Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę
sobota, 17 październik 2020 08:08

Makowianie podzielili Budżet Obywatelski

Napisane przez
Makowianie podzielili Budżet Obywatelski Fot. Pixabay

841 mieszkańców Makowa Podhalańskiego oddało w tym roku swoje głosy przy podziale Budżetu Obywatelskiego. Za ich sprawą wybrano dwa zadania, które doczekają się realizacji w przyszłym roku.

Podobnie jak w ubiegłym roku, do rozdysponowania było 120 tys. zł, ale podzielonych na dwie pule. Mieszkańcy Makowa Centrum mieli „do wydania” 75 tys. zł, a pozostałe 45 tys. do rozdysponowania mieszkańcy Makowa Dolnego. Głosować mogli wszyscy makowianie, którzy ukończyli 16 lat. Nastąpiła już weryfikacja wszystkich głosów i numerów PESEL w celu sprawdzenia ich poprawności.

W Makowie Centrum swoje głosy oddało 451 osób. Wynik wisiał na włosku. Ostatecznie głosami 236 osób  zwyciężył projekt „Bezpieczny strażak = bezpieczny mieszkaniec!” i to on doczeka się realizacji, kosztem 75 tys. zł. Dzięki temu jednostka OSP w Makowie Podhalańskim wzbogaci się o 12 kompletów ubrań strażackich ochronnych Rosenbauer, 12 par butów specjalnych Rosenbauer, 12 par rękawic ochronnych pożarniczych, 5 hełmów Rosenbauer oraz 2 zestawy Aparatów Ochrony Układu Dróg Oddechowych wraz z wyposażeniem. Doposażenie jednostki głównie w sprzęt zabezpieczający strażaków - ratowników znacząco podniesie poziom świadczonych usług oraz podniesie poziom bezpieczeństwa strażaków. - Atutem naszego projektu jest to, iż skierowany jest on do wszystkich mieszkańców oraz, że jego realizacja bezpośrednio wpłynie na podniesienie bezpieczeństwa w naszym mieście, a wykorzystywany sprzęt będzie podczas każdej akcji! – promowali swój projekt makowscy strażacy.

Niewiele mniej bo 215 osób opowiedziało się za budową ścieżki pieszo-rowerowej łączącej ulicę Jodłową z osiedlem Tysiąclecia. Inwestycja zakładała utwardzenie podłoża i położenie kostki brukowej na wyżej opisanym ciągu pieszo-rowerowym. Budowa miała poprawić komunikację od ulicy Jazy, Głowackiego, Żeromskiego poprzez okolice osiedla Tysiąclecia, Rynek aż do ulicy Żwirki i Wigury i Lelewela. Planowany odcinek przeznaczony jest miał być dla ruchu pieszego i rowerowego, przez co zachowany zostałaby rekreacyjny charakter okolic tężni solankowej i siłowni plenerowej. Jednocześnie uzyskane zostałoby bezpieczne i wygodne połączenie z budowanym centrum kultury.

 

Do końca sprawą otwartą pozostawał wynik głosowania w Makowie Dolnym, w którym wzięło udział 390 osób. 209 spośród nich opowiedziało się za remontem placu oraz montaż piłkochwytów przy Szkole Podstawowej SPSK w Makowie Podhalańskim. Na ten cel wydana zostanie kwota 45 tys. zł. Dzięki niej teren wokół szkoły będzie bezpieczniejszy i dzieci będą mogli korzystać bez ograniczeń z boiska szkolnego zarówno w czasie zajęć w szkole,  jak i po południu, pod nadzorem opiekunów. - Aktywnie spędzony czas znacząco wpłynie na kondycję fizyczną dzieci i młodzieży.  Miejsce to wykorzystywane jest również podczas organizacji pikników przy szkole, w których uczestniczą okoliczni mieszkańcy. Spotkania takie są okazją do integracji społeczeństwa oraz aktywnego spędzania wolnego czasu.  Potrzebę remontu zgłaszali mieszkańcy Makowa Dolnego, w tym rodzice dzieci uczęszczających do szkoły – przekonują autorzy zwycięskiego projektu.

 

Drugie, ale w tym przypadku przegrane miejsce zajął projekt „Warsztaty kuchni polskiej w remizie OSP Maków Dolny”, na który swoje głosy oddało 181 osób. Celem projektu było pielęgnowanie tradycyjnej kuchni polskiej, poprzez aktywizacje osób w każdym przedziale wiekowym od dzieci po osoby starsze. Zadanie miało polegać na prowadzeniu warsztatów kulinarnych, po wcześniejszym remoncie kuchni oraz jej wyposażeniu.

 

asdasdasdasdas