Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
poniedziałek, 20 lipiec 2020 11:19

Kolejny poślizg przy budowie zakopianki. GDDKiA straciła cierpliwość

Napisane przez
Kolejny poślizg przy budowie zakopianki. GDDKiA straciła cierpliwość Foto: GDDKiA

Prace nad budową odcinka drogi ekspresowej S7 Lubień – Naprawa, potocznie zwanej zakopianką, przeciągną się o dobry rok. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zdecydowała się odstąpić od umowy z wykonawcą, który z powodów problemów finansowych nie jest w stanie dokończyć inwestycji.

 

Konsorcjum IDS-BUD i ALTIS-HOLDING, które budowało ten odcinek ekspresówki, po zimowej przerwie wznowiło prace tylko na pół gwizdka. Nie pomogły ponaglenia i monity ze strony GDDKiA. Wykonawca zmaga się bowiem z problemami finansowymi i nie ma środków do kontynuacji robót w pełnym zakresie. Brakuje mu też pracowników i sprzętu. Stąd też decyzja o odstąpieniu od zawartej z nim umowy.

- Do GDDKiA zaczęli się zgłaszać podwykonawcy z prośbami o pomoc. Nie otrzymywali oni od wykonawcy wynagrodzenia za wykonaną pracę lub zrealizowane usługi na budowie drogi ekspresowej S7 Lubień - Naprawa. Dowiedzieliśmy się, że niektórym z nich konsorcjum przestało płacić już w 2019 r. W tej trudniej sytuacji GDDKiA uruchomiła bezpośrednie wypłaty poszkodowanym podwykonawcom. Do 17 lipca 2020 r. wypłacono im ok. 20 mln zł – informuje w komunikacie dla mediów rzeczniczka krakowskiego oddziału GDDKiA Iwona Mikrut.

Jak zapewnia, również teraz, po odstąpieniu od umowy, podwykonawcy nie pozostaną na lodzie. GDDKiA nadal przyjmuje i rozlicza składane przez nich wnioski o wypłatę należnych pieniędzy. Może tu chodzić o kwotę nawet 23 mln zł. Natomiast wykonawcy zostały naliczony kary za nieprawidłowe wykonywanie obowiązków wynikających z podpisanej umowy. Do tej pory obejmują one kwotę 27 mln zł. - Nie zamyka ona wszystkich roszczeń GDDKiA w stosunku do wykonawcy – podkreśla Iwona Mikrut.

Na razie gotowa jest tylko lewa jezdnia tego odcinka drogi S7. Od grudnia ubiegłego roku ruch na niej odbywa się w dwu kierunkach. Prawa miała być wykonana do 20 października. Obecnie trwa inwentaryzacja wykonanych przy jej budowie prac. A pod koniec wakacji planowane jest ogłoszenie przetargu na dokończenie inwestycji. GDDKiA przewiduje, że prawa jezdnia zostanie oddana do użytku jesienią przyszłego roku.

 

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaJordanówKolejny poślizg przy budowie zakopianki. GDDKiA straciła cierpliwość