Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
piątek, 31 lipiec 2020 13:12

W gminie Jordanów szwankuje segregacja odpadów. Będą podwyżki?

Napisał
W gminie Jordanów szwankuje segregacja odpadów. Będą podwyżki? Fot. UG w Jordanowie

Gminna Spółka Komunalna Skawa Jordanów , która od tego roku zajmuje się odbiorem odpadów na terenie gminy Jordanów przypomina o nowych zasadach odbioru odpadów wielkogabarytowych. Jednocześnie zwraca uwagę na zbyt nisko poziom segregacji i ostrzega o skutkach jakie może to rodzić.   

 

Do niedawna Spółka Komunalna Skawa Jordanów do tej pory zajmowała się oczyszczaniem ścieków oraz obsługą wodociągów. Od początku roku na jej barkach spoczywa także odpowiedzialność za wywóz odpadów. Jak informują włodarze gminy, takie rozwiązanie pozwoliło zredukować niektóre koszty operacyjne, a tym samym w korzystny sposób wpłynęło na ostateczną cenę usług świadczonych dla mieszkańców. - Dzięki tym działaniom jako gmina Jordanów możemy się chwalić relatywnie niskimi stawkami za wywóz worków, w porównaniu do okolicznych miejscowości – podano w gminnym komunikacie. Wspomniano w nim, że ekipę tworzy siedem osób działających w trzech zespołach. Pracownicy mają do dyspozycji flotę składającą się z dwóch dużych śmieciarek, hakowca - czyli samochodu służącego do wywozu kontenerów oraz dwóch samochodów dostawczych. Zespół działa od poniedziałku do piątku według poniższego harmonogramu.

Powierzenie spółce komunalnej odbioru odpadów miało na celu między innymi zmniejszenie stawek za ich wywóz. Jednocześnie celem wyznaczonym dla gminy było uzyskanie 50-procentowego wskaźnika segregacji, czyli by do czarnych worków nie trafiały odpady, które powinien być umieszczony w workach kolorowych (plastik, szkło).  

Życie brutalnie zweryfikowało te plany. Na ten moment wskaźnik segregacji jest dużo niższy.

Na niechlujności traci gmina, a więc także mieszkańcy, gdyż stawki za odpady niesegregowane są wyższe. Mało tego, jeżeli wskaźnik segregacji odpadów w najbliższym czasie nie zwiększy się, to  może dojść do wzrostu opłat. Co więcej, niewykluczone, że na gminę Jordanów nałożone zostaną kary! A te mogą pociągnąć za sobą dalszy wzrost opłat.

Na uwagę zasługuje także temat zbiórek odpadów wielkogabarytowych, czyli takich, które nie mieszczą się do worków Mowa między innymi o meblach, sprzęcie RTV-AGD itp. Do tej pory w ciągu roku były organizowane dwie zbiórki takich odpadów. Taki system pracy był jednak uciążliwy, gromadziły się wielkie hałdy odpadów, a sprzęty zalegały obok posesji.
Z tego powodu jakiś czas temu nastąpiła zmiana. Spółka odbiera odpady z poszczególnych domów. W praktyce wygląda to tak, że w razie potrzeby należy telefonicznie (tel. 18 534-20-21) skontaktować się z pracownikami i umówić na dogodny termin. Ekipa pojawi się na miejscu i odbierze odpady.

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaJordanówW gminie Jordanów szwankuje segregacja odpadów. Będą podwyżki?