Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
poniedziałek, 12 październik 2020 20:22

Pomnik papieża w podwójną rocznicę

Napisane przez

Przy niedawno odnowionych schodach prowadzących do makowskiego Sanktuarium stanął pomnik św. Jana Pawła II. Okazja ku temu była podwójna.

 

 Jak zauważa proboszcz makowskiej parafii ks. Tadeusz Różałowski w tym roku mija 100 rocznica urodzin i 15 rocznica śmierci Jana Pawła II, który odwiedzał Maków Podhalański jeszcze zanim został głową Kościoła Katolickiego. Odwiedził go już w 1953 roku. Wraz z przyjaciółmi przyjechał pociągiem, a następnie wędrował wraz z nimi po okolicznych górach, aby potem powrócić do Krakowa poprzez Koskową Górę – Kotoń – Pcim – Myślenice. Siedem lat później w makowskiej świątyni wygłosił kazanie oraz dokonał poświęcenia nowych organów, a w 1964 roku już jako biskup uczestniczył w Gorzkich Żalach, wygłosił kazanie soborowe, a także spotkał się z młodzieżą.

4 kwietnia 1966 r. arcybiskup Karol Wojtyła kolejny raz odwiedził makowskie sanktuarium, udzielając sakramentu kapłaństwa czterem diakonom, w tym pochodzącym z Makowa: ks. Kazimierzowi Maladze, ks. Stanisławowi Małysie oraz ks. Antoniemu Miłkowskiemu. W grudniu tego samego roku celebrował uroczystą mszę św. odpustową. Dokonał konsekracji ołtarza głównego. Poświęcił także stacje Męki Pańskiej oraz nowo wykonaną polichromię w świątyni.

2 grudnia 1967 r. Ks. kardynał Karol Wojtyła w parafii makowskiej przewodniczył uroczystości poświęconej nawiedzeniu obrazu z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, a od 14 do 21 maja 1971 roku Wojtyła w duszpasterstwie makowskim odbył wizytację kanoniczną. Był w najdalszych zakątkach rozległej parafii, w Górnej Białce, w Żarnówce na Przysłopie, na Makowskiej Górze, w Grzechyni, aż do roli Nowakówka. Część trasy w tych miejscowościach przebył pieszo. Końcowym akcentem wizytacji było zaproszenie parafian niejako rewizyta do katedry na Wawelu na Zielone Świątki w dniu 30 maja. Na spotkanie to przybyło z parafii ponad 700 osób”. „W protokole powizytacyjnym możemy przeczytać: Całotygodniowa wizytacja w Makowie pozwoliła mi poznać tę parafię, która w opinii uchodzi za jedną z najlepszych w Archidiecezji Krakowskiej … Społeczność parafialna wierząca i rzetelnie praktykująca. Duszpasterze, poprzedni proboszczowie a także ich współpracownicy położyli tu wielkie zasługi. Wielkim oparciem jest kult Matki Bożej Makowskiej. …zasługą obecnego proboszcza (ks. prałata F. Dźwigońskiego) jest odnowa w duchu Vaticanum II, której w żadnej parafii nie spotkałem w tym stopniu, co w Makowie”. – Karol Wojtyła podczas wizytacji przedłożył prośbę do Matki Bożej Makowskiej - Pomóż wyprowadzić mi procesję Bożego Ciała z obrębu Wawelu na rynek krakowski, a ja Cię za to ukoronuję. I ta procesja oczywiście wyszła. Poczytywał, że Matka Boża Makowska spełniła jego prośbę, ale nie zdążył ukoronować bo został papieżem – przypomina ks. Różałowski. Papież Paweł VI zezwolił na koronację cudownego obrazu Madonny Makowskiej papieskimi koronami, wyznaczając do dokonania tego aktu właśnie kardynała Karola Wojtyłę, który wraz z ówczesnym proboszcza makowskiej parafii ks. prałatem Franciszkiem Dźwigońskim czynili ku temu starania.

Jan Paweł II  nie zapomniał o danej obietnicy. 10 czerwca 1979 r. podczas pierwszej pielgrzymki do Polski,  na krakowskich Błoniach koronował obraz Matki Bożej Makowskiej Królowej i Opiekunki Rodzin. – Nie będzie większego Polaka od niego. W tym roku przypada 100 rocznica jego urodzin i 15 śmierci. Wraz z Radą Parafialną postanowiliśmy ją upamiętnić – mówi makowski proboszcz. Dodaje, że pomnik ma przypominać młodym makowianom i odwiedzającym Sanktuarium Jana Pawła II, by ci nie zapomnieli o polskim papieżu i jego naukach.

Wykonany z brązu odlew waży 300 kg. Autorem projektu jest makowski artysta, rzeźbiarz Wiesław Kwak.   

asdasdasdasdas
klimatyzator

Gazetki Promocyjne

 

HomeWydarzeniaMaków PodhalańskiPomnik papieża w podwójną rocznicę