Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

wtorek, 11 wrzesień 2018 20:42

(Video, Foto) Sztafeta Biegu Pocztyliona zawitała na Wysoką

Po raz trzeci sztafeta Biegu Pocztyliona zawitała do powiatu suskiego. W związku z przypadającą na 2018 rok setną rocznicę odzyskania niepodległości, tegoroczny bieg jest poświęcony również temu wydarzeniu. - Odwiedzamy miejsca związana z polską obronnością, miejsca bitew. Z tego powodu sztafeta pocztyliona zawitała do Wysokiej - mówi Emil Dyrcz, główny organizator biegu.

Termin przeprowadzenia biegu wiąże się z setną rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości, 460 rocznicą utworzenia Poczty Królewskiej, 79 rocznicą obrony Poczty Polskiej w Gdańsku, 335 rocznicą Odsieczy Wiedeńskiej, oraz otwarciem pomnika króla Jana III Sobieskiego na górze Kahlenberg w Wiedniu.

Sztafeta wystartowała w dniu 1 września z cmentarza, na Gdańskiej Zaspie, przy grobach poległych pocztowców, skąd uczestnicy przebiegli pod pomnik Obrońców Poczty Polskiej. Bieg zakończy się 12 września w Wiedniu na Górze Kahlenberg, a następnie w katedrze św. Stefana w Wiedniu uczestnicy biegu wezmą udział w uroczystościach obchodów Wiktorii Wiedeńskiej.

Podczas tegorocznej edycji sztafeta zatrzymała się w dwóch miejscach w powiecie suskim. Na rynku w Makowie Podhalańskim pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza oraz Ofiar Wojny został odczytany Apel Pamięci, zapalono również znicze. W Makowie starosta suski Józef Bałos odebrał z rąk głównego organizatora biegu Emila Dyrcza pamiątkową tabliczkę jako podziękowanie za wkład powiatu suskiego w organizację biegu na naszym terenie. Tabliczka trafiła również do przedstawicielki makowskiej gminy, Iwony Staśkiewicz

Następnie uczestnicy biegu udali się do Wysokiej, gdzie mieści się Pomnik Pamięci 1939 roku. Tam co roku organizowane są powiatowe uroczystości rocznicowe upamiętniające tragiczne wydarzenia z 1939 r., kiedy to w dniach 1-2 września rozegrała się na tych ziemiach jedna z największych na froncie południowym bitew początkowej fazy kampanii wrześniowej. W samo południe w poniedziałek 10 września w asyście harcerek z 8 Wysoczańskiej Drużyny Harcerskiej „Błękitni” im. Andrzeja "Morro" Romockiego odczytano Apel Pamięci, złożono okolicznościowy wieniec oraz zapalono znicze.

Jeszcze tylko postój (nie dotyczył czteroosobowej grupy, która od razu wyruszyła w trasę) na obiad w restauracji "U Lipy" i można było udać się w dalszą podróż w kierunku Zubrzycy Górnej, Zawoi i Żywca. 

 

HomeWydarzeniaJordanów(Video, Foto) Sztafeta Biegu Pocztyliona zawitała na Wysoką