Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

piątek, 13 marzec 2020 00:37

Sprawy tęczowego herbu Jordanowa ciąg dalszy

Szum wokół tęczowego herbu Jordanowa bynajmniej nie cichnie. W obronie 16-letniego Janka, który ozdobił symbol swojego miasta pasami w kolorach tęczy, stanął Rzecznik Praw Obywatelskich, który wystosował do jordanowskiego burmistrza długie pismo na ten temat. Tymczasem w sądzie rodzinnym w Suchej Beskidzkiej wyznaczono termin posiedzenia w sprawie młodego jordanowianina.

 

Choć policja nie dopatrzyła się znamion przestępstwa w czynie 16-latka, który opublikował w Internecie herb Jordanowa z tłem w kolorach tęczy i wydała decyzję o odmowie wszczęcia postępowania, nie zakończyło to jeszcze całej sprawy. Prokuratura przekazała bowiem materiały do Sądu Rejonowego w Suchej Beskidzkiej - Wydziału Rodzinnego i Nieletnich. Ten zaś wszczął postępowanie wyjaśniające. Jak poinformowała rzeczniczka Sądu Okręgowego w Krakowie Beata Górszczyk, posiedzenie sądu rodzinnego w tej sprawie odbędzie się 26 marca i będzie niejawne.

Jak już wcześniej informowaliśmy, wielobarwna wersja herbu Jordanowa tak bardzo oburzyła burmistrza Jordanowa Andrzeja Malczewskiego, że ten aż powiadomił organy ścigania o czynie nastolatka. Jego donos na policję wzbudził ogromne zainteresowanie sprawą, a w Internecie ruszyła akcja wsparcia dla Janka. Mało tego – wiele osób zaczęło w podobny sposób kolorować herby innych miast, gmin czy powiatów. Ostatnio na ten temat wypowiedział się również Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Skierował on do burmistrza Jordanowa obszerne wystąpienie, w którym otwarcie pochwalił czyn Janka.

Opublikowanie grafiki z herbem miasta na tęczowym tle stanowiło wypowiedź jej autora. Zabrał on w ten sposób głos w debacie publicznej na temat sytuacji prawnej i społecznej osób LGBT. Nastolatek chciał okazać solidarność wszystkim nieheteronormatywnym mieszkańcom Jordanowa, a także dać wyraz nadziei, że gmina nie będzie wykluczać obywateli ze względu na ich orientację seksualną lub tożsamość płciowąnapisał Adam Bodnar.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił też uwagę na fakt, że uchwała samorządu Jordanowa z 26 września 2013 r. w sprawie zasad używania herbu miasta dopuszcza jego stylizację w postaci dzieł artystycznych. „ Działania burmistrza, polegające na publicznej krytyce wypowiedzi autora oraz zawiadomieniu organów ścigania, można w mojej ocenie uznać za nieproporcjonalną i nieuzasadnioną ingerencję w wolność słowa i wolność ekspresji artystycznej obywatela” – skonkludował Adam Bodnar, prosząc Andrzeja Malczewskiego o zajęcie stanowiska w tej sprawie, a także wskazanie, jakie dokładnie działania oraz na jakiej podstawie prawnej podjął włodarz w związku z opublikowaniem przez Janka zmodyfikowanego herbu Jordanowa.

 

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaJordanówSprawy tęczowego herbu Jordanowa ciąg dalszy