Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

poniedziałek, 02 marzec 2020 19:31

Burmistrz Jordanowa poruszył lawinę

W Internecie pełno jest już tęczowych herbów miast i gmin. To tylko niektóre z nich. W Internecie pełno jest już tęczowych herbów miast i gmin. To tylko niektóre z nich.

O burmistrzu Jordanowa Andrzeju Malczewskim stało się głośno w całej Polsce. Ale bynajmniej nie ze względu na doskonałe zarządzanie miastem czy inne osiągnięcia. Sławę przyniosło mu złożone na policji zawiadomienie o znieważeniu herbu Jordanowa. Poszło o opublikowaną na Facebooku grafikę, w której białe tło godła miasta zastąpiły tęczowe pasy. Teraz Internet wręcz zasypuje lawina miejskich herbów w barwach tęczy…

 

W walentynki 16-letni jordanowianin Janek opublikował w facebookowej grupie „Jordanów – Moje Miasto” herb swego miasta, w którego tło wkleił tęczowe pasy. Post uzupełnił słowami: „Wspólny szacunek jest najważniejszy. W Jordanowie wspierajmy się i kochajmy nawzajem bez uprzedzeń. Jordanów proLGBT. Precz z narodowcami”. Wpis widniał na portalu przez zaledwie pół godziny, ale nie umknął uwadze burmistrza miasta Andrzeja Malczewskiego, który uznał takie potraktowanie herbu za jego znieważenie i zawiadomił o tym policję. Funkcjonariusze zgłoszenie przyjęli, ostatecznie jednak wydali postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania, ponieważ w czynie nastolatka nie dopatrzyli się znamion przestępstwa. Artykuł 137 kodeksu karnego mówi bowiem tylko o tym, że karze podlega ten, kto „publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy”. Nie ma w nim ani słowa o herbach miast.

Gdy w eter poszła wieść o tym, jak burmistrz Andrzej Malczewski zareagował na wpis Janka, w mediach społecznościowych ruszyła akcja solidarności z 16-latkiem, którą rozpoczęła pochodząca z Jordanowa Małgorzata Aleksandra Musiałek. Poparło ją wiele osób ze świata polityki i kultury. Między innymi rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar oraz reżyserka i scenarzystka Agnieszka Holland, która napisała o czynie chłopaka: „Panie Janku, wykazał się Pan odwagą i szlachetnością (…) Powinni Pana nagrodzić za tę manifestację, a nie karać”. Mało tego – w ślad za nastolatkiem z Jordanowa wiele osób zdecydowało się pomalować w tęczowe pasy herby innych miast, gmin, powiatów i województw. Na facebookowym profilu Instytutu Równości opublikowano ich już ponad sto, pojawiły się też na innych portalach społecznościowych i w licznych artykułach…

Tymczasem okazuje się, że „znieważone” godło Jordanowa nie jest nawet pełnoprawnym herbem, ponieważ nie spełnia wymogów formalnych stawianych tego typu symbolom. Poinformował nas o tym Michał Chowaniec z partii Nowoczesna, który wysłał do sekretarza Komisji Heraldycznej zapytanie w tej sprawie. W odpowiedzi otrzymał pismo od Szymona Wróbla, wicedyrektora Departamentu Administracji Publicznej w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Napisał on, że jednostki samorządu terytorialnego ustanawiają własne herby w drodze uchwały, kierując się zasadami heraldyki oraz miejscowej tradycji historycznej. Zanim jednak rada miasta, gminy, powiatu czy województwa podejmie taką uchwałę, powinna jeszcze przedstawić wzór herbu do zaopiniowania ministrowi właściwemu do spraw administracji publicznej. W przypadku symbolu Jordanowa ten warunek nie został spełniony. Władze miasta herb uchwaliły, lecz nigdy nie wystąpiły do ministra z wnioskiem o wydanie opinii w jego sprawie.

Próbowaliśmy zapytać burmistrza Andrzeja Malczewskiego, czy zamierza uregulować tę kwestię, ale nie udało nam się bezpośrednio z nim porozmawiać. O odpowiedź na nasze pytania włodarz poprosił Piotra Pudę, kierownika Referatu Organizacyjno-Administracyjnego i Gospodarki Przestrzennej w jordanowskim magistracie, który powiedział jedynie: – Z tego, co się orientuję, na najbliższy czas nie ma planów, by występować do ministerstwa o opinię w sprawie wzoru herbu.

 

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaJordanówBurmistrz Jordanowa poruszył lawinę