Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


Ogłoszenia opłacone przez Komitetety Wyborcze w wyborach do Parlamentu Europejskiego

piątek, 14 wrzesień 2018 20:35

Wystawa tematyczna o Podbabiogórzu do zobaczenia w Jordanowie

W piątkowe popołudnie w galerii "Pod Basztą" w Jordanowie otwarto wystawę "Po dwóch stronach Babiej Góry. Dziedzictwo przyrodniczo-kulturalne". 

 

Wystawa została przygotowana przez Wydział Promocji, Kultury, Sportu i Funduszy Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej w ramach projektu dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego z Programu Współpracy Transgranicznej INTERREG VA Polska – Słowacja 2014 – 2020.

Prezentowane na wystawie fotografie i opisy odnoszą się do tej części podbabiogórskiego obszaru, który po słowackiej stronie zajmuje Oravska Polhora, a po polskiej powiat suski – Podbabiogórze (partnerzy w tym projekcie). Wystawę oglądać można w Jordanowie do 21 września. Mobilna wystawa w sierpniu ze Stryszawy powędrowała na Słowację, gdzie była eksponowana w Namestovie i Oravskiej Polhorze, a następnie wróciła do Polski. Jej kolejnymi "domami" były Sucha Beskidzka oraz Maków Podhalański. Po wizycie w Jordanowie, galerię będzie można oglądać w Zawoi.

Dziedzictwo kulturowe tego regionu ma swój wymiar zarówno materialny jak i niematerialny. Wspólne dla obu społeczności: polskiej i słowackiej, żyjących pod Babią Górą, obok wyznawanej wiary, jest dziedzictwo kultury góralskiej, w tym wołoskiej, pasterskiej. Jej wpływ jest obecny zwłaszcza w tradycjach i folklorze.

Materialne pamiątki dziedzictwa kulturowego znajdziemy po obu stronach Babiej Góry. W Oravskiej Polhorze będą to na przykład zabytkowe obiekty i miejsca łączące się z historią sakralną, jak kamienny kościółek pw. Boskiego Serca Jezusowego, lub historią literatury, jak powstałe w leśniczówce na Podvrší muzeum Hviezdoslavova Hájovňa ze stałą wystawą poświęconą życiu i dziełu P.O. Hviezdoslava. W muzeum tym można również oglądać ekspozycję, której tematem jest życie Mila Urbana, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli współczesnej literatury słowackiej, pochodzącego z tego podbabiogórskiego regionu.

Po polskiej stronie, na Podbabiogórzu, pielęgnowane jest dziedzictwo zamieszkujących te tereny trzech grup etnograficznych: Górali Babiogórskich, Górali Żywieckich i Kliszczaków. Taki podział, obecnie w dużej mierze umowny, znajduje swoje odzwierciedlenie zwłaszcza w folklorze. Najbardziej widoczne są różnice w tradycyjnych strojach. Zwyczaje i obrzędy tych grup kultywowane są dzisiaj głównie przez działające w poszczególnych gminach powiatu suskiego zespoły folklorystyczne.

Na Podbabiogórzu mieszka wielu twórców ludowych, a najbardziej znanymi i rozpoznawalnymi produktami miejscowego rękodzieła są: haft makowski, stryszawska, drewniana zabawka ludowa (znane są zwłaszcza kolorowe ptaszki i koniki, ośrodek stryszawski jest najstarszym ośrodkiem zabawkarskim w Polsce, działa tu Beskidzkie Centrum Zabawki Ludowej).

Wiele interesujących zabytków kultury materialnej, na czele ze wspaniałym zamkiem w Suchej Beskidzkiej (Muzeum Miejskie), zwanym "Małym Wawelem" znajduje się po polskiej stronie, w powiecie suskim. Przez Podbabiogórze przebiega m.in. także Małopolski Szlak Architektury Drewnianej, na którym można zwiedzić piękne, drewniane kościoły w Lachowicach, Łętowni i Zawoi oraz niewielkie lecz interesujące skanseny w Zawoi Markowej i Sidzinie, a także legendarną karczmę "Rzym" w Suchej Beskidzkiej. Wiedzie tędy również Szlak Maryjny (sanktuaria w Makowie Podhalańskim i Jordanowie).

Wszystko to można zobaczyć na dziesiątkach zdjęć autorstwa słowackich oraz polskich fotografów.

 

HomeWydarzeniaJordanówWystawa tematyczna o Podbabiogórzu do zobaczenia w Jordanowie