Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
sobota, 25 lipiec 2020 10:10

Juszczyn. Jesteśmy zdesperowani!

Napisane przez
Juszczyn. Jesteśmy zdesperowani! Foto: Edyta Łepkowska

Wielu mieszkańców Juszczyna jest już bardzo zdenerwowanych ciągnącym się długie lata oczekiwaniem na zatwierdzenie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ich wsi. Niedawno dowiedzieli się, że coś w tej sprawie drgnęło, ale efektów nadal nie widać. 

  

Jak informował nas burmistrz Makowa Podhalańskiego Paweł Sala, prace nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla Juszczyna mocno się opóźniły między innymi dlatego, że w ich trakcie we wsi przeprowadzona została modernizacja ewidencji gruntów i budynków. Z tego powodu zmieniły się podkłady geodezyjne. Projekt planu trzeba było w tej sytuacji nanieść na nowe. Dodatkowo Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi bynajmniej nie spieszyło się z rozpatrzeniem wniosku o odrolnienie działek w Juszczynie. Decyzję w tej sprawie wydało dopiero w czerwcu tego roku.

- Niestety część działek nie otrzymała zgody na zmianę przeznaczenia. Teraz konieczna jest zgoda radnych na ich wyłączenie z planu zagospodarowania oraz naniesienie poprawek, a następnie wyłożenie planu do wglądu na 28 dni. Tutaj pojawia się problem, bo jest sezon urlopowy i podobno w lipcu obrad samorządu nie będzie, co znowu opóźnia wszystko w czasie. A my jesteśmy naprawdę zdesperowani. Może panie i panowie w urzędzie mają czas, ale my nie. Już pięć lat czekam na możliwość rozpoczęcia budowy domu. Dzieci dorastają, a my wciąż mieszkamy z nimi u rodziców. W całej wsi wiele jest osób, który mają taki sam problem – denerwuje się jeden z mieszkańców Juszczyna (nazwisko do wiadomości redakcji).

Paweł Barzycki, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej w makowskim Urzędzie Miejskim podkreśla jednak, że prace nad projektem planu cały czas idą do przodu. – Zgoda od ministra rolnictwa nie była stuprocentowa, czyli nie obejmowała wszystkich terenów, które gmina chciała przekwalifikować z rolnych na budowlane. Dlatego musimy zmienić projekt uchwały w sprawie sporządzenia planu i wyłączyć z niego tereny, które nie uzyskały zgody ministra. W przyszłym tygodniu mamy sesję Rady Miejskiej, ale na niej jeszcze tej uchwały nie podejmiemy, bo cały czas trwa dopracowywanie planu. Zrobimy to na następnej i prawdopodobnie już we wrześniu uda nam się wyłożyć go do wglądu – zapewnia Paweł Barzycki. Jak dodaje, najprawdopodobniej zmiana planu zostanie zatwierdzona przez Radę Miejską jesienią tego roku.

 

 

 

 

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaMaków PodhalańskiJuszczyn. Jesteśmy zdesperowani!