Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sucha Beskidzka, Powiat Suski, Maków Podhalański, Jordanów, Zembrzyce, Stryszawa, Budzów, Bystra Sidzina, Zawoja - Sucha24 Twój Portal Lokalny
piątek, 06 grudzień 2013 18:56

Przyjacielskie odwiedziny w Makowie Podhalańskim

Z nieukrywaną radością Burmistrz Makowa Podhalańskiego pan Paweł Sala w towarzystwie pani Sekretarz Urzędu Miejskiego Marii Czarniak przyjął w piątek /29.XI. br/ delegację z Niemiec, a właściwie dawnej Republiki Federalnej Niemiec w osobach księdza proboszcza Eberharda Rittera oraz pana Bruno Scheinera.

 

    Osoby te ostatnio były w Makowie Podhalańskim przed trzydziestoma trzema laty ale w zupełnie innym charakterze. Delegacji tej towarzyszyli dawni znajomi i przyjaciele tj. pan doktor Jacek Bednarz Dyrektor Szpitala, Kazimierz Pałka Prezes OSP Maków Centrum, Jan Klimala z małżonką Alicją oraz Jan Malaga.

Goście z Niemiec w latach 80-tych byli głównymi inicjatorami niesienia pomocy dla mieszkańców Makowa Podhalańskiego. Pomoc ta była jak na owe czasy okazała . Wtedy to do Makowa przybyło w różnych odstępach czasowych pięć transportów z darami. Każdy transport liczył około 1000 paczek zawierających podstawowe artykuły pierwszej potrzeby takie jak np. środki czystości, odzież, obuwie / niezapomniane adidasy/, artykuły spożywcze no i dla dzieci słodycze oraz owoce. Jakaż to była radość otrzymać taką paczkę, kiedy w sklepach było wszystkiego mało, kiedy były puste półki, a artykuły pierwszej potrzeby były wydzielane. Przybyli goście z rąk pana Burmistrza Pawła Sali otrzymali związane z regionem upominki.

Jak się okazało, obecna delegacja po raz pierwszy mogła w sposób oficjalny przekroczyć progi siedziby władz miasta. Niespodzianką spotkania okazała się projekcja filmu na taśmie 8 mm. nakręconego przez gości w czasie przekazywania darów dla Makowian. Film ten zawierał obrazy przypominające np. postać ks. prałata Franciszka Dźwigońskiego, procesję wokół kościoła,, rozdawanie darów na terenie plebanii oraz ochotniczej straży. Po projekcji uczestnicy dzielili się wspomnieniami z tamtych lat. Pan dr Jacek Bednarz wspominał jak to makowski szpital dostał w darze pierwszy gastroskop.

Organizacja i transport darów był ogromnym wysiłkiem przyjaciół z Niemiec, którzy bardzo dobrze rozumieli sytuację w naszym kraju. W dostarczeniu darów napotykano na różne przeszkody ze strony ówczesnych władz. Jeden z transportów do Makowa Podhalańskiego utknął w drodze na dwa dni, gdyż darczyńców zastał „stan wojenny”. Dlatego zawsze będziemy wdzięczni i powinniśmy zawsze pamiętać o tym szczerym i wielkim geście solidarności narodów. Na koniec spotkania pan doktor Jacek Bednarz w imieniu gości podziękował panu Burmistrzowi za serdeczne i przyjacielskie spotkanie. Poinformował jednocześnie, że przyjaciele z Niemiec odwiedzili już kilkakrotnie ks. proboszcza Tadeusza Różałowskiego doznając jego serdecznej gościnności. W planie jest odprawienie w niedzielę wspólnej mszy świętej, odwiedzenie grobów ks. prałata Franciszka Dźwigońskiego, ks. Broszkiewicza, pana Władysława Radwana, a także żyjących przyjaciół – mieszkańców Makowa, m.in. panią Marię Miśkowiec, pana Stefana Cygana, pana doktora Wojciecha Rawskiego, panią Olgę Krzysztofiak /przebywającą obecnie w szpitalu/.

 

źródło: UG Maków Podhalański
Jan Malaga /uczestnik spotkania/

asdasdasdasdas

 

HomeWydarzeniaMaków PodhalańskiPrzyjacielskie odwiedziny w Makowie Podhalańskim