Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Jacek Moćko

Ogłoszenia opłacone przez Komitetety Wyborcze w wyborach do Parlamentu Europejskiego

środa, 29 sierpień 2018 10:04

Bieg Pocztyliona ponownie zawita do powiatu suskiego

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, 460 rocznica utworzenia Poczty Królewskiej, 300 rocznica koronacji obrazu Matki Boskiej w Trokach, 79 rocznica obrony Poczty Polskiej w Gdańsku, 335 rocznicą odsieczy wiedeńskiej, oraz otwarcie pomnika króla Jana III Sobieskiego na górze Kahlenberg w Wiedniu - to najważniejsze wydarzenia, które składają się na ideę trzeciej już edycji Biegu Pocztyliona. Jak co roku, sztafeta przebiegnie przez nasze tereny.

W godzinach porannych w poniedziałek 10 września sztafeta Biegu Pocztyliona powinna znaleźć się w powiecie suskim. W tym roku biegacze odwiedzą tradycyjnie Suchą Beskidzką oraz Maków Podhalański i po raz pierwszy Wysoką, gdzie w trakcie kampanii wrześniowej w 1939 stoczoną bitwę z niemieckim agresorem. (tam też co roku odbywają się powiatowe uroczystości związane z wybuchem II wojny światowej. W tym roku odbędzie się tam rekonstrukcja Bitwy o Wysoką - więcej informacji TUTAJ i TUTAJ). - Jednym z tematów III Biegu Pocztyliona jest 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Biegnąc śladami Szlaku Jagiellońskiego odwiedzać będziemy miejsca bitew, w których ginęli Polacy w walce o wolność ojczyzny. Oddawać będziemy tez hołd poległym w II wojnie światowej i tym, pomordowanym w okresie powojennym Żołnierzom Wyklętym - mówi pomysłodawca Biegu Pocztyliona, Emil Dyrcz i dodaje: - Po raz trzeci prowadzę Bieg Pocztyliona przez powiat suski, w którym teraz zamieszkuję. Jest to okazja do uczczenia poległych żołnierzy we wrześniu 1939 w bitwie na Wysokiej. O tej bitwie słyszałem już jako dziecko i ciesze się, że wraz z biegaczami Biegu Pocztyliona będę mógł uczcić pamięć tych, którzy bronili naszego kraju i polegli za Polskę, tych, którzy kiedy trzeba było, zachowali się jak trzeba

10 września

Mucharz - Sucha Beskidzka (11,5 km) - godz. 7:00-8:30 / 

Sucha Beskidzka - Maków Podhalański (6,5 km) - godz. 8:30-9:30

Maków Podhalański - Jordanów - Wysoka (22,5 km) - godz. 9:30 - 12:00

Podczas przebiegu sztafety zostanie uruchomiona Poczta Polowa. We wskazanych miejscach zostanie wystawiona skrzynka pocztowa na prace, rysunki itp. związane z setną rocznicą odzyskania niepodległości. Prace te, wykonane przez dzieci i młodzież zostaną przekazane organizatorowi biegu celem oceny i uhonorowania tych najlepszych. Informacja o akcji zostanie przekazana do lokalnej społeczności przez organizatora. Zapraszamy do udziału dzieci i młodzież z powiatu suskiego!

Celem biegu jest przybliżenie informacji historycznych o Polsce i Polakach zamieszkujących na terenach Podlasia i pogranicza Polsko - Litewsko - Białoruskiego. O wspólnych tradycjach, wspólnej przeszłości, uformowanej przez szereg społeczności etnicznych, kulturowych, wyznaniowych. Złożenie hołdu pokoleniom Polaków, którzy oddali życie za wolność i niepodległość. Popularyzacja wiedzy o systemie zorganizowanej łączności pocztowej w latach 1386 - 1611 na Szlaku Jagiellońskim, popularyzacji kultury fizycznej, zwłaszcza biegów długodystansowych oraz połączenia kultury fizycznej z edukacją wiedzy historycznej o kraju ojczystym, a poprowadzenie biegu przez Wilno i Grodno , ma za zadanie podtrzymanie więzi kulturowej migrantów z Polski i z Polakami za wschodnią granicą.

Podczas przebiegu wydarzenia odbędą się spotkania z grupami etnicznymi zamieszkującymi Podlasie tj. Tatarami, Litwinami, Ukraińcami, Białorusinami, Żydami, Ormianami, Romami, wyznawcami katolicyzmu, judaizmu, prawosławia oraz islamu. Podczas przebiegu wydarzenia sztafeta III Bieg Poczty-liona odwiedzi miejsca związane z historią walki o niepodległość. W miejscach wyznaczonych a uwarunkowanych historycznie oddany zostanie  hołd poprzez złożenie kwiatów i zapalenie zniczy jak również po wcześniejszym uzgodnieniu z gospodarzami pozostawienie tablic, tabliczek czy innych znaków pamiątkowych.

 Wydarzenie rozpocznie się na cmentarzu, na gdańskiej Zaspie 1 września / sobota /, przy grobach poległych obrońców Poczty Polskiej z 1 września 1939r.  skąd uczestnicy przebiegną pod pomnik Obrońców Poczty Polskiej. Bieg zakończysię 12 września / środa / w Wiedniu na górze Kahlenberg, podczas uroczystości obchodów 335 rocznicy odsieczy – Wiktorii  Wiedeńskiej.

Podział Biegu Pocztyliona na odcinku: Gdańsk - Wiedeń na cztery sztafety ma charakter historyczny. Sztafety poświęcone będą królom polskim panującym w latach funkcjonowania Szlaku Jagiellońskiego.

Sztafeta 1: Króla Władysława Jagiełły- Władysławowska  kolor niebieski                                                             

Sztafeta 2: Króla Kazimierza Jagiellończyka - Kazimierzowska kolor czerwony                                                           

Sztafeta 3: Króla Zygmunta II Augusta - Zygmuntowska kolor żółty                                                            

Sztafeta 4: Króla Stefana Batorego - Stefanowska kolor zielonyOrganizatorzy przewidują możliwość reprezentowania uczestników wydarzenia podczas przebiegu sztafety w wyznaczonych miejscach w strojach z epoki, tożsamych z miejscem spotkania. / Gdańsk – strój 1939 r., Grunwald – XV w., Podlasie – XV/XVI w., trakt cesarski XIX w. /

Trasa biegu  przebiegać będzie z Gdańska przez Malbork, Grunwald, Szczytno, Augustów, Troki do Wilna,

a od Wilna po historycznym Szlaku Jagiellońskim Wilno – Grodno-Lublin - Kraków.      

Więcej o III Biegu Pocztyliona można znaleźć TUTAJ

ZOBACZ TAKŻE: Bieg Pocztyliona od kulis i nie tylko

ZOBACZ TAKŻE: Bieg Pocztyliona przebiegł przez powiat suski                                                           

 

HomeWydarzeniaJordanówBieg Pocztyliona ponownie zawita do powiatu suskiego