Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
poniedziałek, 25 maj 2020 18:23

Gawędziarka z Jordanowa potrzebuje naszych głosów

Napisane przez
Gawędziarka z Jordanowa potrzebuje naszych głosów Foto: Edyta Łepkowska

Jordanowianka Irena Stopa została zgłoszona do V Ogólnopolskiego Konkursu na Gadkę, który w tym roku odbywa się online. Jeszcze dziś (25 maja) do północy można oddawać na nią głosy. Każdy z nas może pomóc jej w zdobyciu nagrody publiczności.

  

Irena Stopa to na pierwszy rzut oka niczym się nie wyróżniająca, niepozorna kobieta. Ale gdy wyjdzie na scenę i zacznie jedną ze swoich gawęd, cała sala zastyga w skupieniu. I daje się ponieść słowom w odległe czasy, gdy w okolicach Babiej Góry krążyły bandy zbójników, a na jej zboczach ukryte były zrabowane przez nich skarby.

W dzieciństwie Irena Stopa uwielbiała słuchać opowieści i piosenek, którymi wiejskie kobiety w jej rodzinnych stronach umilały sobie czas podczas spotkań poświęconych darciu pierza. Jej babcia miała szczególny dar gawędziarski. Nawet najprostsze historie potrafiła przekazać w taki sposób, że inne gospodynie wręcz spijały słowa z jej ust. Wnuczka odziedziczyła ten talent i konsekwentnie go rozwija, choć dziś nie jest już tak ceniony jak niegdyś. Irena Stopa należy jednak do tych nielicznych osób, które niemal cały swój wolny czas poświęcają kultywowaniu dawnych zwyczajów. Zapamiętane z dawnych lat historie opowiada dzieciom w szkołach i dorosłym w czasie różnych imprez. – Nigdy nie biorę za to pieniędzy, bo najlepszą zapłatą jest dla mnie reakcja publiczności, a zwłaszcza radość dzieci – wyznaje. Bierze także udział w licznych konkursach gawędziarzy i z prawie każdego wraca z nagrodą.

Aby zaczarować publiczność opowieścią, nie wystarczy mieć dobrą fabułę. Trzeba umieć ubrać ją w słowa, które przykują uwagę słuchaczy, a to już wymaga niemałego talentu literackiego. Irenie Stopie go nie brakuje, o czym świadczą nie tylko jej gawędy, ale także wiersze, które czasem pisuje. Zazwyczaj gwarą, choć potrafi też posługiwać się językiem literackim, jak w utworze zatytułowanym „Myśl moja...”: Piszę / Bo chcę wierszem / Ludziom / Wyścielić progi / A odrobiną radości / Jak promyk / Świecić pod nogi. 

Szerszej publiczności Irena Stopa znana jest z serialu dokumentalnego „Górale” na kanale Polsat Play. Gawędziarka trafiła na szklany ekran dzięki temu, że… wydzierżawiła jednemu z baców pole. Gdy po raz pierwszy przyszła go odwiedzić, natknęła się tam na ekipę telewizyjną. – Moja twarz wydała im się znajoma, więc wspomniałam o Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie zdobyłam pierwsze miejsce w konkursie gawędziarzy i nagrodę specjalną za kultywowanie gawędy swojego regionu. Od razu skojarzyli, że właśnie tam mnie widzieli. A ponieważ akurat szukali górali, którzy mówią gwarą i kultywują dawne tradycje, postanowili wypróbować, jak wypadnę przed kamerą. I tak to się zaczęło – opowiada Irena Stopa. 

Poniżej prezentujemy nagranie gawędy, z którą Irena Stopa startuje w V Ogólnopolskim Konkursie na Gadkę. Głosy można oddawać pod adresem: https://www.facebook.com/641060412991344/posts/938397139924335/

 

Media

asdasdasdasdas
klimatyzator

Gazetki Promocyjne

 

HomeWydarzeniaJordanówGawędziarka z Jordanowa potrzebuje naszych głosów