Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

piątek, 04 październik 2019 22:33

Juszczyn. Obejdzie się bez blokady krajówki?

Jak pisaliśmy 22 sierpnia, mieszkańcy Juszczyna od lat borykają się z problemem znajdującego się w centrum wsi przejścia dla pieszych przez drogę krajową nr 28, do którego nie sposób jest bezpiecznie dojść. Niektórzy grożą nawet, że jeśli sytuacja się nie zmieni, zablokują krajówkę. Być może jednak nie będą musieli posuwać się do tak drastycznych środków.

 

 

Mieszkańcy Juszczyna apelowali o przeniesienie przejścia dla pieszych, tak aby znalazło się bliżej skrzyżowania z drogą prowadzącą do szkoły i kościoła. Tam, gdzie jest ono obecnie zlokalizowane, po jednej stronie jezdni nie ma chodnika. Chcąc dojść do zebry, trzeba z duszą na ramieniu iść bardzo wąskim poboczem, często niemal ocierając się o potężne tiry. Ale na przeniesienie pasów we wskazane przez juszczynian miejsce nie zgodziła się Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Kiedy udało się wytypować drugą potencjalną lokalizację, zakwestionowała ją z kolei Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie.

 

Jednak jest jeszcze inna możliwość, by zwiększyć bezpieczeństwo pieszych – wybudowanie chodnika, którym można będzie dojść do istniejącego przejścia. I właśnie takie rozwiązanie zamierza wprowadzić w życie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Jak informuje Iwona Mikrut, rzeczniczka prasowa krakowskiego oddziału tejże instytucji, budowa chodnika na tym odcinku krajówki została zgłoszona do tworzonego obecnie planu potrzeb inwestycyjnych z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dużo jednak zależy od tego, na ile chętny do współpracy będzie samorząd gminy Maków Podhalański. GDDKiA oczekuje bowiem, że wykona on na własny koszt dokumentację projektową i zajmie się pozyskaniem wymaganych decyzji oraz uzgodnień związanych z budową.

 

- Doświadczenie z lat wcześniejszych wykazało, że współpraca samorządów w tym zakresie znacząco przyczynia się do przyspieszenia realizacji zadań. W momencie otrzymania środków finansowych na budowę chodnika z budżetu państwa, mając gotową dokumentację opracowaną przez gminę, GDDKiA może rozpocząć realizację inwestycji bez zbędnej zwłoki – podkreśla rzeczniczka. Jak dodaje, pismo w tej sprawie zostało już skierowane do burmistrza Makowa Podhalańskiego.

 

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaMaków PodhalańskiJuszczyn. Obejdzie się bez blokady krajówki?