Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
środa, 30 styczeń 2019 18:34

Stanisław Bałos otrzymał Złoty Krzyż Zasługi

Bardzo miła uroczystość miała miejsce podczas środowej sesji Rady Miasta w Makowie Podhalańskim, gdzie Złotym Krzyżem Zasługi został odznaczony Stanisław Bałos.

 Stanisław Bałos urodził się 1937 w Grzechyni. Służył w Marynarce Wojennej, ale wrócił pod Babią Górę po odbyciu służby wojskowej. Nie bez celu - w Grzechyni urządził pracownię rzeźbiarską, w której tworzył dzieła o tematyce sakralnej. Jego dzieła upiększają świątynie na całym świecie.

"Szczególną pozycję w twórczości snycerza z Grzechyni zajmuje wyjątkowa praca: miniatura Ołtarza Wita Stwosza z Kościoła  Mariackiego w Krakowie. Pracował nad nią trzy lata. Osoby znające oryginał są pełne podziwu dla piękna kopii i jej wierności pierwowzorowi. Wykonana w skali 1:10 miniatura była darem Krakowa dla Sanktuarium Dziękczynnego w Orchad Lake w Stanach Zjednoczonych, gdzie znajduje się do dnia dzisiejszego" - czytamy w uzasadnieniu nadania tak ważnego odznaczenia.

Stanisław Bałos kieruje się ważnym i godnym naśladowania kredo: "Chciałbym, aby ludzie obcujący z moją sztuką kierowali się ku Bogu".

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaMaków PodhalańskiStanisław Bałos otrzymał Złoty Krzyż Zasługi