już w 2010 roku. Zdobył dzięki niemu pierwsze miejsce na odbywającym się w Bydgoszczy IV Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na Chóralną Pieśń Pasyjną. W pierwotnej wersji „Miserere mei, Deus” (łac. Zmiłuj się nade mną, Boże) był pieśnią na chór a cappella. Od czasu konkursu wielokrotnie wykonywano go zarówno w Polsce, jak i w innych krajach, najczęściej w Niemczech i Holandii.

Niedawno Grzegorz Miśkiewicz dopisał do niego partię orkiestry i w tej nowej aranżacji „Miserere mei, Deus” zostanie zaprezentowany przed argentyńską publicznością. Ale żeby go usłyszeć, nie trzeba lecieć do Ameryki Południowej, gdyż jest on dostępny w internetowym serwisie YouTube. Zamieszczamy go również pod artykułem. Warto posłuchać, bo to muzyka najwyższych lotów!

Premierowe wykonanie „Miserere mei, Deus” na chór i orkiestrę w argentyńskim mieście Salta w Andach to pomysł tamtejszego dyrygenta Jorge Lheza. – Prowadzi on między innymi Salta Catholic University Choir oraz orkiestrę o nazwie Camerata. Jest dyrygentem i dyrektorem wielu przedsięwzięć, pracuje także w Chile. Premiera „Miserere mei, Deus” odbędzie się 7 kwietnia, w Wielki Tydzień – mówi jordanowianin.

Grzegorz Miśkiewicz jest nie tylko kompozytorem oraz muzykiem, ale również historykiem i autorem książek poświęconych przeszłości Jordanowa, a w szczególności Izraelickiej Gminy Wyznaniowej w tym mieście. Ma też rozliczne inne talenty - rzeźbi w drewnie, tworzy grafiki komputerowe i maluje, a w swoim domu wykonał wiele elementów wykończenia wnętrz.

Media

asdasdasdasdas
ShowMeble
klimatyzator

Gazetki Promocyjne

 

HomeWydarzeniaJordanówKulturaMuzyka z Jordanowa zabrzmi w Argentynie