Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!


Ogłoszenia opłacone przez Komitetety Wyborcze w wyborach Parlamentarnych.

sobota, 16 luty 2019 13:32

Nowe centrum kultury w Makowie wciąż w planach

Nowe centrum kultury w Makowie wciąż w planach Koncepcja budynku- „Centrum Kultury Podbabiogórza”Szklarczyk Design- Pracownia Architektoniczna

Na ostatniej sesji Rady Miasta Maków Podhalański poruszony został wątek budowy Centrum Kultury Podbabiogórza. Centrum ma być usytuowane przy ulicy Jodłowej. Budownlańcy wykorzystają nowatorski sposób.

Budowa Centrum Kultury Podbabiogórza zbliża się wielkimi krokami. Co ciekawe, aby uniknąć budowy kosztownej windy wewnętrznej, wykorzystana zostanie naturalna różnica poziomu terenu między działką, na której powstanie placówka, a ulicą Jodłową. Na górną kondygnacje wchodzić się będzie z poziomu ulicy Jodłowej, a na dolną z poziomu tejże działki. Przy wejściu od ulicy Jodłowej zbudowana zostanie również rampa dla osób niepełnosprawnych.

Przy obiekcie dostępny będzie parking. Burmistrz Makowa Podhalańskiego Paweł Sala nie wyklucza możliwości jego rozbudowy w wypadku dużego zainteresowania centrum.

Kluczowym elementem nowej inwestycji będzie znajdująca się na dolnym piętrze scena i widownia amfiteatralna mieszcząca nawet 300 osób. Scena będzie służyć nie tylko do najróżniejszych występów, koncertów i przedstawień, ale również będzie mogła być zaadaptowana do warunków kinowych i konferencyjnych oraz będzie miejscem prób i ćwiczeń kapel. Oświetlenie sceny i nagłośnienie ma być na najwyższym poziomie. Na dolnym piętrze znajdować będzie się też otwarta przestrzeń komunikacyjna, w której wyeksponowane zostaną wystawy stałe. W budynku znajdzie się też biblioteka i kawiarnia z miejscem do czytania.

Burmistrz Makowa zapewnia, że budynek nie będzie generował dużych kosztów utrzymania, gdyż będzie on proekologiczny. Jeżeli uda się pozyskać dofinansowanie z funduszy norweskich lub szwajcarskich, wprowadzone zostaną rozwiązania nie tylko wspierające nasz klimat, ale i pozwalające sporo zaoszczędzić. W planach jest korzystanie z zasilania opartego o fotowoltaikę i nowoczesny system klimatyzacji połączony z odzyskiwaniem energii. Planowane jest ogrzewanie gazowe, lecz burmistrz nie wyklucza możliwości wprowadzenia ogrzewania kogeneracyjego połączonego z systemem klimatyzacji.

Oprócz zachwycania funkcjonalnością, centrum ma też zachwycać estetycznie. Wewnątrz zastosowane zostaną przeszklenia ścian, a gości otaczać będzie mnóstwo zieleni. Pomysł na elewację to modny corten, czyli rdzawe płyty. Na elewacji południowej wykorzystany zostanie ciekawy zabieg architektoniczny, znajdzie się tam „lustrzana tafla”, która obijać będzie widok gór.

Małgorzata Folwarska

 

HomeWydarzeniaMaków PodhalańskiNowe centrum kultury w Makowie wciąż w planach