Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
sobota, 07 luty 2015 08:40

Koncert jubileuszowy z okazji XV-lecia Chóru Bel Canto

1 lutego 2015 r., w minioną niedzielę w ZS im. H. Kołłątaja w Jordanowie miał miejsce niecodzienny koncert. Podczas imprezy cyklicznej pt. „Kolędujmy wszyscy wraz” jordanowski chór Bel Canto świętował 15 – lecie swojej działalności.

 

Wydarzenie to spotkało się z ogromnym zainteresowaniem jordanowian, i nie tylko. Zewsząd napływały wręcz tłumy publiczności i zdawało się, że zwykła na co dzień sala gimnastyczna nie zdoła pomieścić tak licznej widowni. Na koncert przybyli również zaproszeni goście, m.in. Małopolski Kurator Oświaty, p. Aleksander Palczewski.

Po krótkim powitaniu przez prowadzącą rozpoczęła się główna część koncertu. Chór Bel Canto wraz z orkiestrą Fresco Sonare z Krakowa pod batutą Moniki Bachowskiej wykonał 11 polskich kolęd w aranżacji polskiego kompozytora i pianisty, twórcy wielu dzieł instrumentalnych, wokalnych, a także filmowych i teatralnych, Macieja Małeckiego. Cykl kolęd zatytułowany „Cicha noc – koncert kolęd na chór i kameralną orkiestrę smyczkową” w zamyśle kompozytora przeznaczony miał być do wykonywania przez chóry zawodowe, wykonywały go m. in. Chór i Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej w Warszawie, czy Chór Polskiego Radia w Krakowie wraz z Orkiestrą Kameralną Fresco Sonare. Chór Bel Canto stanął na wysokości zadania, wykonując te jakże trudne aranżacje niemal po mistrzowsku.

 

Dalsza część koncertu tylko potwierdziła wspaniałe przygotowanie artystów, a publiczność nagrodziła artystów owacjami na stojąco.

Po zakończeniu części muzycznej swój monolog zaprezentował gość specjalny, satyryk i artysta kabaretowy, Krzysztof Piasecki, bawiąc jordanowską widownię do łez. Niezwykłą niespodzianką był  wiersz o Bel Canto, który artysta spuentował z typowym dla siebie poczuciem humoru:

 I zapytam zaproszonych na dziś tutaj gości:

Co będzie jak osiągną już wiek dorosłości?

Czy jest możliwe, pytam panie i panów,

By na Bel Canto wtedy zmienić nazwę Jordanów?

 

Wreszcie przyszedł czas na wspomnienia... Na scenę weszli wszyscy obecni na sali byli chórzyści, tworząc razem z obecnym składem 80 osoby chór, który bez wcześniejszej próby (!) pięknie zaśpiewał kolędę „Jezusa narodzonego” w aranżacji Grzegorza Miśkiewicza, współautora sukcesów Bel Canto, ponieważ jego utwory kompozycje chór wykonuje od początku swojej działalności.

Po wspaniałym odśpiewaniu kolędy  i brawach za nie podziękowania za 15 lat wraz z życzeniami na dalsze lata działalności na ręce pani dyrygent, Kseni Miśkiewicz, złożyli Kurator Oświaty, Burmistrz Miasta Jordanowa wraz z Przewodniczącą Rady Miasta i Radnymi oraz p. Zbigniew Kolecki, prezes Stowarzyszenia Trzeźwości „DOM”. Prowadząca odczytała także list od Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy z gratulacjami i życzeniami dla chóru.

            Na zakończenie dyr. ZS im. H. Kołłątaja, p. Rafał Rapacz, współorganizator koncertu, podziękował p. Kseni Miśkiewicz i chórzystom oraz zaprosił całą publiczność na tort jubileuszowy ufundowany przez panią burmistrz Iwonę Bilską.

Niewątpliwie koncert chóru Bel Canto i Orkiestry Kameralnej Fresco Sonare pod kierunkiem Moniki Bachowskiej na długo zapadną w pamięć mieszkańcom Jordanowa jako wspaniała uczta duchowa. Oby takich było więcej!

 

 

HomeWydarzeniaJordanówKoncert jubileuszowy z okazji XV-lecia Chóru Bel Canto