Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
wtorek, 09 lipiec 2019 14:32

Gmina Maków. Jak przyciągnąć turystów?

Gmina Maków Podhalański obfituje w piękne widoki. Niestety, nikt nie przyjedzie ich podziwiać, jeśli nie będzie miał jak spędzić nadmiaru wolnego czasu. Niektórych samorządowców dręczy ta sytuacja. Czują, że najwyższa pora zacząć działać, by uatrakcyjnić okolicę dla turystów.

- W zasadzie każdy dokument, który przyjmujemy, na przykład program rewitalizacji czy ograniczenia niskiej emisji, podkreśla już na pierwszych stronach, że nasza gmina jest bardzo malownicza, świetna do uprawiania w zasadzie każdego rodzaju turystyki. Natomiast raport o stanie gminy, jak i wszystkie działania lat ostatnich, pokazują, iż nie ma z naszej strony jakiejś większej determinacji, żeby poprawić infrastrukturę. A w tej chwili sama przyroda nie jest dla turysty wystarczającą zachętą, żeby przyjechać. Musi mieć jeszcze jakieś zaplecze i dodatkowe bodźce – mówił podczas ostatniej sesji samorządu gminy radny Tomasz Spyrka.

Zaproponował, aby w kolejnych latach przeznaczać co roku stałą kwotę na rozwój infrastruktury turystycznej. – Zdaję sobie sprawę z obiektywnych problemów związanych z budową różnych obiektów, chociażby ścieżek rowerowych – dotyczących na przykład własności gruntów. Ale podobne problemy mamy przy remontach czy budowie dróg gminnych, a jednak udaje nam się z nich wybrnąć, poprzez wybieranie tych obiektów, które jesteśmy w stanie wykonać. Tak samo można by było działać w tym przypadku – podkreślał.

Burmistrz Makowa Podhalańskiego Paweł Sala odparł: - Za każdym razem, gdy Pan zabiera głos, to ja się boję, że zostanie poruszony ten temat. Bo jest on dla nas trudny. Nie tylko ze względu na to, że w dzieleniu środków i priorytetach, zadania związane z infrastrukturą sportową przegrywają z „twardymi”, typu remonty dróg. Wynika to też z tego, że nie mając tytułu prawnego do nieruchomości, podchodzimy do takich inwestycji z dużym dystansem.

Przypomniał radnemu, jak wielki był kłopot z budową ścieżki rowerowej na odcinku od Zawoi do Makowa, realizowanej ze środków budżetu obywatelskiego województwa małopolskiego. Dwa lata trwało, zanim udało się zainwestować pozyskane na ten cel 100 tys. zł, ponieważ co i rusz pojawiały się problemy z własnością gruntów, po których dróżka miała przebiegać. – Kiedy spotykam się z przedstawicielami innych gmin, próbuję się dowiedzieć, jak oni sobie z tym radzą. Nie chcę tu odkrywać kulisów, ale robią to w bardzo różny sposób, nie zawsze czysto formalny – skonstatował.

                                                                                                           Edyta Łepkowska

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaMaków PodhalańskiGmina Maków. Jak przyciągnąć turystów?