Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
sobota, 17 październik 2020 08:08

Makowianie podzielili Budżet Obywatelski

Napisane przez
Makowianie podzielili Budżet Obywatelski Fot. Pixabay

841 mieszkańców Makowa Podhalańskiego oddało w tym roku swoje głosy przy podziale Budżetu Obywatelskiego. Za ich sprawą wybrano dwa zadania, które doczekają się realizacji w przyszłym roku.

Podobnie jak w ubiegłym roku, do rozdysponowania było 120 tys. zł, ale podzielonych na dwie pule. Mieszkańcy Makowa Centrum mieli „do wydania” 75 tys. zł, a pozostałe 45 tys. do rozdysponowania mieszkańcy Makowa Dolnego. Głosować mogli wszyscy makowianie, którzy ukończyli 16 lat. Nastąpiła już weryfikacja wszystkich głosów i numerów PESEL w celu sprawdzenia ich poprawności.

W Makowie Centrum swoje głosy oddało 451 osób. Wynik wisiał na włosku. Ostatecznie głosami 236 osób  zwyciężył projekt „Bezpieczny strażak = bezpieczny mieszkaniec!” i to on doczeka się realizacji, kosztem 75 tys. zł. Dzięki temu jednostka OSP w Makowie Podhalańskim wzbogaci się o 12 kompletów ubrań strażackich ochronnych Rosenbauer, 12 par butów specjalnych Rosenbauer, 12 par rękawic ochronnych pożarniczych, 5 hełmów Rosenbauer oraz 2 zestawy Aparatów Ochrony Układu Dróg Oddechowych wraz z wyposażeniem. Doposażenie jednostki głównie w sprzęt zabezpieczający strażaków - ratowników znacząco podniesie poziom świadczonych usług oraz podniesie poziom bezpieczeństwa strażaków. - Atutem naszego projektu jest to, iż skierowany jest on do wszystkich mieszkańców oraz, że jego realizacja bezpośrednio wpłynie na podniesienie bezpieczeństwa w naszym mieście, a wykorzystywany sprzęt będzie podczas każdej akcji! – promowali swój projekt makowscy strażacy.

Niewiele mniej bo 215 osób opowiedziało się za budową ścieżki pieszo-rowerowej łączącej ulicę Jodłową z osiedlem Tysiąclecia. Inwestycja zakładała utwardzenie podłoża i położenie kostki brukowej na wyżej opisanym ciągu pieszo-rowerowym. Budowa miała poprawić komunikację od ulicy Jazy, Głowackiego, Żeromskiego poprzez okolice osiedla Tysiąclecia, Rynek aż do ulicy Żwirki i Wigury i Lelewela. Planowany odcinek przeznaczony jest miał być dla ruchu pieszego i rowerowego, przez co zachowany zostałaby rekreacyjny charakter okolic tężni solankowej i siłowni plenerowej. Jednocześnie uzyskane zostałoby bezpieczne i wygodne połączenie z budowanym centrum kultury.

 

Do końca sprawą otwartą pozostawał wynik głosowania w Makowie Dolnym, w którym wzięło udział 390 osób. 209 spośród nich opowiedziało się za remontem placu oraz montaż piłkochwytów przy Szkole Podstawowej SPSK w Makowie Podhalańskim. Na ten cel wydana zostanie kwota 45 tys. zł. Dzięki niej teren wokół szkoły będzie bezpieczniejszy i dzieci będą mogli korzystać bez ograniczeń z boiska szkolnego zarówno w czasie zajęć w szkole,  jak i po południu, pod nadzorem opiekunów. - Aktywnie spędzony czas znacząco wpłynie na kondycję fizyczną dzieci i młodzieży.  Miejsce to wykorzystywane jest również podczas organizacji pikników przy szkole, w których uczestniczą okoliczni mieszkańcy. Spotkania takie są okazją do integracji społeczeństwa oraz aktywnego spędzania wolnego czasu.  Potrzebę remontu zgłaszali mieszkańcy Makowa Dolnego, w tym rodzice dzieci uczęszczających do szkoły – przekonują autorzy zwycięskiego projektu.

 

Drugie, ale w tym przypadku przegrane miejsce zajął projekt „Warsztaty kuchni polskiej w remizie OSP Maków Dolny”, na który swoje głosy oddało 181 osób. Celem projektu było pielęgnowanie tradycyjnej kuchni polskiej, poprzez aktywizacje osób w każdym przedziale wiekowym od dzieci po osoby starsze. Zadanie miało polegać na prowadzeniu warsztatów kulinarnych, po wcześniejszym remoncie kuchni oraz jej wyposażeniu.

 

asdasdasdasdas
klimatyzator

Gazetki Promocyjne

 

HomeWydarzeniaMaków PodhalańskiMakowianie podzielili Budżet Obywatelski