Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
poniedziałek, 11 styczeń 2021 16:00

Osuwisko przestało zagrażać? Efekt jego stabilizacji robi wrażenie

Napisane przez
Osuwisko przestało zagrażać? Efekt jego stabilizacji robi wrażenie Fot. Sucha24.pl

Przede wszystkim mieszkańcy Osielca i Łętowni, ale szereg kierowców ma powody do zadowolenia. Zakończono prace przy stabilizacji osuwiska w Osielcu Górnym, których jednym z elementów była odbudowa uszkodzonej drogi powiatowej.

 

Stabilizacja osuwiska, a w zasadzie dwóch osuwisk wraz z odbudową drogi powiatowej realizowana była w dwóch etapach od 24 czerwca 2019 roku do 17 grudnia 2020 roku przez wyłonioną w przetargu nieograniczonym firmę Keller Polska z Ożarowa Mazowieckiego.

Przedmiotem inwestycji była rozbudowa drogi powiatowej oraz zabezpieczenie dwóch osuwisk, które już od wielu lat jej zagrażały, doprowadzając ostatecznie do częściowego zapadnięcia się nawierzchni jezdni. Wykonano konstrukcję wsporczą w linii A (płyta żelbetowa wsparta na palach z kotwieniem kotwami gruntowymi oraz z wykonaniem odwodnienia) oraz konstrukcji oporowej w linii B w postaci palisady żelbetowej kotwionej do podłoża kotwami gruntowymi. Ponadto teren został gruntownie odwodniony. Zabezpieczono również skarpy.  

I etap prac kosztował 5,3 mln zł, z których 4,2 mln zł wynosiło dofinansowanie z  Budżetu Państwa w ramach podziału środków na usuwanie skutków ruchów osuwiskowych ziemi, a pomoc finansowa gminy Jordanów wyniosła 500 tys. zł. Wkład z budżetu Powiatu Suskiego wyniósł ponad 560,7 tys. zł.

II etap prac pochłonął prawie 7 mln zł, z których 5,6 mln zł to dofinansowanie z  Budżetu Państwa w ramach podziału środków na usuwanie skutków ruchów osuwiskowych ziemi, 697,7 to pomoc finansowa gminy Jordanów, a 718,4 tys. zł wyłożył powiat.  

Pozostaje mieć nadzieję, że ogrom sił i środków pozwolił ujarzmić naturę i ziemia w tym miejscu już nie drgnie. 

asdasdasdasdas
klimatyzator

Gazetki Promocyjne

 

HomeWydarzeniaJordanówOsuwisko przestało zagrażać? Efekt jego stabilizacji robi wrażenie