Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Jacek Moćko

Ogłoszenia opłacone przez Komitetety Wyborcze w wyborach do Parlamentu Europejskiego

niedziela, 12 listopad 2017 20:58

W tym mieście uczcili Święto Niepodległości "na maxa"!

Najdłużej, bo aż przez trzy dni trwały w Jordanowie obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Było i wesoło, i dramatycznie, podniośle i przede wszystkim – prawdziwie patriotycznie.

Uroczystość była zwieńczeniem wielu działań przygotowujących do obchodów Narodowego Święta Niepodległości: odbyły się konkursy przypominające polskie drogi do niepodległości, turniej piłki siatkowej, festiwal pieśni patriotycznej, harcerska gra miejska (prawie 300 uczestników, w tym najdzielniejsze dzieciaki z Miejskiego Przedszkola), wystawa przypominająca burmistrza Stolaskiego i sesja naukowa przygotowana przez prezesa TMZJ pana Stanisława Bednarza – opisuje Iwona Bilska, burmistrz Jordanowa.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Jordanowie rozpoczęły się już w czwartek turniejem piłki siatkowej i spotkaniami historycznymi (ZOBACZ:Jordanów. Odkurzyli zapomnianego burmistrza Stolaskiego). Następnego dnia mieszkańcy mogli wziąć udział m.in. w sesji naukowej "Jordanowskie drogi do niepodległości" oraz w grze miejskiej. Z kolei na 11 listopada zaplanowano m.in. przemarsz i złożenie kwiatów pod Dębem Wolności.

Mieszkańcy Zielonego Miasteczka mogli też obejrzeć przygotowane przez rekonstruktorów wojenne sceny ataku wrogich wojsk na bezbronnych uchodźców - uciekinierów przed wojenną zawieruchą - i odsieczy dzielnych polskich wojaków. Inscenizację przeprowadzili specjalnie na ten dzień sprowadzeni do Jordanowa rekonstruktorzy. W inscenizacji licznie brali udział również mieszkańcy Jordanowa i okolic. 

Uroczyste rocznicowe obchody mogły się odbyć dzięki zaangażowaniu i ciężkiej pracy wielu osób – przyznaje Iwona Bilska, gospodyni Jordanowa. - Wszystkim należą się gorące podziękowania. Księdzu Proboszczowi dziękuję za przepiękną eucharystię i homilię będącą zarazem lekcją patriotyzmu. Dziękuję pocztom sztandarowym, panu Andrzejowi Gwiazdonikowi naczelnikowi OSP za prowadzenie oficjalnej uroczystości, Orkiestrze Straży Pożarnej za piękne wykonanie utworów patriotycznych, chórowi Bel Canto pod kierunkiem pani Kseni Miśkiewicz i wspaniałemu zespołowi muzycznemu za mistrzowskie przygotowanie i poprowadzenie patriotycznego śpiewania. Dziękuję Grupie Rekonstrukcyjnej, a szczególnie wszystkim mieszkańcom Jordanowa i okolic, którzy z ogromnym poświęceniem wzruszająco zagrali swoje role. Dziękuję Szwadronowi Toporzysko w barwach Pułku 3 Strzelców Konnych za uświetnienie uroczystości. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tak pięknego i hucznego świętowania 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości, a szczególnie dyrektorowi Janowi Hanusiakowi i pracownikom MOK za logistykę i koordynację wszystkich imprez, komendzie Hufca i harcerzom za przygotowanie i przeprowadzenie gry miejskiej. Uczestnikom konkursów dziękuję za udział, a zwycięzcom serdecznie gratuluję wiedzy, talentu i zaangażowania.

Burmistrz Zielonego Miasteczka dodaje, że ta lekcja historii nie mogłaby się odbyć bez pracy wielu osób. 

 

HomeWydarzeniaJordanówW tym mieście uczcili Święto Niepodległości "na maxa"!