Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
środa, 24 czerwiec 2020 10:43

Przetarg na budowę obwodnicy za dwa lata

Zakorkowane centrum Makowa Podhalańskiego. Zakorkowane centrum Makowa Podhalańskiego. Foto: Edyta Łepkowska

Jak już pisaliśmy, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał w ostatnią sobotę program inwestycji dla obwodnicy Makowa Podhalańskiego, co oznacza, że jej budowa została skierowana do realizacji. Jak się dowiedzieliśmy, przetarg, który wyłoni jej wykonawcę, może być ogłoszony już za dwa lata.

 

Wcześniej to niemożliwe, bo dla tego zadania nie były dotąd prowadzone prace przygotowawcze. Najpierw zatem trzeba wytyczyć przebieg nowej drogi, a następnie opracować dokumentację projektową. Wprawdzie w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego Makowa Podhalańskiego i Białki już od dekad uwzględniona jest trasa obwodnicy, ale – jak się okazuje – projektanci mogą w ogóle nie brać tego pod uwagę. Inwestycja ma być bowiem realizowana w oparciu o tak zwaną specustawę drogową, która daje możliwość budowania nowych dróg poza obszarami zarezerwowanymi na ten cel w dokumentach planistycznych. Zgodnie z jej zapisami, uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRiD) pozwala przejąć przez skarb państwa działki, przez które ma przechodzić nowa trasa i reguluje zasady wypłaty odszkodowań za wywłaszczone nieruchomości. Jesienią tego roku fachowcy mają ruszyć w teren i przygotować minimum trzy warianty przebiegu obwodnicy. Gdy wszystkie będą już gotowe, rozpoczną się konsultacje społeczne w ich sprawie i działania mające ma celu uzyskanie decyzji środowiskowej dla inwestycji.

Jeśli wszystko dobrze pójdzie, już w 2022 roku powinna ruszyć budowa nowej drogi. - Gdy jakieś dwa miesiące temu miałem okazję rozmawiać z Tomaszem Pałasińskim, dyrektorem krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, pokazał mi harmonogram czynności związanych z inwestycją, rozpisany na pięć najbliższych lat. Wynikało z niego, że dopiero w 2025 roku zostaną rozpoczęte prace budowlane. Natomiast, gdy teraz był u nas minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, to powiedział, że terminy będą krótsze. Już za dwa lata powinien być ogłoszony przetarg na wykonanie tych robót. Trochę mnie to zaskoczyło, ale gdyby rzeczywiście te dwa lata miały wystarczyć, jest to dla nas jak najbardziej korzystne – mówi burmistrz Makowa Podhalańskiego Paweł Sala.

 

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaMaków PodhalańskiPrzetarg na budowę obwodnicy za dwa lata